Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram Yapay Zeka ile Spam ve Kötü Yorumları Engelliyor 

Instagram Yapay Zeka ile Spam ve Kötü Yorumları Engelliyor 

Instagram Yapay Zeka ile Spam ve Kötü Yorumları Engelliyor 

 

Facebook’un satın aldığı fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, platformdaki kullanıcı sayısı açısından diğer platformlarla rekabeti büyük ölçüde gölgede bıraktı. Şimdi kullanıcılarını mutlu etmek için, hizmet kalitesini artırmaya, platformu daha güvenli ve sakin bir yer haline getirmek için çalışıyor.

 

Sosyal medyanın en büyük problemi sahte (fake) hesaplar üzerinden kişi ve gruplara yapılan saldırılar. Bu saldırıların büyük bir kısmı ise aşağılayıcı, küçük düşürücü yorumlar olarak karşımıza çıkıyor. Instagramda da facebook ta  filtreleyebileceğiniz, cümle içerisinde kullanıldığında otomatik olarak engellenen kelimeler var. Ancak bunların dışında kötü kelimeler kullanmadan da insanları aşağılamak mümkün. Şimdilerde instagram kötü yorumları ile kişi ve gruplara saldıran hesapları mercek altına almış durumda.

 

Instagram geliştirdiği yazılım programları sayesinde dünya çapında toplamda 9 dilde spam yorumları azaltmak için çalışmalar yapacak. Kötü niyetli yorumları anlayıp algılayabilecek ve engelleyecek bu yapay zeka yazılımları sayesinde platform daha güvenli bir alan haline gelecek.

 

Bu özel yazılımlar ile yorumlarla mücadele etme konusundaki duyurular sadece instagram özelinde değil facebook ve whatsapp gibi platformlarda da uygulanacak. Ayrıca bu özel yazılımlarda terörizmle ilgili, ırkçı ve ayrılıkçı yorumlar da özellikle filtreleniyor ve engelleniyor olacak. 

 

Instagram açıklamasında “Bu araçlar, Instagram türünün, kapsayıcı toplulukların teşvik edilmesi konusundaki taahhüdümüzün bir sonraki adımıdır. Şirket olarak kullanıcılarımızı korumak için  yayınlarda ve canlı videolarda belirli saldırı ve spam yorumlarını engelleyecek bir filtre geliştirdik ”dedi.

 

Şirket bunu internetteki artan troller ve siber zorbalara karşı koymak ve sosyal medyayı her geçen gün artan saldırılardan arındırılmış, güvenli bir yer haline getirmek için kullanıyor.

 

Saldırgan yorum filtresi otomatiktir ve kullanıcılar yorumları kendi başlarına raporlayabilir, silebilir. Filtre şu anda yalnızca uygulamayı İngilizce dilinde kullananlar için – daha fazla dilin desteklenmesi sağlanacak – kullanılabilir ve yorum ayarlarından kapatılabilir.

Bunuda okumalısın !  Ücretsiz sayaç ve istatistik servisleri

 

Yapay zeka ile desteklenen, bugünün filtreleri, Instagram’ı güvenli bir yerde tutmak için en yeni araçlardır. Makine öğrenimini, kendini ifade etmeyi güvence altına alacak araçlar oluşturmak için kullanmak, daha kapsayıcı ve güçlü toplulukları teşvik etmede önemli bir adımdır.

 

Diğer taraftan, spam filtresi dokuz dilde çalışmaktadır: İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça, Japonca ve Çince. Filtre bu dillerde spam olarak gördüğü içeriği yorumlardan kaldırır.

 

Hem spam hem de saldırgan yorumlar filtresi, yapay zekayı kullanacak ve şirketin algoritması geliştikçe daha fazla dil için daha fazla destek eklenecektir.

 

Şu anda dünya nüfusunun sadece üçte biri internette aktif durumdadır ve her geçen gün daha fazla insan dünya çapındaki ağa katıldığından, Internet’i ve sosyal medya ağlarını büyüyen  bir yer haline getirmek için mevcut kullanıcıların, toplulukların ve kuruluşların sorumluluğu budur. Daha güvenli, kolay erişilebilir ve kontrol edilebilir platformlar kurmak. 

 

Instagramın yorum filtreleme özelliği henüz ülkemizde kullanılmaya başlanmadı. Kullanılmaya başlandığı anda çok daha detaylı olarak inceleyerek size bilgiler vereceğiz. Filtrelemeleri neye göre yaptığı ya da ayarlarını nasıl belirlediğini incelemek için bekliyoruz. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Semantic seo nedir? detaylı semantic seo kılavuzu

Semantic Seo (anlamsal seo) gelişen Seo sektöründe farklı bir bakış açısı sunan bir kavramdır. 2017 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.