Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram, Facebook ve YouTube’da Zaman Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Instagram, Facebook ve YouTube’da Zaman Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Dünyanın nüfusunun üçte birinden fazlası akıllı telefona sahip. Her ne kadar insanların hayatlarını kökten değiştirmiş olsa da, akıllı telefon kullanımı da kendi sorunlarını birlikte getiriyor. Bu sorunların başında da digital medya bağımlılığı geliyor. Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal platformlarda bazen kontrol edilemez şekilde uzun zamanlar harcadık.

Neyse ki, bu yıl bu üç büyük platform, kendi uygulamalarında harcanan süreyi izlemek için etkinlik izleyici özelliklerini tanıttı. 

Etkinlik İzleyicisi özelliği, bu uygulamalarda belirli bir zaman sınırı belirlemenizi sağlar. Belirlenen zaman geçtikten sonra, söz konusu uygulama size aynı şeyi hatırlatacaktır. Her ne kadar kusursuz bir yöntem olmasa da, uygulamalarda geçirilen zamanı kontrol altında tutmak için kesinlikle iyi bir yoldur.

Bu nedenle, bugün bu yazımızda, Instagram, Facebook ve YouTube’da zaman sınırını nasıl belirleyeceğinizi göstereceğiz.

NOT: Etkinlik izleyici özelliği Facebook ve Instagram için aşamalı olarak yayınlanacaktır. Yeni güncellemeler olduğunda siz de uygulamalarınızı güncelleyin ve özelliklere göz atın.

  • Instagram üzerinde zaman sınırlaması yapma

Instagram zaman sınırlaması için üç bölüm vardır.  Etkinlik Gösterge Tablosunun ilki, Instagram’da günlük olarak ne kadar zaman harcadığınızı gösterir. Bununla birlikte, haftada harcadığınız ortalama süreyi de görebilirsiniz.

Zamanınızı yönetin özelliğinde  üçüncü ve son özellik, yukarıda belirtilen süreyi 15 ila 8 saat arasında herhangi bir yerde ayarlamanıza izin verir.

Bunu, Ayarlar sayfasında bulacaksınız ve yapmanız gereken tek şey Günlük Hatırlatıcıyı Ayarla’ya dokunun ve uygun gördüğünüz saati ayarlayın.

Bize sorarsanız, en az bir saatin altında en uygun olanıdır.

Ayrıca Instagram’ın Push Bildirimleri’ni kapatmanız da sizin burada daha az zaman geçirmesini sağlayacaktır. 

  • Facebook üzerinde zaman sınırlaması yapma

Instagram gibi aynı kardeşlere ait olan Facebook, neredeyse instagramla aynı özelliklere sahiptir. Burada da ayarlar sayfasına gidin ve Facebook’taki Zamanınızı seçin.

Instagram’a benzer şekilde, size günlük ve haftalık olarak harcanan zamanı gösterecektir. Yani, yapmanız gereken tek şey, size kolaylık sağlamak için Günlük Hatırlatma Kartının altında bir zaman belirlemektir.

  • Youtube üzerinde zaman sınırlaması yapma

YouTube bu oyunda eski bir oyuncu. Google I / O konferansından hemen sonra Mayıs 2018’de Zaman Sınırı özelliğini tanıttı. 15, 30, 60 dakika ayarlanmış bir süre sınırı vardır ve bu sınır 2-3 saate kadar çıkabilir. Bunlardan herhangi birini seçebilir ve zaman çizelgenizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Instagram ve Facebook’a benzer şekilde, YouTube’un Zaman Sınırı özelliği, yalnızca belirtilen süreyi tamamladığınızda ve bir mola vermenin zamanı geldiğinde size zamanı hatırlatacaktır.

Bu ayarı etkinleştirmek için Ayarlar> Genel Ayarlar’a gidin ve ‘Ara vermek için bana hatırlat’ seçeneğini açın. Bir zaman belirleyin ve kendinizi video izlerken tüm zamanı kaybetmekten koruyun. 

Buna ek olarak, YouTube bildirimlerini ve seslerini devre dışı bırakma süresini de yapılandırabilirsiniz. Bunları bildirim ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, bu iki özellik  genel olarak bildirimleri nasıl aldığımızı kontrol eden yeni Zamanlanmış Bildirimler seçeneğidir. Bu nedenle, favori kanalınıza her bir video yüklendiğinde bildirim almak yerine hepsini birlikte belirlediğiniz zamanda alabilirsiniz. 

Bu uygulamaların en güzel yanı, özel bir zaman ayarlayabilmeniz. Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar> Bildirimler’e gidin, Zamanlanmış Bildirimler’e dokunun ve saati seçin.

Sonuç olarak , sosyal medya kullanımı ve akıllı telefon ile internet bağımlılığını engellemek için herkes bir şeyler yapmakta. Ancak ne kadar bildirimler, özellikler, uygulamalar olsa da internette geçireceğiniz zaman tamamen size bağlıdır. Internet bağımlılığının artık ciddi bir sorun haline geldiğini unutmamak gerekir. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]
Bunuda okumalısın !  5 dakikada sosyal medya yönetimi

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir