Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaInstagramInstagram için en doğru paylaşım saatleri

Instagram için en doğru paylaşım saatleri

Instagram’da paylaşım yapmak için en uygun zaman hangisidir? 12 milyon içeriğin yayınlanması ve bu yayınların aldığı etkileşimlere göre instagram paylaşımları için en yoğun zamanların sabah 9 ile 11 arası olduğu görüldü. Ancak her işletmenin farklı bir hedef kitlesi ve farklı bir paylaşım yapısı vardır. Bu etkileşim yüksek saatler sizin hesabınız için de etkileşimi yüksek saatler midir? 

Her Instagram hesabının, farklı saat dilimlerinde aktif olan benzersiz bir takipçi kitlesi vardır, bu nedenle Instagram’da en doğru içerik yayınlama saati için kişiselleştirilmiş en iyi zamanınızı bulmak önemlidir.

Instagram içeriklerinizi optimize edilmiş zamanlar için planlamanın, daha fazla takipçiye ulaşmanıza ve yayınlarınızın daha fazla etkileşim aldığı kanıtlanmıştır. Bu yazımızda instagram paylaşım saatleri 2019 ve 2020 yılında gün bazlı nasıl değişmiştir inceliyoruz. 

Instagram yoğunluk saatleri neledir?

Bu yazıda 2020 yılında Instagram yoğunluk saatlerinin tespit edilmesi için 12 milyondan fazla içerik incelenerek yapılan istatistiklerin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

 

Pazartesi instagram paylaşım saatleri 

06:00, 10:00 ve 22:00 

 

Salı instagram paylaşım saatleri 

02:00, 04:00 ve 09:00

 

Çarşamba instagram paylaşım saatleri 

07:00, 08:00 ve 23:00

 

Perşembe instagram paylaşım saatleri 

09:00, 12:00 ve 19:00

 

Cuma instagram paylaşım saatleri 

05:00, 13:00 ve 15:00

 

Cumartesi instagram paylaşım saatleri 

11:00, 19:00 ve 20:00 

 

Pazar instagram paylaşım saatleri 

07:00, 08:00 ve 16:00

Bunlar ortalama olarak instagram yoğunluk saatleri olsa da içeriklerinizi yayınladığınızda daha fazla etkileşim elde etmek istiyorsanız, kendi özgün kitlenize göre postalarınızı yayınlamak için kişiselleştirilmiş en iyi zamanları bulmanız gerekmekte. Zamanlama yani içeriklerin doğru zamanlarda paylaşılması, Instagram algoritmasında her zaman önemli bir faktör olmuştur ancak 2018 başından itibaren Instagram güncellemeleri ile birlikte zamanlama daha önemli bir hale geldi. 

Bunuda okumalısın !  Örnek Hikayelerle Instagram Fenomeni Nasıl Olunur?

Sonuç olarak, Instagram algoritmasını 2020’de yenmek istiyorsanız, yayınlama sürenizi takipçilerinizin çoğunluğunun çevrimiçi olduğu zamana göre optimize etmeniz gerekir. Bunu şu şekilde düşünün: Instagram artık insanların yayınlarında “yeni” içeriğe öncelik verdiğinden, içeriğinizi takipçilerinizin önüne getirmek için doğru zamanda paylaşmış ve yayınlamış olmanız gerekiyor. Instagram takipçi sayınızı artırmak, içeriklerinize instagram beğenileri almak, paylaşım ve yorumları artırmak için bu artık şart!

Instagram en iyi paylaşım zamanı nasıl bulunur (belirlenir) ?

Farklı zamanlarda farklı özelliklerdeki içeriklerinizi yayınlayın. Bunu yaparken mutlaka öncesinde ve sonrasında instagram istatistiklerinden içerik erişimleriniz ile alakalı bilgileri alın, bir kenara not edin ve sonrasında karşılaştırın. Instagram’ın en iyi paylaşım zamanı ile Facebook’un en iyi paylaşım zamanı ya da twitter ın en iyi paylaşım zamanları tamamen birbirinden farklıdır bunu sakın unutmayın. Ayrıca etkileşimin en yüksek olduğu saatler günlere göre de değişmektedir.

Biz genel olarak haftasonu tüm sosyal medya kanallarında etkileşimlerin daha yüksek olduğunu düşünürüz ancak aslında yapılan istatistik ve raporlamalara haftaiçi sosyal medya kullanımı çoğunlukla haftasonu sosyal medya kullanımına oranla çok daha yüksek. Tabi ki bu zamanlamalar yılın aylarına göre de değişmektedir. Yani yaz aylarında çoğunluk tatildeyken hafta içi sosyal medya kullanımları ile haftasonu sosyal medya kullanımları neredeyse aynı yoğunluğa denk gelmektedir. 

Sosyal medya kanallarının kullanım yoğunluğu aylara, günlere ve içeriklere göre de değişir. Mesela twitter kullanım yoğunluğu hafta içi sabah saatleri ve akşam saatleri iken haftasonu oldukça düşüktür. Twitter ‘ın daha çok haber kaynaklı içerikler ve haber benzeri içeriklerin paylaşıldığı bir platform olduğunu düşünürsek bu durum oldukça anlaşılır. Twitter ağırlıklı olarak bilgilendirici içeriklerin, makalelerin, haberlerin ve düşüncelelerin paylaşıldığı alandır. En yoğun ve aktif olarak da siyasetçiler tarafından kullanılır. Özel günlerde, tatil günlerinde, hafta içine denk gelen özel gün tatillerinde bu platformun yoğunlukları değişir. Ancak twitter takipçisi genelde benzerdir. Markaya ya da kişiye göre değişmeyen bu kitleyi yakalamak için genel olarak aktif olunan saatlerin dikkate alınması yeterlidir.

Bunuda okumalısın !  Instagram Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Instagram etkileşim saatleri 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da benzerlik gösterir. Bu platformda takipçilerin aktif olduğu zamanlarda tamamen markaya, içeriklere göre değişebilir. Pazartesi, salı gibi haftanın ilk günlerinde sabah saatleri biraz daha yoğun olarak içerik paylaşılan saatlerdir. Ancak çarşamba günü itibariyle cuma akşamına kadar en yoğun beğeni be paylaşım saatleri akşam saatlerine kadar. Hatta bazen en yoğun etkileşim saati akşam 10 u bulabilir.

Hafta sonuna geldiğimizde ise instagram kullanımı oldukça azalır. Özellikle yaz aylarında ve havaların ısınmaya başladığı bahar ayları ile birlikte instagram akşamın çok geç saatlerinde biraz bakılan bir platfrom haline gelir. Eğer yazlık ürünler satılan bir hesabınız varsa bu hesabın yaz aylarına doğru havaların ısınması ile birlikte daha aktif ve ilgi çekici bir hale geleceğini biliyoruz. Eğer kışlık ekipman, kıyafet ayakkabı vs satılan bir hesabı yönetiyorsanız ise aktifliğiniz kış aylarında çok daha fazla olur. Makyaj malzemeleri, güzellik ürünleri, cilt bakım ürünleri gibi ürünler ise yılın her zamanında ilgi görmeye devam edecektir. Bu nedenle bu tarz ürünlerin satıldığı bir sayfanız varsa günü gününe planlamalar yapmanızı öneririz.

Facebook için en etkili paylaşım saatleri instagram ile paralellik gösterir. Instagram paylaşımlarınız ile facebook paylaşımlarınızı benzer saatlerde yapabilirsiniz.

Instagram beğeni saatleri bulunurken dikkate alınması gereken diğer faktörler:

Farklı kitleler, elbette, farklı zamanlarda etkin olacak, bu nedenle Instagramın en etkili zamanlarını bulma konusunda özel bir kural yok. Ancak dikkate almanız gereken bazı genel noktalar vardır:

Instagram Algoritması Faktörleri

Biraz daha önce belirttiğimiz gibi, 2018’de Instagram, yeni yayınlanan içerikleri daha fazla kişiye göstermeyi hedefleyen bir instagram algoritması yayınladı. 

Yani bu kronolojik feed’in geri döndüğü anlamına mı geliyor? Tam olarak değil!

Bunuda okumalısın !  Instagram Gönderi Planlama (zamanlama) Rehberi 2020

Instagram’ın yaptığı şey, mevcut algoritmalarını ayarlamaktı, böylece diğer şeylerin yanı sıra, çok eski içerikler insanların anasayfalarında karşılarına çıkıp durmuyordu. Daha çok yakın zamanlarda paylaşılan içeriklere öncelik vermeye başladı. 

Instagram algoritmasını etkileyen, bir yayının ne kadar etkileşim aldığı ve insanların bu gönderiyi görüntülenmesi için ne kadar zaman harcadığı da dahil olmak üzere bir dizi faktör vardır.

Son değişikliklerle Instagram, bu faktörlerin önemini (veya ağırlığını) değiştirdi, böylece insanların yayınladığı zaman, feed’inizde görünen şey üzerinde daha fazla etkiye sahip oldu.

İçerikleri günü gününe paylaşmak yerine önceden planlamak instagram etkileşimlerinizi artırabilir. Bunun için ücretli ücretsiz bir çok sosyal medya yönetim paneli kullanabilirsiniz. İçeriklerinizi özellikle instagram gibi bir platformda yayınlarken kesinlikle çalışma saatleri dışında paylaşım yapmaya özen gösterin. Genel çalışma saatlerini Türkiye’de sabah 8 ile akşam 6 olarak düşünürsek içeriklerinizi bu saatler dışında paylaşmaya özen gösterin. Sabah 8 den önce ya da akşam altıdan sonra paylaşmayı deneyebilirsiniz. Hafta sonu için tabi ki bu şekilde bir kural yok. 

 

Hafta içerisinde en çok ilgi gören içeriklerinizi kaydedin ve buna benzer içerikler oluşturmaya çalışın. Aynı şekilde haftasonu en çok ilgi gören içeriklerinizi kaydedip haftasonu yine buna benzer içerikler oluşturabilirsiniz. 

 

Instagram postlarınızın beğeni sayısını ve hesabınızın etkileşimini artırmak için instagram takipçi satın almanın en etkili yöntem olduğunu da unutmayın. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar