Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Instagram Beğenileri Gizlenecek mi, Instagram Beğenileri Gizliyor mu?

Instagram Beğenileri Gizlenecek mi, Instagram Beğenileri Gizliyor mu?

Instagram Beğenileri Gizlenecek mi, Instagram Beğenileri Gizliyor mu?

 

Instagram beğenileriniz bir anda ortadan kalktı mı? Artık kimin resimlerinizi beğendiğini göremiyor musunuz? Henüz değil, evet instagram beğenileri gizlenecek mi konusu şu anda bizim ülkemizde sadece paniğe neden olan cevabı belirsiz bir soru. Ancak Instagram resmen Kanada’daki kullanıcılardan beğenileri gizledi. Biz de bu sosyal medya platformunda yeni değişiklikler hakkında tüm bilgileri sizler için derledik. Bu yazımızda instagram beğeni gizlemesi konusunda; instagram’ın neden beğenileri gizlediğini, son durumda görünümün nasıl olacağını, bu beğeni gizleme olayının fenomenleri ve işletme hesaplarını nasıl etkileyeceğini bulabilirsiniz.

 

Instagram beğenileri nasıl gizlenecek?

 

Henüz ülkemizde bu özellik kullanıcılara sunulmamış olsa da Kanada’da büyük bir grup tarafından bunun test edildiğini biliyoruz. Bu nedenle de instagram beğenileri gizlediğinde postlar altındaki beğeni kısmının nasıl görüneceğini biliyoruz. Normalde, şu anda, instagram’da paylaştığımız postların kaç kişi tarafından beğenildiğini rakamsal olarak görebiliyoruz. Öncesinde de takip ettiğimiz bir kaç kişinin ismi var. Yani x kişisi, y kişisi ve zz kişi beğendi şeklinde. Ancak instagram beğenileri gizlediğinde bu kısımda şöyle bir görünüm olacak; x kişisi ve diğerleri. Yani kaç kişinin beğendiğini göremeceğiz. 

 

Mark Zuckerberg, bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Feed’inizde (anasayfanızda)  gezinirken, beğeni sayısını göremeyeceksiniz” dedi. “Bir fotoğrafı veya videoyu kimin beğendiğini görebilirsiniz, listeyi görmek için dokunabilirsiniz ve zamanınız varsa hepsini kendiniz tek tek sayabilirsiniz.”

 

Post sahibi paylaşımının toplam beğeni sayısını görebilir mi?

 

Evet, takipçileriniz hangi postunuzun kaç beğeni aldığını göremese de siz hesabınızdan baktığınızda aslında kaç kişi tarafından bu postun beğenildiğini görebileceksiniz. Takipçileriniz de isterse tek tek sayabilirler.

 

Siz kendi hesabınızdan postlarınızın beğeni sayısını görebileceksiniz; ancak bu sayı otomatik olarak postun altında görünmeyecek; bunun yerine, toplam beğenilerinize ulaşmak için postunuzun altındaki “diğerlerine” dokunmanız gerekecek. 

 

Bunuda okumalısın !  Psd to css video dersleri

Instagram’ın beğenileri gizlemesi markaları ve fenomenleri nasıl etkileyecek?

 

Herkesin kafasında büyük soru şudur: bu yeni özellik instagram fenomenlerini ve markaları nasıl etkileyecek. Yapılan anketlere göre bu konuda farklı fikirler. Genel olarak fenomenlerden ve markalardan gelen yorumlar olumlu yönde. Çünkü insanlar paylaşım yaptıklarında en güzel paylaşımlarına bile çok az sayıda beğeni geldiğini görür ve hevesleri kırılır. Beğeni sayıları hem markaları takipçilerinin gözünde kötü duruma düşürebilir hem de fenomenleri başarısız gösterebilir. Beğeni sayısının gizlenmesi ile birlikte fenomenlerin ve markaların daha özgür içerik üretebileceği, daha özgür bir şekilde paylaşım yapabileceği düşünülmektedir. Ancak tabi bunun oldukça gereksiz ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünenler de var. Özellikle de beğeni sayıları ile yaşayan, herhangi bir post paylaştıktan sonra beğeni sayılarını her an kontrol eden kişiler için bu durum biraz sıkıntı. Ne de olsa siz kendi postunuzun beğeni sayısını görebilirsiniz ama önemli olan takipçilerinizin o posta ne kadar ilgi gösterildiğini bilmesi değil mi?

 

Açıkçası, bu değişikliğin fenomenler  için önemli etkileri olacak gibi. Birincisi, markaların çalışacak Instagram fenomenlerini bulmaları zorlaşacak. Çünkü bir hesabın takipçilerinin gerçek olup olmadığını anlamak için genelde paylaştığı postlardaki beğeni sayıları ya da yorum sayıları kontrol edilir. Şimdi milyonlarca takipçisi olan bir hesabın postlarındaki beğeni oranlarını kontrol etmek mümkün olmayacak. 

 

2019’da, markalar erişim ve katılım oranlarını takipçilerinden daha fazla önemsiyorlar; bu nedenle, bir fenomenin beğenilerini herkese açık bir şekilde görme yeteneği olmadan (yani katılımları) takipçilerinin ne kadar etkin olduğunu bilmeleri zorlaşacak. Livestrong’un eski Başkan Yardımcısı olan Lia Haberman, gizli beğenilerin etkileyici pazarlamanın uzağında ve Instagram’da ücretli reklamcılığa doğru bir kayma ile sonuçlanabileceğini belirtti. Lia Haberman, bu durumun fenomenlerin başarısının ölçülmesini zorlayacağını bunu gören markaların da daha fazla instagram reklamlarına ağırlık vermeye başlayacağını söyledi. Aynı zamanda diğer kısım bu etkinliğin aslında markaları daha önemli metrikler olan erişim ve izlenme rakamlarına yoğunlaştıracağını düşünüyor.

 

Bunuda okumalısın !  Twitter Lite Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Instagram’ın beğeni sayısını gizlemesi işletme hesaplarını nasıl etkileyecek?

 

Instagram’daki işletmelere gelince, genel kanı ; Instagram’daki işletmelerin veri analizinde daha yaratıcı olması ve gerçekte hangi içeriğin işi yönlendirdiğini ve iş hedeflerini desteklediğini belirtmesi gerekiyor bu da buna yardımcı olacak yönünde. 

 

Beğeniler her zaman sahte bir para birimidir, ancak içeriğin nasıl performans gösterdiğini görmek için verilecek kolay bir sayı ve karşılaştırmanın kolay bir yoluydu. Bu yüzden bu değişim gerçekten işe yarar postları, etkileyici içerikleri ön plana çıkaracak gibi görünüyor. Markaların beğeni sayılarından ziyade izlenme sayıları, etkileşim raporlarına ve erişim raporlarına ulaşması çok daha önemli bir hale gelecek. Bu da daha kaliteli içeriklerin ortaya çıkmasını sağlayacak.

 

Instagram beğeni gizleme işlemi mümkün müdür?

 

Instagram’ın şu anda test edilen ve ülkemizde kullanılmaya ne zaman başlanacağı belli olmayan bu özelliği, sadece instagram postlarınızı kaç kişinin beğendiğini başkalarından gizler. Yani siz o postu kaç kişinin beğendiğini, kimlerin beğendiğini rahatıkla görebilirsiniz. Aynı şekilde eğer siz başkalarının postlarını beğenirseniz de bu kişiler sizin beğendiğinizi görebilir. Bunun yanında dilerseniz beğendiğiniz postların beğenisini kaldırabilir, beğenilerinizi gizleyebilirsiniz. Instagram beğenilerini gizlemek için profilinizdeki sağ üst köşedeki alt alta üç çizgiye dokunun. Ona dokunduğunuzda etkilikler seçeneğine dokunun. Hesap altındaki beğendiğiniz içerikler kısmını görebilirsiniz. Burada istediğiniz gönderilerden beğenilerinizi kaldırabilir, görmesini istemediğiniz arkadaşlarınızdan beğenilerinizi gizleyebilirsiniz. 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook’un yeni özelliği LOL nedir?

Facebook’un yeni özelliği LOL nedir?   Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimleri ardından Facebook çok ciddi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir