Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaInstagramInstagram Rehberi;  Instagramda Sessize Almak, Engellemek ve Gizlemek 

Instagram Rehberi;  Instagramda Sessize Almak, Engellemek ve Gizlemek 

Instagram istediğiniz profilleri takip edebilir, istemediğiniz profilleri takip etmeyebilirsiniz. İsterseniz takip etmeden de takip edebilir, yani stalklayabilirsiniz. Tabi, takip etmek istediğiniz profilin açık olması lazım, yoksa stalklayamazsınız. Ayrıca gerçekten görmek istemediğiniz hesapların karşınıza çıkmasını bile engelleyebilirsiniz. 

Instagram feedi dediğimiz ilk giriş ekranımızda sadece takip ettiğimiz kişilerin paylaşımlarını görüyoruz, ayrıca öneriler de çıkıyor. Bir süre öncesine kadar burada reklamlar yani sponsorlu postlar toplu olarak da görünüyordu ancak bu kaldırıldı. Şimdi sadece bir kaç postta bir sponsorlu postlar görülüyor. 

Keşfet bölümünde ise takip etmediğimiz halde bizim takip ettiğimiz kişilerin takip ettiği kişiler ya da bunlara benzer kişilerin postları karşımıza çıkıyor. Bazen hiç bilmediğimiz hesapların rahatsız edici içeriklerine de maruz kalabiliyoruz. Bu tarz durumlarda içerikleri ayrı olarak ya da toptan bu içeriği paylaşan hesabı engelleyebiliyoruz.

Içerikleri şikayet edebilir, spam olarak bildirebiliriz, içeriği gizleyebilir, aynı şekilde bu içeriği kapatabiliyoruz. Tüm sosyal medya platformları artık bizi maruz kalmak istemediğimiz hiç bir şeyi görmeyelim diye ellerinden geleni yapıyor. Instagram da bu konuda elini taşın altına koymuş ve bize ulaşmasını istemediğimiz kişi ve içerikleri kapatma yöntemleri geliştirmiş.

Peki instagram engelleme ile gizlemek ya da kapatmak arasında ne fark vardır. Bu yazımızda istemediğiniz kişi ve içerikleri kapatmak için tüm yöntemleri bulabilirsiniz.

Instagramda engelleme

Sizi takip eden ya da etmeyen herhangi birinin içeriklerinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Hesabınız herkese açıksa ve bu kişi ya da kişilerin sizin sayfanızı görmesini istemiyorsanız engelleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Bir kişiyi engellediğinizde; bu kişi profilinize sadece adınızı, takipçi sayınızı ve takip ettiğiniz kişi sayısını görebilir. Takip et (follow) butonu aktif görünür ancak tıkladığında hiç bir şey olmaz. Içeriklerinizi göremediği gibi kimleri takip ettiğinizi ya da kimlerin sizi takip ettiğini göremez. Aynı kişiyi bir çok kez engelleyebilir ve sonrasında engelini kaldırabilirsiniz. Herhangi birini engellediğiniz zaman bu kişiye herhangi bir bildirim gitmez, eğer gelir de sizin profilinize bakarsa o zaman engellendiğini anlayabilir.

Bunuda okumalısın !  Instagram’a Bilgisayardan Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagramda engelleme iki şekilde yapılır, bir kişileri yani profilleri engelleme. Ikincisi ise kişileri postlarınıza yorum yapmaya engelleme.

  1. Instagramda birini engelleme 

Instagramda engellemek istediğiniz kişinin profiline giderek sağ taraftaki üç noktaya tıklayarak alt kırımlarda açılan engelleye tıklayabilirsiniz.

  1. Instagramda birini yorum yapmaya engelleme

Sadece birisinin gönderilerinize yorum yapmasını kısıtlamak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Bu ayar etkinleştirildiğinde, bu kullanıcı mesajlarınızı görebilir ve size cevap verebilir. Ayrıca bu profilin yaptıklarından bildirim de alırsınız. 

Birisinin gönderilerinize yorum yapmasını engellemek için yapmanız gerekenler.

  • Adım: Instagram uygulamasının kendi profil ekranınıza gidin ve Android telefonlar için sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun. İPhone’da dişli simgesine dokunun.
  • Adım: Aşağı kaydırın ve Yorum kontrollerine basın. Bir sonraki ekranda Yorumları Engelle’ye dokunun ve yorumlarını engellemek istediğiniz kişiyi seçin.

Bu kişi herhangi bir şekilde engellendiği bildirimi almayacaktır, yorum yaptıklarında da yorumları kimse tarafından görülmeyecektir.

Instagramın sessize alma özelliği 

Blok herkes için kullanabileceğimiz bir seçenek değildir. Örneğin, arkadaşınızın seyahat yayınlarından birinin Instagram feed’ini beğenmediyseniz, bunları engellemek hoş olmaz. Neyse ki, onları sessize alma seçeneğine sahipsiniz. 

Herhangi birini sessize aldığınızda bu kişinin paylaşımları sizin feedinize düşmeyecektir. İstediğiniz zaman bu sessize alma özelliğini kapatabilirsiniz. Bu kişiye mesaj atabilir, bu kişiden bildirimler alabilir ya da bu kişinin istediğinizde postlarını görebilirsiniz. 

Instagram’da postları sessize alma (mute)

  • Adım: sessize almak  istediğiniz kişinin profilini açın. Ardından Android telefonlarındaki üç noktalı simgeye ve iPhone’daki dişli simgesine dokunun.
  • Adım: Açılır menüden, Sessize alı seçin. Dört seçenekle yeni bir açılır menü görünecektir: buradan neyi sessize almak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Buradan isterseniz postları sessize alabilir isterseniz storyleri sessize alabilir, isterseniz hepsini birden sessize alabilirsiniz.
Bunuda okumalısın !  Örnek Hikayelerle Instagram Fenomeni Nasıl Olunur?

Instagramda gizleme özelliği

Sessize almak,  diğer yayınları ve hikayeleri engellemenin bir yöntemidir. Kendi yayınlarınızı veya hikayelerinizi engellemeden birinden gizlemek isterseniz ne yapmanız gerek?  Maalesef şu anda gönderilerinizi yalnızca birkaç kişiden gizleyemezsiniz. Gönderinizi arşivleyebilmenize rağmen, bunu herkesten gizleyebilirsiniz.

Ama hikayeler söz konusu olduğunda, onları özel yapabilir ve istediğiniz kadar insandan gizleyebilirsiniz. Sessizken olduğu gibi, diğer kişi sizin profilinizi farklı bir hesaptan kontrol etmedikçe, hikayenizi kendilerinden gizlediğinizi asla bilmeyecektir.

Hikayenizi gizlemek için şu adımları izleyin:

  1. Adım: Instagram ana ekranında en üstteki Hikâyen simgesine dokunun. Ardından sonraki ekrandaki ayarlar simgesine dokunun.
  1. Adım: Hikayenizi Gizle seçeneği altından gizlemek istediğiniz kişileri ekleyin. Bunu yaptıktan sonra, buraya eklenen kullanıcılar hariç herkes hikayenizi görebilir.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar