Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Her geçen gün daha fazla banka uygulaması, web sitesi, sosyal medya ağları hatta oyun siteleri iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya başlıyor. Ne olduğu veya neden kullanmaya başlamak istediğiniz hakkında net bir şey bilmiyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulamanın verilerinizi nasıl güvende tutabildiğini öğrenmek yazımızı dikkatle okuyunuz. Bu yazıda sadece iki faktörlü kimlik doğrulama nedir, nasıl kullanılır konusunda değil aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır ve kapatılır konularında da bilgiler bulabilirsiniz.

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Tam Olarak Nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulamanın ne olduğunu anlamak için, ilk önce tek faktörlü kimlik doğrulamanın ne olduğuna bakalım ve bunu hem gerçek hem de sanal güvenlik modelleri ile karşılaştıralım.

 

İşten eve geldiğinizde, anahtarlarınızı çıkarın ve kapınızın kilidini açın, basit tek faktörlü kimlik doğrulaması yapıyorsunuz. Kapı ve kilit tertibatı, anahtarını tutan kişinin siz, komşunuz veya anahtarlarınızı kaldıran bir suçlu olup olmadığına aldırmaz. Kilidin umursadığı tek şey, anahtarın uymasıdır (iki anahtara, bir anahtara ve parmak izine veya başka bir kontrol kombinasyonuna ihtiyacınız yoktur). Fiziksel anahtar, kullanan kişinin kapıyı açmasına izin verildiğine dair tek bir onaydır.

 

Aynı düzeyde tek faktörlü kimlik doğrulaması, giriş bilgilerinizi ve şifrenizi gerektiren bir web sitesine veya hizmete giriş yaptığınızda gerçekleşir. Bu bilgiyi eklersiniz ve gerçekte sizin olduğunuz tek çek olarak var olur.

 

Hiç kimsenin anahtarlarınızı çalmadığını veya şifrenizi kırmadığını / çalmadığını varsayarak iyi durumdasınız. Anahtarlarınızın çalınması oldukça düşük bir risk olsa da, sanal güvenlik daha karmaşıktır (Apartman kompleksi yöneticiniz, örneğin yanlışlıkla tüm anahtarları kopyalamaz ve adınızı ve adresinizi sokak köşesinde bırakmaz).

 

Güvenlik ihlalleri, karmaşık saldırılar ve diğer talihsiz fakat sanal alanda çalışmanın ve oynamanın tüm gerçek yönleri, çok sayıda ve çeşitli karmaşık parolalar ve mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere geliştirilmiş güvenlik uygulamalarını gerektirir.

 

Bunuda okumalısın !  İnstagram karşılıklı engel nasıl kaldırılır ?

İki faktörlü kimlik doğrulaması nedir ve sizin için son kullanıcı neye benziyor? 

 

En azından iki faktörlü kimlik doğrulama, aşağıdaki gibi düzenleyici onaylı üç kimlik doğrulama değişkeninden ikisini gerektirir:

 

Bildiğiniz bir şey (banka kartınızdaki PIN veya e-posta şifreniz gibi).

Sahip olduğunuz bir şey (fiziksel banka kartı veya bir kimlik doğrulama belirteci).

Bir şey (parmak izi veya iris deseni gibi biyometrik).

 

Banka kartını hiç kullandıysanız, basit bir iki faktörlü kimlik doğrulama biçimi kullandınız: PIN kodunu bilmek veya fiziksel olarak karta sahip olmak yeterli değildir, banka hesabınıza erişmek için ikisine de sahip olmanız gerekir ve ATM makinesi.

 

İki faktörlü kimlik doğrulama çeşitli biçimlerde olabilir ve yine de 2/3 gereksinimini karşılar. Sizin için bir havadan kodun üretildiği, bankacılıkta yaygın olarak kullanılanlar gibi fiziksel bir belirteç olabilir. Giriş yapmak için kullanıcı adınıza, şifrenize ve benzersiz koda (her 30 saniyede bir süresi dolmuş) ihtiyacınız olacaktır. Diğer şirketler özel donanım yolunu atlar ve aynı işlevi sağlayan cep telefonu uygulamalarını (veya SMS tarafından gönderilen kodları) sağlar. Özellikle yaygın olmasa da, biyometriye dayalı iki faktörlü kimlik doğrulamayı da kullanabilirsiniz (örneğin, parola ve parmak izi ile şifrelenmiş bir dosya güvenliği gibi).

 

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır, aktif edilir?

 

İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrimiçi hesaplarınızı korumanın daha güvenli bir yoludur. Bunu sunan her hizmet için iki faktörlü kimlik doğrulama hizmetini aktif etmelisiniz. Peki instagramda bu işlem nasıl yapılır?

 

Bir hesapta oturum açmak için yalnızca şifreniz yeterli olmaz, aynı zamanda cihazınızdaki bir uygulama tarafından oluşturulan veya kısa mesaj gibi bazı servisler aracılığıyla cihazınıza gönderilen tek seferlik bir kod da gerekir. Birisi e-posta ve şifre bilgilerinizi çalsa bile, yine de hesaplarınıza giriş yapamaz. Iki faktörlü kimlik doğrulamanın temel amacı budur, tek bir done ile hesapların ulaşılabilir olmaması. Iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini açmak için; 

 

Bunuda okumalısın !  Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Instagram’ı açın ve profilinize gidin. “Seçenekler” ekranı için sağ üstteki dişli simgesine dokunun.

 

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek için Instagram hesabınıza ekli bir telefon numarasına sahip olmanız gerekir. Henüz bir telefon numarası eklemediyseniz, “Profili Düzenle” ye ve ardından “Özel Bilgiler” altındaki telefon simgesine dokunun. Eğer önceden girdiğiniz bir telefon numarası varsa, bu numarayı hatırlamıyorsanız ya da bu numara değişmişse mutlaka bu numarayı değiştirin ve ulaşılabilir hale getirin. Aksi taktirde telefonunuza kısa mesaj ile kod geldiğinde bu mesajı görüntüleyemezsiniz ve sonuç olarak hesabınıza giriş yapamazsınız. 

 

Telefon numaranızı girin ve ardından “İleri” düğmesine dokunun. Birkaç dakika sonra bir onay koduyla size mesaj gönderilecektir. “Onay” ekranına kodu girin ve ardından telefon numarasını hesabınıza eklemek için “Tamam” a basın.

 

Ardından, “Seçenekler” ekranına geri dönün ve “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” düğmesine dokunun. “Güvenlik Kodu İste” seçeneğini etkinleştirin ve ardından işlemlerinizi onaylamanız istendiğinde “Aç” a dokunun.

 

Instagram bir kez daha hesabınıza ekli telefon numarasına bir onay kodu gönderecektir. Bu kodu “Onay” ekranına yazın ve ardından iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek için “Tamam” a dokunun.

 

Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerektiğinde bir mesaj alamıyorsanız, ayrıca beş Yedek Kod alırsınız. Kodların ekran görüntüsünü almanızı öneririz, böylece daha sonra kolayca bulunabilirler. Hesabınıza giriş yapmak için her kodu bir kez kullanabilirsiniz.

 

Böylece işlem tamam. Instagram hesabınıza bir sonraki girişinizde, hem şifrenizi hem de güvenlik kodunu girmeniz gerekir.

 

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama çalışmıyor sorunu ve çözümü

 

Bu kimlik doğrulama özelliğinin çalışmama ihtimali yoktur. Eğer kimlik doğrulama için kod istediğinizde size mesaj gelmiyorsa ya da bildirim çıkmıyorsa bile öncelikle telefonunuzu sonrasında da hesaba bağlı mail adresinizi kontrol etmelisiniz. Her ikisini de kontrol ettiğinizde birinden birine mutlaka kod gelmiş olduğunu görebilirsiniz. 

 

Bunuda okumalısın !  5 Adımda Başarılı Bir Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur?

Eğer mail adresinize bir kod gönderildiği mesajı geldiyse ve mail kutunuzda bu kodu göremiyorsanız bir süre bekleyiniz. Sonrasında spam dahil tüm mail kutularınızı tek tek kontrol ediniz.

 

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kapatılır?

 

Iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak kadar kapatmak isteyenler de vardır. Unutmayın, bu kimlik doğrulama sizin hesaplarınızı korumak için. Iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatmanız durumunda hesaplarınız eskisi gibi güvende olmayacaktır. Biz yine de yazımızın bu bölümünde kimlik doğrulama özelliğini kapatmak isteyenler için detaylı bilgileri paylaşıyoruz.

 

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma için;

 

Instagrama giriş yapın, profilinize girin.

 

Burada çark işaretine tıklayarak ayarlar kısmında gelin. Bu sekmelerin alt kısmında güvenlik ve şifre bölümüne tıklayınca iki faktörlü kimlik doğrulaması için şifre gereksin ya da gerekmesin kısmı karşınıza çıkar. Buna tıklayarak bu bölümü kaldırabilirsiniz. 

 

Kimlik doğrulamayı kaldırdığınız zaman hesabınıza giriş sırasında sizden herhangi bir kod istenmeyecektir. Ancak bir telefonda birden fazla hesap arasında sürekli geçiş yapıyorsanız güvenlik açısından zaman zaman size bir kod gönderilerek bunu girmeniz istenebilir. Çünkü bir cihazdan birden fazla hesaba giriş çıkış yapmak ciddi anlamda güvenlik açığı oluşturur. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?   Instagram, popüler olmaya ilk başladığı günden en küçüğünden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir