Pazar , 17 Ekim 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Instagram Videolarına Ürün Etiketi Nasıl Eklenir?

Instagram Videolarına Ürün Etiketi Nasıl Eklenir?

Instagram, shopping (alış veriş) özelliğini devreye aldıktan sonra platformu tam anlamıyla e ticaret ortamına dönüştürmek istediğini gösterdi. Daha önceki yazılarımızda instagramın alış veriş özelliği nedir, nasıl kullanılır, instagram alış veriş özelliği nasıl açılır ve hatta ürünler nasıl etiketlenir tek tek anlatmıştık. Instagram shopping yani alış veriş özelliğini aşama aşama devreye aldı. Ilk olarak sadece fotoğraf paylaşımlarında ürün etiketleme özelliği verirken şimdilerde artık videolarda da ürün etiketlemeyi mümkün hale getirdi.

Instagram videolarında ürün etiketleme önemli mi/ etkili mi?

Aslında bu sorunun cevabı sadece evet değil çok kuvvetli bir evet. Çünkü instagram’ın içerik etkileşimlerine aynı zamanda sayılarına baktığımızda platformda video etkiletişiminin çok çok daha yüksek olduğunu görmekteyiz. İnstagram storylerinin normal bir posta göre üç kat daha fazla kişi tarafından görüldüğü gerçeği yanında bu storylere gelen cevaplar, sorular ya da mesajlar da oldukça fazla.

Tüm bu bilgiler ışığında baktığımızda instagram videolarında ürün etiketleme yapılabilmesi oldukça önemli. Özellikle canlı yayın tarzı sonradan izlenebilen bu tarz videolardaki içerikler insanlara çok daha gerçekçi ve samimi gelmektedir. Bu da doğrudan ürün satışlarını etkilemekte.

Peki, bu kadar etkili olduğunu düşündüğümüz instagram videolarında ürün etiketleme nasıl yapılır? Bu etiketlemeler yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Instagram videolarına ürün etiketleme özelliği

Instagram, üç yeni ürün güncellemesinin duyurulmasıyla birlikte alışveriş özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcılar yakında yayınlarında gördükleri videoları arayabilecekler; öğeleri kayıtlı gönderilerindeki belirli bir “alışveriş koleksiyonuna” kaydedebilecekler ve ayrıca iş profilleri üzerinden daha kolay alışveriş yapabilecekler. Tüm bu özellikler, Instagram’ın, bu yıl tatillerde tam zamanında, kullanıcıların alışverişlerinin büyük bir kısmını platformda yapabilecekleri daha eksiksiz bir deneyim yaratmalarına işaret ediyor.

Kayıtlı gönderilerdeki yeni alışveriş koleksiyonu, özellikle beğendiğiniz ürünler dışında,  çevrimiçi bir mağazaya daha çok benziyor. Sadece belirli gönderiler Instagram’daki alışveriş gönderileri olarak kabul edilir. Her marka, profillerinde satış yapmalarına izin verecek bir işletme sayfasına henüz sahip değili. Instagram, son zamanlarda işletme profillerinin ürünlerini etiketlemelerine izin verdi ve şimdi de bu özelliği videolar üzerinden gerçekleştirmelerini sağlayacak.  Gerçekten de, kullanıcılar satın almak veya daha fazla bilgi edinmek istedikleri bir öğeyi gördükleri yerde, bunun postlarda mı yoksa hikayeler aracılığıyla mı olduğunu öğrenmek için tıklayabilirler.

Bu iş profilleri aynı zamanda hafif bir yeniden tasarımdan geçiyor, bu nedenle atılabilir tüm gönderileri yeni bir “mağaza” düğmesi altında düzenlenecek. Bu şekilde, işletme sayfaları tam bir satınalma deneyimi sağlayan çevrimiçi bir web mağazası gibi görünebilecek.

Instagram videolarına ürün etiketleme nasıl yapılır?

Instagram postlarında klasik ürün etiketleme işlemini nasıl yapıyorsak aynı şekilde video etiketlemelerinde de aynı yöntemi kullanıyoruz. Instagram videolarında etiketlenen ürünler videonun alt kısmında liste olarak da yer alarak kullanıcının dikkatini çekecek. Instagramın yaptığı son güncellemelerin büyük bir kısmı online satışı artırmaya yönelik. Artık bu platformu sadece fenomenlerin reklam gelirleri için kullanıldığı bir alandan çıkarıp direk e ticarete yönelik bir hale getirmeye çalışıyor. Facebook’un da son güncellemelerinde sık sık bahsettiği gibi gelecek e ticarette. Bunu bilen firmalar uzun vadeli gelecek planlarında e ticarete geniş geniş yer veriyor. Instagram alış veriş özelliği aslında büyük markalardan ziyade küçük ölçekli işletmelerin daha fazla kişiye ulaşabilmesini ve daha kolay satış yapabilmesini sağlıyor.

Şimdi, gördüğünüz ya da düzenli takip ettiğini herhangi bir fenomenin üzerindekileri tıklayarak direk satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bu ürünleri ister marka sayfasından ister fenomen sayfasından nereden seçerseniz seçin kaydedip sonra satın alabilir şekilde arşivleyebiliyorsunuz. Eğer çok fazla kaydettiğiniz şeyler varsa merak etmeyin alış veriş özelliğindeki kayıtlarınız diğerlerinden ayrı olarak koleksiyon haline getiriliyor. Sonrasında istediğiniz anda bunları görebiliyor ve satın alabiliyorsunuz.

Marka sayfalarında sık sık karşılaştığımız ürün etiketleme özelliğini siz de hikayelerinizde, videolarınızda kullanabilirsiniz. Özellikle instagram hikayelerindeki ürün etiketlemelerinin ciddi bir satın alma dönüşü olduğunu unutmayınız. 

Instagram satın alma özelliklerine bir yenisi eklendi!

Satın alma özelliğini test edip dünya çapında kullanıma sunan Instagram, artık tıpkı e ticaret siteleri gibi buna bakan buna da baktı ya da bunu alan bunu da aldı benzeri özellikleri de ön plana çıkarıyor. Artık instagramda herhangi bir ürüne baktıysanız ya da etiketli bir ürün sayfası varsa altında benzer diğer gönderiler olarak diğer gönderileri de görebileceksiniz. Kimi kullanıcılar bu özellikleri son derece beğenmiş olsa da kimine göre instagram amacından çıktı, artık tamamen Amazon ya da diğer büyük e ticaret siteleri gibi davranmaya başladı. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]
Bunuda okumalısın !  Hangi besinler kan şekerini dengeler

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?   Son zamanlarda takipçilerimizden en çok gelen sorulardan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir