Cuma, Mayıs 10, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

 

Instagram fotoğraf gizleme özelliği ile hem etiketlendiği fotoğraflarını gizlemek isteyenlerin hem de eklediği bazı fotoğrafların görünmesini isteyemenlerin derdine derman olmuştur. Bazen akrabalardan, arkadaşlardan bazıları sizin hiç de içerisinde olmak istemediğiniz bir fotoğraf ya da video yayınlar. Sonrasında da sizi bu postlarda etiketler. Kibar olmak istediğiniz için bunları direk silemez ya da etiketinizi kaldıramazsınız ancak profilinizde de olmasını istemezsiniz. Işte tam bu noktada instagram’da fotoğraf silme özelliği devreye giriyor. Peki, instagram’da fotoğraf silmeden gizleme nasıl yapılır?

 

Instagram’da belirli kişilere fotoğraf gizleme 

 

Instagramda paylaştığımız içeriklerikleri silmeden insanların göremeyeceği bir hale getirebilmek mümkün. Ancak instagramda kişiye özel fotoğraf gizleme ya da video gizleme işlemi şu anda için mümkün değil. Facebookta yaptığınız tüm paylaşımları dilediğiniz kişilerden gizleyebilmektesiniz. Yapmanız gereken içeriği paylaşırken sadece kimlerin görmesini istemediğinizi seçmek. Hatta facebookta bu uygulamayı tüm paylaşımlarınız için yapabilirsiniz. Gönderilerimi, etiketlendiğim fotoğrafları ve videolarımı şu kişilerden gizle dediğiniz zaman siz bu ayarı yeniden değiştirene kadar bu kişiler sizin paylaşımlarınızı göremeyecektir.

 

Kısacası instagram gönderilerini belli kişilere gizleme şu anda sadece storyler için mümkündür. Instagram hikayesi paylaşırken, hikayelerinizi istediğiniz kişi ya da kişilerden gizleyebilirsiniz. 

 

Instagramda birinden gönderi gizleme nasıl yapılır?

 

Instagramda silmeden fotoğraf gizlemek için arşivleme özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sizin kendi kişisel profilinize giriniz. Burada paylaşmış olduğunuz içeriklerden gizlemek istediğiniz fotoğraf ya da videoyu seçiniz. Yan yana üç nokta (…) işaretine dokunduğunuzda karşınıza ilk sırada arşiv seçeneği çıkacaktır. Buna tıkladığınızda fotoğrafınızı silmeden takipçilerden gizlemiş olursunuz. Sonrasında istediğiniz zaman bu fotoğraf ya da videoyu arşivden çıkarabilir ve yeniden paylaşabilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Yabancı dil öğrenmek için 8 harika uygulama ve site

 

Etiketlendiğim bir fotoğrafı profilimde nasıl gizlerim?

 

Öncelikle şunu unutmamak lazım ki, eğer profiliniz gizliyse sizin etiketlendiğiniz fotoğrafları sadece sizin takipçileriniz görebilir. Sizi herhangi bir fotoğraf ya da videoda etiketleyen kişinin hesabı gizliyse bu gönderiyi yine sadece onu takip edenler görebilir yani sizin tüm arkadaşlarınız ya da takipçileriniz göremez. Instagramda etiketlenen gönderiler biraz farklıdır, herkes herkesin etiketlendiği fotoğrafı göremez. Facebooktaki yalnızca arkadaşlarım yanında bir de arkadaşlarımın arkadaşları seçeği instagramda olmadığı için gönderi gösterimi daha kısıtlıdır. 

 

Diyelim ki sizi hesabı herkese açık olan biri bir fotoğrafta etiketledi. Siz bu fotoğrafta olmak istemiyorsunuz ancak etiketi de kaldıramıyorsunuz, bu durumda;

 

Adım adım etiketlenen fotoğrafı gizleme işlemi.

 

  1. Etiketlendiğiniz fotoğrafı bulun, onu açın. 
  2. Fotoğraf üzerinde etiketinizi bulun ve üzerine dokunun.
  3. Etiketinize yani kendi isminize tıkladığınızda bir ekran açılır. Bu ekranda profilimde göster ve profilimde gizle seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Buradan profilimde gizle seçeneğine tıklayacak fotoğrafınızı gizleyebilirsiniz.

 

Etiketlendiğim bir videoyu profilimde nasıl gizlerim?

 

Etiketlendiğiniz video ve videoları da yukarıdaki şekilde gizleyebilirsiniz.

 

Bir seferde birden fazla fotoğraf ya da videoyu gizleme

 

Etiketlendiğiniz birden fazla fotoğraf ya da videoyu bir seferde gizleyebilirsiniz. Hatta isterseniz bütün etiketlendiğiniz fotoğrafları aynı anda gizleyebilir, tamamen profilinizden kaldırabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız zaman sizi etiketleyen kişilere de bildirim gitmez.

 

Tek seferde birden fazla fotoğraf ya da videoyu gizlemek için;

 

Öncelikle profil sayfanıza gidin. Burada üst üste üç çizgi olan kısma dokunun.

 

Bu ekranda en altta ayarlar (settings) kısmı bulunmaktadır. Buna dokunun.

 

Sonraki ekranda üçüncü sırada yer alan gizlillik ve güvenlik seçeneğine dokunun.

 

Bunuda okumalısın !  Ücretsiz xhtml yönetim paneli temaları

Diğer ekranda etiketlendiğin fotoğraflar ve videolar (photos and videos of you) kısmına dokunun.

 

Açılan sayfadaki ikinci sırada yer alan fotoğraf ve video gizle seçeneğine dokunun. Böylece diğer ekranda profinizden gizlemek istediğiniz fotoğrafları seçebileceğiniz sayfa açılacaktır. Bu sayfadaki görsellerden istediğiniz kadarını seçip profilinizde gizleyebilirsiniz. 

 

Instagramda etiketleme nasıl engellenir?

 

Instagramda etiketlendiğiniz fotoğraf ve videolar profilinize otomatik olarak eklenir. Ancak isterseniz bu özelliği değiştirebilir, etiketlendiğiniz fotoğraflar için size onay gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Etiket izni isteme özelliğini açmak için sırası ile profil- ayarlar- gizlilik ve güvenlik-etiketlendiğiniz fotoğraf ve videolar bu ekrana geldiğinizde üstte otomatik olarak ekle diye bir buton seçili olacaktır. Onu sola çekerseniz aktifliğini kaldırırsınız. Böylece etiketlendiğiniz bütün fotoğraf ve videolar için size onay bildirimi gelir. Onayladığınız taktirde fotoğraf ve videolarda etiketlenirsiniz. 

 

Etiketlendiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu gizlediğiniz zaman etiketiniz kalkmaz. Bu video ya da fotoğraf varsa paylaşıldığı hashtagde, anasayfalarda ve keşfette görülmeye devam eder.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar