Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Instagram, popüler olmaya ilk başladığı günden en küçüğünden en büyüğüne tüm markaların satış ve pazarlama için kullandığı platformlardan biri oldu. Büyük markalar buradaki hesaplarını daha çok marka bilinirliği için kullansa da orta ve küçük ölçekli bir çok markanın temel satış stratejisi  instagramdan satış yapmak. Instagram da bu tarz satış odaklı hesapların işini kolaylaştırmak için çeşitli özellikler sunuyor. Bunların başında da instagram alışveriş özelliği geliyor. Nedir bu alışveriş özelliği instagramın, nasıl açılır, nasıl çalışır?

 

Instagram alışveriş özelliği nedir?

 

Instagram alışveriş özelliği Türkiye için de kullanıma sunulmuş durumda. Bu özelliği geçtiğimiz aylarda duyuran instagram e ticareti ve satışı artırmak için kullanıcılarına farklı imkanlar sunuyor. Instagram alışveriş özelliğini görmek için mobil uygulamanızı açın. Keşfet sayfasındaki arama kısmının altında farklı başlıklarda seçilmiş içerikleri bir arada görebilirsiniz. Bu kutulardan ilkinde sizin için (for you) kutusu vardır. Bu kutuda daha önce izlediğiniz hesaplara, yorum yaptığınız görsellere göre postlar toplanır. Onun yanında değişik başlıklarda kutular içerisinde kategoriler vardır. Alış veriş seçeneği de bunlardan bir tanesidir.  Instagram shopping özelliği size benzer kategorilerdeki etiketlenmiş satıştaki ürünleri bir arada sunar.

 

Sadece alış verişe odaklanmış içerik alanı sayesinde instagram tıpkı bir e ticaret sitesi gibi hizmet verebilecek. Goole e ticaret sitesi olmamasına rağmen çeşitli alış veriş sonuçları ile kullanıcılarının arama sonuçlarını özelleştiriyor. Geliştirilen alış veriş arama sonucu verileri sayesinde google tıpkı bir alış veriş sitesi gibi çalışabilir hale gelecek. Instagram için de uzun vadede plan bu şekilde. 

 

Öncelikle hikayelere eklenen bu alışveriş özelliği artık tüm dünyada çanta ikonu ile gösterilen ve etiket girilmesi imkanı veren bir kullanım. IG shopping özelliği instagram’ın 25 milyon işletmeye ev sahipliği yapmasına rağmen sadece 2 milyon reklam vereni olmasından kaynaklı ortaya çıktı. Alış veriş özelliği ile instagram reklam gelirlerini iki veya üç katına çıkarmayı amaçlıyor. Şimdilikürünler için sadece reklamlar yapılamasa da bu konuda çalışmalar devam ediyor. Yakın gelecekte ise alış veriş özelinde reklamlar yapılabiliyor olacak. 

Bunuda okumalısın !  Whatsapp Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

 

Instagram’da alışveriş özelliği nasıl kullanılır?

 

E ticaret siteniz varsa ve bunun üzerinden satış yapıyorsanız instagramda işletme profiline sahip olabilirsiniz. Öncelikle normal instagram hesabınızı işletme profiline geçirmeniz gerekir. Ardından hesabınızı onaylatıp alış veriş özelliğini açtıktan sonra ürünlerinize etiket ekleyebilir, hikayelerinizde ürünlerini öne çıkarabilir, postlarınızda ürünlerinizi öne çıkarabilir olacaksınız. Ayrıca bu özelliği etkinleştirip ilk ürününüzü ekledikten sonra da şimdi alış veriş yap butonunuz aktif hale gelecek. 

 

Instagram alışveriş etiketleri ve özellikleri

 

Instagramınızda keşfet kısmına girdiğinizde alışveriş kısmını görebilirsiniz. Burada sizin ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz hesapların özelliklerine göre önerilen e ticaret hesapları karşınıza çıkar. Bu hesaplarda ürünler ön plana çıkarılabilir ve ürünlerin her birine alışveriş etiketi eklenebilir. Alışveriş etiketleri minik bir çanta ikonu ile ifade edilirken üzerine hafifçe dokunduğunuzda detayları gösterir. Bu detaylarda ürün fiyatı ve varsa ürün kodu, bilgileri ile ürün ismi yazılır. 

 

Instagram alışveriş etiketleri özelleştirilebilir, farklı renklerde kullanılabilir. Ancak genel olarak ürün fotoğrafları üzerinde karışıklık oluşturmamak için daha çok beyaz olarak tercih edilir. Ürün üzerindeki fiyat etiketine tıklandığında ürün detay sayfasına gidilir. Bu ekranda ürünü büyük ve tek başına detaylı bilgileri ile görebilirsiniz.

 

Instagram şimdi alışveriş yap butonu bu noktada devreye girer, ürün altındaki bu ürünü web sitesinde gör ya da alış veriş yap butonuna tıklandığında satın alım sitesine yönlendirilir. Ayrıca bu ürün sayfası altında benzer ürünler de çıkar. Instagram alışveriş özelliğini çıkararak tam olarak e ticaret sitesinin sahip olabileceği özellikleri sundu. 

 

Instagram shopping enable nedir?

Instagram shopping enable, instagramın alışveriş özelliğini etkinleştirme demektir. Bunun için de instagram hesabının incelenmesi, onaylanması ve ürün etiketleme için kullanılabilir hale gelmesi gerekir. Shopping on instagram ismi ile dünyada kullanıma başlayan instagram alışveriş özelliği sadece e ticaret sitesi olan markalar tarafından kullanılabilir. Ayrıca bu marka ya da hesapların facebook hesaplarının olması, facebook hesaplarının da instagram hesapları ile entegre edilmiş olması gerekir. Instagramda etiketlenmek istenen ürünlerin bulunduğu bir katalog da mutlaka olmalıdır. 

Bunuda okumalısın !  Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

 

Instagram alış veriş özelliği nasıl açılır?

 

Ürünlerinizin gönderilerde ve hikayelerde öne çıkarılabilmesi için öncelikle hesabınızın alışveriş için onaylanması gerekir. Instagram’da alış veriş özelliğini onaylatmak ve bu özelliği aktif bir şekilde kullanabilmek için Instagram’da Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ( alışveriş özelliğini onaylatma) yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Bu özelliğin açılabilmesi için telefonunuzun güncellenmiş olması gerekir. Aynı şekilde instagram uygulamasının da son sürümünü kullanıyor olmanız gerekir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar