Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram’da Kapatılan Hesap Geri Nasıl Açılır?

Instagram’da Kapatılan Hesap Geri Nasıl Açılır?

Instagram’da Kapatılan Hesap Geri Nasıl Açılır?

 

Günümüzde en fazla kullanıcısı olan ve kullanımı sırasında en fazla zaman geçirilen mobil uygulama instagramdır. Hemen hemen herkesin bir ya da birden fazla instagram hesabı var artık. Kimi kişisel paylaşımları için, kimi aile fotoğraflarını paylaşmak için, kimi ticaret yapmak ve markasını tanıtmak için instagram hesabına yani sayfasına sahip. Ancak bazen bazı nedenlerle instagram hesapları kapatılabilir. Bazen instagram ilkeleri ihlal edildiği için bazen şikayet edildiği için bazen de telif hakları kapsamında haksızlıklar yapıldığı için. Bugün sizler için instagram’da kapanan hesap nasıl açılır, hangi hesaplar açılabilir hangileri açılmaz konusularında detaylı bir yazı hazırladık.

 

Instagram hesabım kapatıldı, geri almak istiyorum ne yapmalıyım?

 

Öncelikle hesabınızın geçici bir süreliğine yani ihtar amaçlı dondurulduğunu mu yoksa kapatıldığını mı anlamak lazım. Ayrıca geçici süreliğine kapatılan hesapta neden kapatıldığı da önemlidir. Instagramda da facebook’ta da kapanan sayfaların çoğunluğu şikayet nedeniyle kapatılır. Sizin emek emek büyüttüğünüz hesabınız bir kaç kişinin şikayeti ile kapatılabilir.

 

Hesabın koşullarımızı ihlal ettiği için kapatıldı bildirimi alıyorsanız hesabınız tamamen kapatılmamış, geçici olarak dondurulmuş demektir. Geçici olarak uyarı amaçlı kapatılan sayfalar kolay bir şekilde açılır. Neyi ihlal ettiğinizi ve sayfanızın neden şikayet edildiğini anlamak sayfanızın yeniden kapatılmasını engeller. 

 

Instagramda hesap neden kapatılır?

 

Instagram hesapları en çok şikayet aldığı için kapatır. Çünkü burada amaç kullanıcıları rahatsız etmeyen içerikleri kullanıcılara sunmaktır. Bu nedenle de kullanıcı yorumları, şikayetleri oldukça önemlidir. Bunun dışında instagramda hesap kapatılması nedenleri şunlardır;

 

  1. Aşırı hashtag kullanımı. Bu son zamanlarda engelleme olarak karşımıza çıksa da instagrama hesabınızın ve içeriklerinizin spam olduğu izlenimi vermemek için dikkatli olmalısınız. Ayrıca unutmayın ki çok hashtag kullanımından ziyade bilinçli kullanmak daha etkilidir.
  2. Telif hakkı ihlal edilmesi. Bu telif hakkı ihlalini müzik kullanarak, görsel kullanarak ya da herhangi birinin içeriğini kullanarak yapabilirsiniz. Telif hakkı ihlali yaptığınızda içeriğiniz kısa bir süre içerisinde durdurulur ve size bildirim gelir. Instagram sizden bu içeriği kaldırmanızı ister. Eğer ısrarla telif hakkı ihlali yapan içerikler yayınlamaya devam ederseniz bu durumda hesabınız kapatılabilir.
  3. Şiddet içerikli, ırkçı, terör propagandası yapan içerik paylaşımları, şiddet görüntüleri paylaşımları, ırkçı söylemler de hesabınızın kısa bir süre içerisinde kapatılmasına neden olur. Instagram son zamanlarda ırkçı ve şiddet içeren hiç bir paylaşıma müsamaha göstermemektedir. 
  4. Çok farklı dns adreslerinden farklı girişler yapılması. Bir hesaba günde 5 farklı dns ten giriş yapılıyorsa instagram bunu spam ya da tehlikeli olarak algılar. Bu nedenle de özellikle marka sayfalarının şifreleri az kişide olmalıdır. Herkes istediğinde hesaba giriş çıkış yaparsa sayfanın kapatılma ya da dondurulma ihtimali oluşabilir.
  5. Aynı cihaz üzerinden çok fazla hesaba giriş yapılması. Bir telefon ya da tablet üzerinden çok fazla sayıda hesaba giriş çıkış yapılması spam algısı yaratabilir. Bu durumda tüm hesaplar riske girer. Hepsi birden ya da içlerinden bazıları bir anda kapatılabilir.
  6. 18 artı içerik paylaşımları. Cinsellik, çıplaklık gibi artı 18 içeriklerin paylaşımı instagram hesaplarının kapatılmasına neden olabilir. Bunlar genel olarak topluluk kuralları ihlali olarak ifade edilir.
Bunuda okumalısın !  Psd to css video dersleri

 

Instagram hesabım kapatıldı itiraz edebilir miyim?

 

Tabi ki instagram hesabınız kapatıldıktan sonra itiraz edebilirsiniz. Size neden kapatıldığını belirttikleri için öncelikle bunu incelemeniz gerekebilir. Yani topluluk kurallarını ihlal eden bir şey varsa önce onu düzeltmelisiniz. Uygunsuz içerik varsa onları kaldırabilir, sayfanızın biyografi kısmında ırkçı, şiddet içeren ya da bunu ifade eden herhangi bir metin, sembol vs varsa onları kaldırabilirsiniz.  

 

Adım adım kapatılan instagram hesabı açma:

 

Öncelikle hesabınızı topluluk kuralları ihlallerinden temizlemelisiniz. Sonrasında aşağıdaki linktebulunan instagram hesabın kapatıldı formuna  tıklayabilirsiniz.

 

https://help.instagram.com/contact/1652567838289083?helpref=page_content

 

Burda evet hayır kısmından hangisi sizin için uygunsa işaretledikten sonra devam edebilirsiniz.

 

Burda işletme sahibiyseniz farklı bilgiler ve belgeler istenir. Bu sebeple birinci adımda size bunu sorar. Formu gönderdikten sonra sizden bazı bilgileri daha isterler.

 

Maili gönderdikten sonra kısa bir süre içerisinde size bir kod yer yer alan mail gelecektir. Bu maile cevap olarak içerisinde kod yazılı, net aydınlık bir fotoğrafınızı çekmeniz istenecektir. Kod yazılı kağıdı elinizde tutarken başka birisinin sizin fotoğrafınızı çekmesi en garanti yol olur. Fotoğraf ekli maili gönderdikten sonra yoğunluğa bağlı olarak size dönüş yapılacak ve hesabınız altive edilecektir.

 

Hesabım kapatıldı 2018 yılında değişen bir uygulama var mı?

 

Hayır geçtiğimiz bir kaç yıldır kapanan hesapları açmak için aynı yöntem kullanılmaktadır.

 

Instagram itiraz formu nedir?

 

Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda gelen formdur. Bu formu doldurduktan sonra size kod maili gelecek ve süreç devam edecektir. Itiraz formu doldurmazsanız süreç başlamaz.

 

Instagram hesabım donduruldu yardım merkezine mi gitmem gerekiyor?

 

Bazen hesabınızın dondurulduğunu söyleyen mesaj içerisinde sizi yardım merkezine yönlendiren bir link de vardır. Bu linke tıklayarak kapanan instagram hesabı açma formuna ulaşabilir ve hesabı geri alma işlemini başlatabilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Instagram Markalı İçerik Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Formu doldurdum ama bana mail gelmedi

 

Instagram hesabım kapatıldı forumlarda sık sık konuşulan bir konu olmakla birlikte oralarda paylaşılan her bilgi doğru değildir. Size mail gelmediği taktirde sürekli form doldurmanız tavsiye edilir ancak bu yanlıştır, bir kez form doldurup doğru bilgileri verdiğiniz zaman kod maili gelecektir. 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar