Pazar , 17 Ekim 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

İnstagrama reklam verme, en az para harcayarak en hızlı şekilde takipçi artırma yöntemi olarak düşünülse de aslında o kadar da etkili değildir. Biz bu yazımızda işletmesini büyütmek isteyen, öne çıkarmak isteyenler için instagram reklamı verme rehberini paylaşacağız. Ancak instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında en başarılısının reklam vermek olup olmadığı konusunda da güncel araştırmalar ile bilgileri paylaşacağız.

Instagram reklamlarının en önemli özelliği tıpkı Facebook reklamları gibi bölge, yaş aralığı, ilgi alanı, cinsiyet hedefleme imkanları sunmaktadır. Ancak facebook un eskiden sunduğu ve oldukça etkili olan sayfayı beğenenlere reklamı gösterme özelliği yoktur. Aslında artık Facebook da bu özelliğini etkinlikten kaldırdı. Instagram reklamları belirli sınırlar çerçevesinde belirli kişiye kadar gösterilen video ya da düz görsel reklam imkanları sunmaktadır. Reklamınız yayınlandığı sürece ve reklam yayını sona erdiğinde detaylı bir rapor ile reklamınızın başarısını da ölçebilirsiniz. Instagrama nasıl reklam verilir sorusunun adım adım cevabını vermeden önce instagram reklamlarının çeşitlerine ve özelliklerine göz atalım.

Instagram reklam türleri

  • Instagram hikaye reklamları

Bu reklamlar instagram storyleri arasında çıkan genelde video ya da kısa bir slaty şeklinde olan reklamlardır. Instagram reklamları içerisinde en hızlı geri dönüş olan ve en başarılısı kabul edilebilir. Çünkü son istatistiklere göre instagram story (hikaye) görüntüleme sayısı ortalama olarak günlük 500 milyon civarındadır. Bu rakam oldukça ciddi bir sayıdır. Reklamlarınızın doğru bir şekilde planlanması durumunda ciddi sayılarda kişilere ulaşabilirsiniz.

  • Instagram Fotoğraf reklamları

Instagram reklamları içerisinde ikinci olarak en fazla geri dönüş alınan reklam türleridir. Statik görseller olmasına rağmen dikkat çekicidir. Çoğunlukla feed içerisinde diğer içerikler ile birlikte görüntülendiği için kullanıcılar tarafından farklı bir reklam türü olarak algılanmaz, sanki feed içerisinde yer alan herhangi bir postmuş gibi görünür. Özellikle sayfayı hareketlendirmek takipçi artırmak için kullanılabilecek etkili reklam yöntemlerinden bir tanesidir.

  • Instragram Video Reklamları
Bunuda okumalısın !  Facebook size özel video

Instagram video reklamları tıpkı fotoğraf reklamları gibi feed akışı içerisinde yer alan ve kullanıcılara sanki diğer takip ettiği kişilerin postlarıymış gibi görünen içeriklerdir. 60 saniyeye kadar çeşitli özellikteki videolar kullanılabilir. Video reklamları her daim sabit reklamlara göre daha fazla ilgi çekicidir ancak etkisi konusunda farklı fikirler vardır. Etkisi sizin kullandığınız reklama, görsellere, metne ve süresine göre değişebilir. 

  • Instagram dönen reklamlar

Bu reklam türünde insanlar görselleri kaydırmadan kendi kendine kayan görseller ile birden fazla reklamı görmüş olur. Burada kullanılan yöntem aslında slayt sistemidir. Hızlı bir şekilde bir anda birdan fazla reklam görseli kullanıcıya gösterilebilir. 

  • Instagram koleksiyon reklamları

Instagram koleksiyon reklamlarında hem videoları, hem statik görselleri ya da ikisini birden kullanabilirsiniz. Bu tarz reklamlar özellikle de e ticaret işi yapan, kendi sitesine yönlendirme yapıp satışları artırmak isteyen kişiler için önemlidir. Koleksiyon reklamlarında aynı anda ürünlerinizin kısa özelliklerini ve fiyatlarını gösterebilirsiniz. Dileyen kişi reklam detayına tıklayarak isterse daha fazla özellikleri de görüntüleyebilir.

  • Instagram Keşfet reklamları

Görüldüğü üzere instagramda çok farklı reklam formatları bulunmaktadır. Bunların yanında bir de reklamların nerelerde çıkabileceğini, nasıl görüntülenebileceğini seçebiliyoruz. Keşfet, bütün instagram hesabı kullanıcılarının çıkmak istediği farklı insanlara ulaşmak istediği bir alan. Bu nedenle de keşfet reklamları bazen çok etkili sonuçlar verebilmektedir. Keşfet reklamları sayesinde sadece benzer özellikteki hesapları takip eden kişiler yerine farklı özellikteki hesaplara da bakan kişileri yakayalayabilirsiniz.

Instagrama reklam nasıl verilir?

Yukarıda detaylı bir şekilde açıkladığımız instagram reklamı türlerinden dilediğinizi kolaylıkla seçebilir ve reklamınızı verebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bir kaç önemli nokta vardır. Mesela, instagram reklamı verebilmeniz için mutlaka bir faceboook hesabınızın olması ve bu facebook hesabınız ile instagram hesabınızın bağlı olması gerekir. Çünkü instagram reklamlarını öncelikli olarak facebook üzerinden ya da business manager üzerinden yönetiyoruz. İsterseniz instagram uygulaması üzerinden de kolayca reklam verebilirsiniz ancak orada detaylı düzenlemeleri hedeflemeleri yapamazsınız. Ayrıca, instagram reklam verilerini ve reklam sonuçlarını business manager üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Instagram reklamları verirken isterseniz facebook reklamları da verebilir, isterseniz aynı reklamı iki platformda verebilir isterseniz de sadece instagrama reklam verebilirsiniz. Business manager üzerinden kampanya oluşturmalı, reklam seti oluşturmalı ve sonunda da reklam oluşturmalısınız. Aslında biraz karışık gibi gelse de son derece basit işlemlerdir.

Instagram reklam kampanyası oluşturma

Bunuda okumalısın !  Tik Tok Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Kampanya oluşturma noktasında reklamın türünü, ne kadar süre yayınlanacağını ve kampanya türünü belirlersiniz. Bu kampanya altında bir çok reklam seti ve reklam oluşturabilirsiniz. Örneğin sevgiler günü için bir kampanya oluşturdunuz. Sonrasında bu kampanya altında bir çok reklam seti ve reklam oluşturabilirsiniz. Çünkü sonuçta bu reklamların hepsi aynı kampanyanın parçası.

Instagram reklam seti oluşturma

Reklam seti kısmı asıl ayarların, planlamaların yapıldığı hedeflemelerin belirlendiği, reklam türlerinin ve görsellerinin eklendiği bölümdür. Reklam setinin detaylı bir şekilde incelenerek dikkatli bir şekilde oluşturulması gerekir. Reklam seti sizin reklam başarınızı doğrudan etkiler. 

Reklam oluşturma

Yukarıdaki basamakları tamamladıktan sonra sıra geldi reklamın kendisini oluşturmaya. Reklam oluşturma kısmı metnin  girildiği, görselin eklendiği en kolay kısımdır. Bu noktadan sonra direk olarak reklamı yayına alacağınız için yapacağınız işlemlere dikkat etmelisiniz. Reklamı yayınlamak için onaya gönderdiğiniz taktirde bu inceleme biraz uzun sürebilir. Eğer reklamınızda reklam kurallarına aykırı herhangi bir şey varsa o zaman size gerekli bilgilendirmeler yapılır ve sonrasında siz de reklamınızda gerekli düzenlemeleri yeniden yaparsınız. 

Instagram reklamları marka bilinirliği artırma, ürün satışı artırmaya yönelik etkili olsa da aslında takipçi artırma ya da instagram hesabını daha popüler bir hale getirme konusunda etkili değildir. Instagram takipçilerinizi artırmanın en garanti ve kısa yolu takipçi satın almaktır. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir