Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Instagram Hikayeleri ile Facebook Hikayelerinin Farkları Nelerdir ?

Instagram Hikayeleri ile Facebook Hikayelerinin Farkları Nelerdir ?

Instagram Hikayeleri ile Facebook Hikayelerinin Farkları 

 

Instagram ile başlayan her şey  sonunda Facebook’un sahip olduğu tüm platformlara geldi. Tabi ki burada hikaye özelliklerinden bahsediyoruz. Snapchat’den ödünç alınan story (hikaye ) özelliği ilk olarak instagram’da kullanıcılar ile buluştu. Sonrasında facebook ve whatsapp ta da kullanıcılara sunuldu. Instagramda inanılmaz ilgi gören hikaye özelliğinin  whatsapp’ta en az ilgi gördüğünü söylesek yanlış olmaz. 

 

Aynı ailenin bir parçası olan hikayeler kullanıldıkları platformlara göre farklı özelliklere sahip.  Bununla birlikte hepsinde bu hikayeler geçicidir, yani 24 saat içerisinde kaybolur. 

 

İlginç bir şekilde, kullanıcıların çoğu Instagram hikayelerini kullanırken, çok az kişi Facebook hikayelerini kullanıyor. Kötü bir şey mi? Hayır, hiç de değil. Facebook hikayeleri, Instagram hikayelerinde bulduğunuz özelliklerin çoğuna sahiptir. Ancak her iki hikaye kullanımı arasında hem kullanım alışkanlıkları hem de teknik özellikler bakımından bazı farklılıklar var.

 

Instagram story ile facebook storyleri arasındaki farklar nelerdir?

 

  1. Kullanıcı arayüzü farkı

 

Her iki uygulamanın da hikaye ekranını açtığınızda, farklı yerlerde farklı seçenekler bulacaksınız. Teknik olarak, ikisi de aynı seçeneklere sahiptir, ancak konumları farklıdır.

 

Örneğin, Facebook hikayelerinde galeri ikonu sağ tarafta bulunurken facebook hikayelerinde galeri ikonu sol tarafta bulunur. Benzer şekilde, flash ve kamera geçişi simgeleri Facebook hikayelerinde en üstte bulunur, ancak Instagram’da, bunlar en altta yer alır.

 

İlginçtir, Instagram’da her şey en altta yer alır ve tüm seçeneklere kolayca erişilebilir hale gelir.

 

Her iki hikaye de hikaye ayarlarını doğrudan hikaye ekranından özelleştirmenizi sağlar. Benzer şekilde, kamerayı iki öyküye de aktarmak için ekrana iki kez dokunabilirsiniz.

 

Ayrıca, her ikisinde de kamera düğmesini basılı tutarak video çekebilirsiniz. Bu kullanım genel telefon kullanımı olduğu için hepsinde aynıdır.

 

  1. Özel farklılıklar

 

Bunuda okumalısın !  Instagram Hikaye (Story) Ekleme Nasıl Yapılır

Hikaye ana ekranının sağında, Instagram’da Boomerang, Superzoom, Rewind, Focus ve Hands-free gibi bir dizi ekstra özellik bulunduğunu göreceksiniz. Facebook hikayelerinizde elde ettiğiniz tek özellik, Instagram’da bulunan canlı hikaye ekleme özelliği ve metin yazabilme imkanıdır.

 

  1. Tip/ metin özelliklerindeki farklar

 

Her iki uygulama da salt metin görüntüleri oluşturmak için ayrı bir ekrana sahiptir. Instagram üzerinde Type (yazmak) olarak bilinirken, Facebook hikayeleri text (metin)  kelimeleri ile yazma eylemleri ifade edilir.


Tabi bu yazıların İsim dışında başka farklılıkları da var. Yeni başlayanlar için, Facebook hikayesindeki yazı tipi stilini değiştiremezsiniz. Ancak instagramda bir çok farklı yazı tipi kullanabilir, yazıların rengini şeklini, büyüklüğünü, parlaklığını değiştirebilirsiniz. Yazıları hizayalayabilir ve farklılaştırabilirsiniz. 

 

Ne yazık ki, Facebook’ta bir Metin hikayesi oluşturduktan sonra, değişiklik yapamazsınız. Daha fazla metin veya etiket ekleyemezsiniz. Instagramda ise paylaşım yapana kadar her şeyi yeniden yeniden değiştirebilirsiniz.

 

Facebook hikayelerinin arka plan özellikleri

 

Facebook hikayeleri o kadar da kötü değil. Her iki hikayede de yüz filtreleri eklenebilirken , Facebook hikayelerinize güzel arka planlar ekleyebilirsiniz. Eklemeden önce arka planların canlı önizlemesini görüntüleyebilirsiniz. Şu anda, Instagram hikayelerinin böyle bir özelliği yok.

 

Yüz filtreleri

 

Yukarıda belirtildiği gibi, her iki uygulama da yüz filtrelerine sahiptir. Ancak, Instagram üzerinde sayı ve stil olarak sınırlıdır. Ama Facebook’ta, farklı stilde ve karakterlerde bir sürü filtre bulabilirsiniz. 

 

Eski fotoğraflardan, galeriden story ekleme.

 

Yine, her iki uygulama da galerinizdeki eski fotoğraflarınızdan videolarınızdan story (hikaye) eklemenize izin verir. Burada 24 saatten daha eski fotoğrafları da yükleyebilirsiniz. Daha sonra bunlara metin, çıkartma ve doodle ekleyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, ikisi arasında büyük bir fark vardır. Bu hikayelerde eski resimlerin gösterilme şeklinden bahsediyoruz. Facebook hikayeleri için galeri görselleri yatay olarak kaydırılır.

 

Bunuda okumalısın !  Yabancı dil öğrenmek için 8 harika uygulama ve site

Neyse ki, Instagram eski görüntüleri seçmek için düzgün bir dikey görünüm sağlar. Klasör görünümüne geçmek için Galeri seçeneğine de dokunabilirsiniz.

 

Story üzerine el yazmaları

 

İnstagramda elle çizme ve yazmalar için çeşit boldur. Çizmek için dört çeşit kalem alabilirsiniz. Boyutlarını ve renklerini de değiştirebilirsiniz. Facebook söz konusu olduğunda, sadece bir tür kalemle idare etmek zorunda kalırsınız. 


acebook Messenger Story’nin bazı ilginç kalemleri vardır.  Orada emojilerle yazı yazabilirsiniz.

 

Gizlilik ayarları

 

Her iki uygulama da benzer gizlilik ayarları sağlıyor. Hikayenizi her iki durumda da belirli insanlardan gizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, herkese açık bir profiliniz varsa, Facebook hikayelerinizi yalnızca arkadaşlarınız görebilir. Öte yandan, eğer profiliniz açıksa sınırlayamazsınız.

 

Bunlar Facebook ve Instagram hikayeleri arasındaki farklardı. Instagram hikayelerini doğrudan Facebook hesabınızda paylaşabilirsiniz. Bunları ayrı ayrı yüklemek zorunda değilsiniz. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, öyküleriniz her iki platformda da yayınlanacaktır.

 

Bu arada, facebook hikayelerinizi instagramda direk paylaşamazsınız ancak facebook messenger üzerinde story olarak paylaşabilirsiniz. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

5 Adımda Başarılı Bir Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur?

5 Adımda Başarılı Bir Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur?   Daha çok kısa bir süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir