Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram Fenomenleri Kazançlarını Nasıl Hesaplar?

Instagram Fenomenleri Kazançlarını Nasıl Hesaplar?

Instagram Fenomenleri Kazançlarını Nasıl Hesaplar?

 

Milyonlarca takipçisi olan, aynı anda hem blogger hem youtuber hem twitter hem instagram fenomeni olan aşırı popüler kişiler herhangi bir marka iş birliği için çok yüksek bütçeler talep etmeye başladı. Onu paylaşmam bunu giymem diyen bu fenomenlerin yerine markalar artık daha az takipçili fenomenler ile çalışmayı tercih etmeye başladı. Çünkü bu tarz kişiler ile proje yaparken hem daha az bütçeler çıkıyor hem de çalışmalar daha doğal görünerek daha iyi sonuçlar veriyor.

 

Herkesin kendine göre bir takipçi sayısı ve kitlesi var. Markalar da bu kişi ve kitlelere göre hesaplar ile iş birlikleri yapmakta. Eğer siz de takipçili hesabı olan influencer marketingcilerdenseniz marka iş birliklerinde bütçenizi nasıl belirleyeceğiniz biliyor musunuz? Cevabınız hayır ya da emin değilim ise sizin için harika bir hesaplama yazısı hazırladık.

 

Instagram fenomen kazançları nasıl hesaplanır?

 

Instagram etkileyici oranlarınızı hesaplamaya giden bir dizi faktör vardır, bunlar sadece takipçi sayınızla alakalı değildir. 


Etkileyici olmanın en zor kısımlarından biri işinizin ne anlama geldiğini ve ne kadar şarj etmeniz gerektiğini öğrenmektir. Eğer herhangi bir projede çok yüksek bir meblağ isterseniz işi kafan kaybedebilirsiniz. Çok az isterseniz de bu sefer marka tarafından etkisiz görülebilirsiniz.

Her iki durumda da, oyuna yeni başlayan ve avantajlarından faydalanan biri olarak çıkabilirsiniz!

Bir Sonraki marka işbirliğinizden neler bekleyebilirsiniz?

 

Çoğu insan görüşmelerden korkar. İşte bu yüzden, ne kadar değer kazandığınızı ve bu sayıya güvendiğinizi anlamak çok önemlidir. Takipçileriniz ve etkileşim oranınızı hesaplamak, müzakere ederken güçlü kalmanıza yardımcı olur ve bir kampanyanın zaman / çabaya değip değmediğin anlamanıza yardımcı olur.

 

Bunuda okumalısın !  Facebook’ta Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ücretinizi düşürebileceğiniz zamanlar olabilir,mesela bazen markayla tanışmak istersiniz, ancak giyim, seyahat ve güzellik ürünlerinin faturaları ödemediğini unutmayın.

 

Pazarlığa oturmadan önce hesaplama formülünü biliyor olmanız gerekir;

 

Dağıtım (erişim) Ücreti + Yetenek Ücreti = Vermeniz gereken bütçe 

 

Dağıtım ücretiniz ile yetenek ücretiniz arasındaki farkı anlayarak başlayalım.

 

Dağıtım yani erişim ücreti belirlemedeki faktörler 

 

  1. Takipçi Sayısı

Takipçi sayınız. Bu sizin ana satışınız olmasa da, etkileşim oranlarınızı belirlemede kesinlikle önemli bir faktördür!

 

  1. Etkileşim

Etkileşim oranınız, yayınlarınızla etkileşimde bulunan takipçilerin yüzdesidir. Etkileşim oranınızı hesaplamak için takipçi sayınız tarafından aldığınız ortalama beğeni ve yorum sayısı size bir yüzde verebilir.

 

Sadece ortalama beğeni ve yorum sayısını bir araya toplayın, 1000 olsun ve ardından takipçileriniz tarafından 10,000 gibi bölüştürün .1. Sonra yüzdesini almak için 100 ile çarpın, bu da% 10 olur. 

 

Etkileşim oranınız, markalara, verdikleri parayla akıllıca kararlar verdiğinizi ve içeriğin gerçekleştirildiğinden emin olmak için üretim kalitesine yatırım yaptığınızı gösterir. 

 

  1. İçerik Kalitesi

Markalar sizinle iletişim kuruyorsa içeriğiniz iyidir, ancak ne kadar iyi?

 

Günümüzün fenomenleri, markalara yönelik mini kampanyalar oluşturma ve icra etme konusunda çok başarılı oldular. Buna göre ödeme almaları gerekiyor. İşletmeler, dergiler, reklam panoları ve hatta televizyon reklamları gibi pazarlama mağazalarındaki etkileyici içerikleri bile kullanarak daha kaliteli içerik üretilebilir.

 

  1. İsim / Yüz Olarak Tanınma / Beceri

 

Daha sıklıkla, içerik kanallarını sosyal kanallarında paylaşan işletmeler, kitleleri tarafından çok iyi karşılanmaktadır. Ancak, fenomenın tanınabilir bir adı veya yüzü varsa, işletmeler paylaştıklarında, yorumlar “harika çekimden”  “ aa bu kişiyi tanıyoruz çok seviyoruz” a dönüşebilir. Bu, marka için bir kazanç ve sizin için ise daha büyük bir kazançtır.

Bunuda okumalısın !  Google APPS kullaıncıları için Cpanel ve Plesk mail kurulum ayarları

 

Benzer şekilde, harika bir dansçıysanız veya harika görünen pastalar yapıyorsanız, sponsorlu içeriklerin gerçekten göze çarpmasını sağlamak için yıllarca emek harcadığınız becerilerinize erişim için de ödeme yaparlar. Beceriler = Zaman ve emek = Para.

 

  1. Demografi

Nerede yaşadığınız markaya ne kadar yakın olduğunuz konusunda önemlidir.  Bir marka, belirli bir şehirde yaşayan ve yeni göz farı paletine sahip olmak için ölecek olan üniversite öğrencileri arıyorsa ve bu sizin hedef kitlenizse, bir marka için, bu hedeflerden yalnızca biriyle konuşan başka bir etkileyiciden çok daha değerlidirsiniz. 

 

Ankara’da satışa sunulan marka ürünleri için İstanbul’da yaşayan bir fenomen ile çalışmak oldukça mantıksızdır. 

 

Yetenek Ücreti

Yetenek ücretiniz, içeriği oluşturmak için gerçekte ne kadar para harcayacağınızdır. Bu sayı, kampanyayla ilişkili tüm maliyetleri ve saatlik ücretinizi içerir.

 

Pazarlamacılar, fotoğrafçıların, yaratıcı yönetmenlerin ve üreticilerin, dijital kampanyalarını geçmişte inşa etmeleri için ödeme yaptıklarını ve aynı zamanda etkileyici pazarlama konusuna bakmaları gerektiğini biliyorlar.

 

Temel bir asgari bütçeyi hesaplamak için maliyeti hesaplayın:

 

Fotoğrafçı / fotoğraf düzenleyiciniz

Çekim yapacağınız yer (otel odası, Airbnb vb.)

Satın almanız gereken tüm yiyecekler (yiyecek, mum, çiçek, balon vb.)

Satın almanız gereken herhangi bir kıyafet (bazen bir kampanya sezon dışı çekimine neden olur ve sizin de yeni kıyafetler satın almanız gerekir. Böylece, içerikler aylar sonra yayınlanırken yeni görünür)

 

Ardından, saatlik ücretinizi hesaba katmanız gerekecek. Bir blog yazısı yazmak, fotoğraf / video çekimi yapmak veya sette çalışmak, bu şeyler zaman alır ve zaman paradır.

 

Yeni başlıyorsanız, X TL / saate başlayabilir ve deneyim kazanırken ve kampanyanızda daha fazla kampanyaya sahip olduğunuzda saatlik ücretinizi artırabilirsiniz. (bu fiyat sektörüne göre değişir, belirli bir rakam vermek doğru olmaz)  Bu saatlik ücretin altındaki etkinlikler, kampanyaya bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Bunuda okumalısın !  Instagram Ad Etiketi Rehberi; Nedir, Nasıl kullanılır, Ne İşe Yarar?

 

Dağıtım ücreti dediğimiz erişim hesaplaması ile giderleri bir araya getirerek bütçeyi oluşturabilirsiniz. Eğer bu sektörde yeniyseniz daha küçük saatlik bütçeler ile hesaplamalara başlayabilirsiniz. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Semantic seo nedir? detaylı semantic seo kılavuzu

Semantic Seo (anlamsal seo) gelişen Seo sektöründe farklı bir bakış açısı sunan bir kavramdır. 2017 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.