Pazar , 26 Eylül 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Instagram’ın Hikaye (story) Özelliği Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın Hikaye (story) Özelliği Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın Hikaye (story) Özelliği Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

 

Sosyal medya hayatımızın her anını daha rahat ve hızlı bir şekilde paylaşabilmemiz için bize tüm fırsatları sunuyor. Yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz yerlerin fotoğraflarını paylaşırken hani olur da atladığımız olursa diye hikaye özelliği ile kaybolabilen görseller ve videolar paylaşmamız da sağlanıyor. Şaka bir yana instagram başta olmak üzere tüm sosyal medya platformları bir çok kişi için ciddi bir gelir kapısı olmuş durumda. Peki instagram hikayeleri en verimli şekilde nasıl kullanılır? Buna iki açıdan bakacağız, birincisi kişisel olarak nasıl kullanılır. Ikincisi ise bu hikayeler ticari olarak nasıl kullanılır?

 

Orijinal hikayeler için uygulamanız da telefonunuz da güncel olmalı

 

Instagram ve diğer platformlar ekledikleri özellikleri kullanıcılarına güncelleme içerisinde sunar. Yani telefonunuz ya da uygulamanız güncel değilse instagram story özelliğini kullanamayabilirsiniz. Onu kullansanız bile gif ekleme ya da öne çıkarma ya da müzik ekleme gibi özellikleri kullanamayabilirsiniz. Bu sebeple ilk olarak instagram uygulamanızı güncellleyin ve tüm özelliklerin çalıştığından emin olun.

 

Orijinal videolar paylaşın

 

Hareketli ve renkli videoların, fotoğraflardan çok daha fazla ilgi gördüğü artık herkes tarafından biliniyor. Tek bir kare fotoğraf yerine müzikli, hareketli, canlı, üzerinde renkler ve gifler olan videolar paylaşın. Kendi özgün hikayenizi oluşturun, çektiğiniz görüntüde konuşun ne yaptığınızı anlatın, açıklamalar yapın ve takipçilerinize bilgiler verin. 

 

Renkli ve süslü videolar, fotoğraflar her zaman diğer sade olanlara göre çok daha fazla ilgi çeker. Bu sebeple hızla takipçi kazanmak ve ilgi ile takip edilen bir hesabın sahibi olmak isterseniz bu tarz videolar ve fotoğraflar paylaşın.

 

Etkileşimde olun

 

Instagram stroy özelliği hem bireysel kullanıcıların hem de marka hesaplarının etleşimlerini bir kaç kat daha artırdı. Anında paylaşılan içerikler olması ve kolayla etkileşime geçilmesi yanında storyler üzerine eklenebilen anket gibi, soru cevap gibi seçeneklerle iletişim  kolaylaştırıldı.

 

Bunuda okumalısın !  Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Hesabınız kişisel de olsa, marka bazlı ticari bir işletme hesabı da olsa takipçileriniz ile etkileşimde olun. Onlara sorular sorun, yorumlarda onlardan cevap isteyin, onların sorularına cevaplar verin. Emojilerle bile olsa hesabınızı canlı tutun. Unutmayın ki ne kadar çok kişi sizin hesabınızdaki herhangi bir içerikle etkileşimde bulunursa sizin postlarınız da o kadar ön plana çıkar. 

 

Instagram hikayelerinin öne çıkarma özelliğini kullanın

 

Öne çıkardığınız hikayeleri özelleştirin, belirli temaları ya da konuları önce çıkarmaya özen gösterin. Eğer fenomenseniz her bir marka için öne çıkarılan hikaye oluşturabilirsiniz. Bu öne çıkarılan hikayelere farklı başlıklar ekleyebilir, bunların her birine özel kapak oluşturabilirsiniz. 

 

Öne çıkarılan hikayelerde bir çok farklı içerik yer alabilir. Bunların her birini farklı filtreler ve uygulamalar kullanarak çeşitli konsetplerde hazırlayabilirsiniz. Hatta her bir öne çıkan hikaye kendi konseptinde olabilir. 

 

Hikayelerinizi istediğiniz kişilerden gizleyebilirsiniz

 

Ister aile üyelerinden ister iş arkadaşlarınızdan isterseniz de eski sevgililerinizden. Hikayelerinizi istediğiniz herkesten toplu olarak ya da kişi bazlı saklayabilirsiniz. Bu hikayelerin her birini kimden gizlemek istiyorsanız belirtebilir ya da ayarlardan tüm hikayelerinizi belirlediğiniz kişilerden gizleyebilirsiniz. 

 

Şimdilik instagram hikayelerinin sahip olduğu özellikler bunlardır. Bu özellikler ile instagramı en verimli şekilde kullanma ip uçlarınızı sizlerle paylaştık. Yeni özellilkler ortaya çıktıkça size bilgiler vermeye devam edeceğiz. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?   Instagram, popüler olmaya ilk başladığı günden en küçüğünden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir