Pazar , 17 Ekim 2021
Ana sayfa » Instagram » Instagram Durduruldu Hatası (Sorunu) ve Çözümü

Instagram Durduruldu Hatası (Sorunu) ve Çözümü

Instagram, hem android kullanıcıları hem de ios kullanıcıları tarafından oldukça sevilen, sık sık kullanılan bir mobil uygulamadır. Kendi içerisinde alış veriş imkanları dahi sunmaya başlayan instagram aşırı kullanımdan kaynaklanan bazı sorunlar ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Son olarak bir çok kişinin karşılaştığı sorun ise Instagram Durduruldu sorunu (hatası) dır. Hemen hemen herkesten instagram sürekli olarak durduruluyor veya ne yaparsam yapıyım instagram tekrar tekrar durmaya devam ediyor şikayetlerini duyabilirsiniz. Bu yazımızda instagram durdurulma sorununun nedenlerini ve bu nedenlere bağlı olarak sorunu nasıl çözebileceğinize dair çözüm alternatiflerini paylaşıyor olacağız.

Instagram durduruldu sorunu nedir? neden oluşur ?

Instagram, milyonlarca hatta son zamanlarda milyara yaklaşan kullanıcı sayısı ile dünyanın en aktif şekilde kullanılan uygulamalarından bir tanesi. Kullanıcılarını düşünerek uygulamayı onlar için daha kullanışlı, daha özel ve kişisel hale getirmeye çalışan instagram sürekli güncellemeler yapmaktadır. Bu tarz güncellemeler de dalga dalga hatalara neden olur.

Bir çok ülkeye göre çok daha geç bir şekilde güncellemeleri alan ülkemizde son zamanlarda en fazla şikayet edilen konu instagram durduruldu ya da instagram durdu sorunu. Bazı kullanıcılar bu sorunun kendi hesaplarından kaynaklı olduğunu düşünse de aslında bu tamamen teknik bir problemdir. Yani sizin yaptığınız herhangi bir hareket, yorum, beğeni ya da paylaşım bu tarz teknik hataya neden olmaz.

Instagram durduruldu sorunu, Instagram uygulaması içerisinde hiç bir şey yapmadığınız halde bir anda uygulamanın durması ve hata mesajının ekrana gelmesi ile ortaya çıkar. Telefon dili olarak ingilizce kullanıyorsanız bu hata sırasında karşınıza gelecek mesaj “ Unfortunately instagram has stopped” olacaktır. Sorun oluştuğunda ve hata mesajınızı aldığınız anda instagram kendi kendini kilitler ve hiç bir şey yapamaz hale gelirsiniz. İşte şimdi bu sorunun neden kaynaklandığını anlama ve ona göre çözüm üretme noktasına geçebiliriz.

Unfortunately instagram has stopped ne demek?

Bunuda okumalısın !  Instagram’a Bilgisayardan Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Telefon dili olarak ingilizce kullanan kişiler kullandıkları uygulamaları da o dilde görürler. Yani telefonunuzun dili çince olarak ayarlandıysa sosyal medya hesaplarınızı da çince olarak görürsünüz. Aynı zamanda telefonunuzun verdiği hata mesajları, uyarı mesajları da ayarlanan dilde olacaktır. Telefonunun dilini ingilizce seçen kullanıcılarımız  “Unfortunately instagram has stopped” mesajı görürler bu da alsında tam olarak “maalesef instagram durduruldu” anlamına gelmektedir. Çözümü ise birazdan bahsedeceğimiz şekilde yapılabilir.

Instagram durduruldu 2019 sorunu nedenleri

Telefonlarımız gün içerisinde sürekli elimizde olan, mesajlaştığımız, konuştuğumuz, fotoğraf çektiğimiz, müzik dinlediğimiz ve hemen hemen her şey için kullandığımız teknolojik cihazlardır. Gün içerisinde bu kadar yoğun bir şekilde kullanıldığı için de hem hafızasının hızla dolma ihtimali yüksek hem de teknik sorunlar yaşama ihtimali yüksektir. Uygulama durduruldu mesajını sadece instagram için değil aynı zamanda whatsapp, facebook gibi mobil uygulamalar sebebiyle de alabiliriz. Bu mesajı aldığımızda telefonda neden böyle bir hata oluştuğunu anlamak gerekir. Instagram durduruldu sorunu muhtemel nedenleri şunlardır;

  • Instagram uygulaması güncel olmayabilir ya da güncelleme yapılırken aniden wifi bağlantısı kesilmiş ve güncelleme başarısız olmuş olabilir
  • Telefon hafızasında uygulamalar için yeterince alan kalmamış olabilir. 
  • Telefonunuzda aynı anda çok fazla uygulama açık olduğu için uygulamalar birbirini etkiliyor ve engelliyor olabilir.
  • Cihaz ön belleğiniz aşırı data ile dolmuş olabilir. 

Uygulama durduruldu hatası android cihazlarda farklı mıdır?

Herhangi bir uygulama konusunda aldığınız hatalar genel olarak cihaz kaynaklıdır. Bu nedenle de mobil uygulamayı kullandığınız cihaz hataları etkiler. Son zamanlarda instagram durduruldu hatasının ağırlıklı olarak android cihazlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak bu hangi bölgede olduğunuz, hangi telefon markası ve modelini kullandığınıza  bağlı olarak değişebilir. Sonuç olarak android telefonlarda instagram durdu hatası daha yaygındır şeklinde bir genelleme yapmak doğru olmaz.

Instagram durdu sorununun çözümü

Bunuda okumalısın !  En güzel instagram fotoğrafları için 10 uygulama fikri 

Instagram durduruldu sorununun çözümü yukarıda saymış olduğumuz nedenlere göre değişebilir. Yani eğer telefonunuzdaki uygulama güncel değilse bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Telefon ayarlarında siz değişiklik yapmadıktan sonra bütün mobil uygulamalar kendi otomatik olarak yeniler yani günceller. Bu güncellemeler siz wifi bağlandığınız anda otomatik olarak başlar.

Eğer siz telefon ayarlarından güncellemeler başlamadan önce sizden onay alınması gerektiğine dair düzenleme yaparsanız o zaman bu uygulama güncellensin mi sorusu ile karşılaşırsınız. Siz onay vermeden uygulamalar güncellenmez. 

Instagram uygulamasını güncelleyin

Otomatik uygulama güncellemesi yapan telefonların bir çoğunda instagramın aniden durması sorunu yaşandı. Çünkü wifi ye bağlı olduğunuz noktada başlayan güncelleme işlemi bağlantı koptuğu anda durdu ve başarısız oldu. Çoğu telefon mobil uygulama güncellemelerinde başarısız olduğunda hata mesajı verir ancak bu mesaj gözden kaçabilmiştir. Bu nedenle ne yazık ki instagram aniden durduruldu hatası aldığınızda ilk olarak telefonunuzdaki mobil uygulamayı güncellemeyi deneyin.

İos işletim sistemi kullanan telefonlarda uygulamanın güncel versiyonunu appstore da bulabilirsiniz. Android işletim sistemi kullanan telefonlarda ise instagram uygulamasının güncel versiyonunu googleplay de bulabilirsiniz.

Eğer telefonunuzdaki uygulamaların başarılı bir şekilde güncellenip güncellenmediğini bilmiyorsanız uygulamanın yeni versiyonunu indirmeden önce telefonunuzdaki ayarlarda mobil uygulamalar kısmından da kontrol edebilirsiniz. Güncel olmayan uygulamaların karşısında güncel versiyon yükle ya da güncelle butonları yer alır. 

Uygulamayı silip yeniden yükleyin

Bazı telefonlar, genelde eski olanlar, yeterince hızlı çalışmadığı noktalarda uygulamaları durdurur. Bu nedenle bazı uygulamaları telefondan tamamen kaldırıp yeniden indirmek iyi bir çözüm olabilir. Unutmayın ki telefonunuzdan uygulamayı kaldırdığınız ve yeniden yüklediğiniz zaman uygulamaya yeniden giriş yapmanız gerekecektir. Eğer instagram hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorsanız uygulamayı kaldırmadan önce bunları bulmanız ve bir yere not etmeniz faydalı olacaktır.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Bunuda okumalısın !  İşletmenizin Instagram'da Öne Çıkmasını Sağlamak için ipuçları

Ne kadar klasik bir Türk çözümü gibi görünse de aslında bir çok teknolojik cihaz hata verdiğinde uygulanması gereken bir yöntemdir. Teknik cihaz problemlerinde etkili olan bu durum hesabınızla ilgili herhangi bir durumda çözüm olmaz. 

Cihaz ön belleğini temizleyin

Her uygulama açıldığında telefon size en hızlı şekilde sonuç gösterebilmek için bir çok bilgiyi ön belleğinde tutar. Bu da zaman içerisinde telefonun yavaşlamasına ve bazı uygulamaları çalıştırırken sorunlar oluşmasına neden olur. Cihaz ön belleğini android telefonlarda ve ios telefonlarda farklı şekillerde ayarlar sekmesinden yapabilirsiniz. 

Yukarıdaki çözümlerden hangisini uygularsanız uygulayın telefonunuzu mutlaka açıp kapatın ya da yeniden başlatın. Kapattığınızda 30 sn kadar beklemeden yeniden açmayın. Eğer sorun hala devam ediyorsa cihazda teknik bir sorun olabilir bu durumda telefonunuzu servise götürmeniz gerekecektir.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram’a Bilgisayardan Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagram’a bilgisayardan video yükleme 2019 yılı gelmiş olmasına rağmen hala neredeyse bütün kullanıcılarımız tarafından en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir