Pazartesi , 4 Temmuz 2022
Ana sayfa » Sosyal Medya » İnfluencer marketing çalışması

İnfluencer marketing çalışması

Son yıllarda, özellikle de 2017 yılı itibariyle Influencer Marketing’e olan ilgi hızlı bir şekilde artmakta ve birçok firma her zamankinden daha fazla bu alanı öğrenip kullanmak istemekte.

Sosyal Medyada Başarılı Mikro-Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Hazırlanır?

 Son bir yıl içerisinde Türkiye’deki aranma hacmi, kullanılsın ya da kullanılmasın bu pazarlama kanalının ne kadar ilgi uyandırdığını gösteriyor.

eMarketer’ın araştırmasına göre, pazarlamacıların %48’i 2017 yılında Influencer Marketing için bütçe artışına karar verdiler. Bu pazarlamacıların ise %4’ünün bütçelerini azaltma planları vardı daha önce.

Hal böyleyken, başarılı bir Influencer Marketing çalışması nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, adım adım açıklamaya başlayalım.

Mikro-Influencer Kime Denir?

Bu yazıda, sadece mikro-influencer’lardan faydalanarak sosyal medya kampanyası oluşturmayı anlatıyoruz. Peki mikro-influencer ne anlama geliyor? Belli bir kategoride, çok niş bir alanda sivrilerek o alanla ilgilenen kişilerle etkileşime geçen kanaat önderleridir diyebiliriz.

Contagious’ın yazarı Dr. Jonah Berger ve Keller Fay Grubu tarafından yapılan bir araştırmada, mikro-influencer şu şekilde tanımlanmış:

“Kendi kategorilerinin dışına çıkmayan, gerçekten bilgili ve o alanda tutkuya sahip, satın alınabilecek ürünler hakkında öneriler verdiğinde güvenilir kaynak olarak görülen kişilere mikro-influencer denir.”

Mikro-Influencer pazarlamanın neyi ifade ettiğini daha iyi anlatabilmek için, Instagram’da @amandafrederickson hesabını ve Thermomix ile yaptığı partnerliği örnek verebiliriz.

Videoda da görebileceğiniz gibi, Amanda Frederickson güzel ve eğlenceli tariflerinden birini takipçileriyle paylaşmış; tabii tarifi hazırlarken de Thermomix’e ait bir ürün kullanmış.

1) PLAN VE STRATEJİ

Hedeflerinizi ve Metriklerinizi Belirleyin

En başta, hedefinizi ve başarınızı neye göre ölçeceğinizi belirleyecek metriklerinizin olması gerek. Bu metrikler, kampanyanın nasıl sonuçlandığını ve ne kadar başarılı olduğunu görmenizi sağlayacak.

Örnek olması açısından, dikkate alabileceğiniz bazı hedef ve ölçümler şu şekilde olabilir:

a) Marka Bilinci Uyandırma: Kampanyanın erişim oranı, sosyal medyada sağlanan büyüme, bahsetmeler v.b.

b) Satışarı Artırma: Satış hacmindeki büyüme, Influencer için özel olarak belirlenmiş fırsat kuponları ile yapılan satışlar v.b

c) Etkileşim ve Müşteri Yakalama: Kampanya sırasında gerçekleşen katılım sayısı, yeniden kazanılan müşteriler v.b

d) Sosyal Medya Takipçileri: Sosyal medyadaki takipçilerde artış.

Tabii örnekler artırılabilir. Amacınızı ve metriklerinizi belirledikten sonra, kampanyayı başlatmadan hemen önceki güncel istatistiklerinizi kaydetmeyi unutmayın. Kampanyadan sonraki istatistiklerinizle karşılaştırmak için lazım olacak.

Kullanacağınız Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Bir sonraki adım, Influencer Marketing çalışmanızı hangi platformlarda gerçekleştireceğinize karar vermek. Her sosyal medya platformunun ve haliyle kullanıcısının, kendine has bir kullanım şekli ve kitlesi vardır. Farklı hedefler için farklı sosyal medya kanalları seçmek gerekecektir.

Bu noktada dikkat edebileceğiniz bazı noktalar şu şekilde:

a) Hedef Kitle: Hedef kitlenize göre, doğru sosyal mecrayı seçmelisiniz. Örneğin gençlere hitap ediyorsanız Snapchat’i tercih edebilirsiniz. (Ç.N. Türkiye pazarı için Instagram, Snapchat’in yerini alıyor gibi gözüküyor)

b) Görsel ya da Metin İçeriği: Kampanya gereği Influencer’ınızdan fotoğraf paylaşmasını istiyorsanız Instagram ya da Pinterest, video paylaşmasını istiyorsanız Youtube ve Facebook, metin paylaşması için Linkedin tercih edebilirsiniz. (Ç.N. Linkedin’in Türkiye’deki kullanımı pek amaca uygun olmadığından ama öyleymiş gibi davranıldığından, metin paylaşımlar için blog, Facebook ya da Twitter kullanılabilir)

c) Link Yönlendirmesi: Hedef kitleyi Instagram ya da Snapchat gibi platformlardan, link aracılığı ile başka bir siteye yönlendirmek zordur. (Ç.N. Amacınız trafik çekmek ise, gerçekten teşvik edici içerikler üretmeniz gerekli)

Bunuda okumalısın !  Kapanan Instagram Hesabını Geri Açma ( İInstagram kilitlenen hesabı açma )

Bunların dışında, fazla popüler olmayan sosyal platformara da bir göz atmakta fayda var. Örneğin, kısa videolar ve klipler oluşturmaya yarayan Musical.ly, gençler arasında oldukça popüler bir hale geldi. Benzer şekilde Anchor, Medium ve Tumblr gibi platformlara da göz atabilirsiniz.

2. UYGUN MICRO-INFLUENCERLARI BUL

Bu adım, etkili bir kampanya yürütmek için büyük öneme sahip olduğundan, doğru influencerları bulabilmeniz adına biraz daha detaylı bir çalışma gerektiriyor.

Doğru Influencer’ı Bulmanın 3 Yolu

Ayıracağınız zamana ve bütçeye bağlı olarak, doğru mikro-influencerları bulmanın birkaç yolu vardır.

a) Manuel Araştırma

Maddi açıdan maliyeti en düşük araştırma yöntemi, her sosyal medya kanalını tek tek, manuel olarak araştırmaktır.

Büyük Sosyal Medya kanalları, profilleri araştırmanıza olanak sağlar. Kullanıcıları araştırmanın en iyi yolu, kampanyanız için “yemek” ya da “spor” gibi anahtar kelimeleri girmek ve arama sonuçlarını filtrelemek. Örneğin, Instagram için “Kişiler”, “Etiketler” veya “Yerler” i ayrı ayrı arayabilirsiniz.

Sonraki adım, bulduğunuz profilleri birer birer inceleyip sizin için uygun mikro-influencer olup olamayacakları hakkında not almak.

İpucu: Alakalı anahtar kelimeleri ararken, profillerin kullanıcı adlarını (username) incelemeyi de unutmayın. Bazı kullanıcılar, kendi adlarının yanına işyeri/uğraş isimlerini de ekleyebiliyor.

b) Kendi Takipçi Listenize Göz Atın

Bazen, tam da size lazım olan mikro-influencer, zaten sosyal medyadaki marka hesabınızı takibe almış olabiliyor. (Ç.N. Ortak ilgi alanı nedeniyle, aradığınız kişi sizi takip ediyor olabilir)

Takipçi listenize girerek manuel olarak inceleyebilir ya da Social Rank gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Social Rank’i kullanmak için öncelikle Twitter ya da Instagram hesabınızla bağlanıp verilerin aktarılmasını sağlamalısınız. Ardından, profillerin bio kısmındaki kelimeleri filtreleyerek ilgilendiğiniz profilleri listelemeniz mümkün. Aşağıda “yemek” anahtar kelimesine bio’sunda yer veren takipçilerin bir örneği mevcut.Ayrıca, doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için kullanıcı adlarına, profil açıklamalarına ve paylaşımlarına da göz atabilirsiniz.

Bu uygulamanın araştırma sürecinize hız katmasının yanı sıra, bir diğer önemli avantajı daha var. Aradığınız mikro-influencer takipçi listenizdeyse ve onu tespit etmişseniz, o kişinin markanızla iş birliği yapma olasılığı çok daha yüksektir.

Bunuda okumalısın !  Twitter ve Facebook something went wrong hatası nasıl çözülür?

c) Bir Influencer Marketing Platformu Ya Da Ajans Desteği Alın

Bu seçenek elbette biraz maliyetli olacaktır. Ancak duruma göre zamandan tasarruf etmek ve daha isabetli sonuçlar alabilmek için tercih edilen yöntemlerdendir. Bu tür platformlar, daha rahat karar verebilmeniz için geçmişte yaptıkları kampanyaların, etkinliklerin ve işbirlikçilerin kayıtlarını tutarlar.

İncelemek isteyebileceğiniz birkaç Influencer Marketing platformu:

(Ç.N. Türkiye için bildiğim influencer kanalları Creatorden ve BuzzMyVideos)

Mikro-Inluencer Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

  1. Kampanya ve marka mesajına uygun içeriklere sahip mi?
  2. Kaç kişi tarafından takip ediliyor?
  3. Sizin kategorinizde gerçekten influencer kabul edilebilecek özelliklere sahip mi?
  4. Takipçilerle girdiği etkileşim nasıl?
  5. Düzenli olarak içerik üretiyor mu? (Ç.N. Paylaşım sıklığı, tarih aralıkları gibi detayları gözden kaçırmayın)
  6. Daha önce markalarla iş birliği yapmış mı? (Ç.N. Bu madde çok kritik bir detay değil. Sadece, daha önce marka çalışmalarına katılarak deneyim kazanmış influencerlarla çalışmak daha avantajlı olabilir)

3. TESPİT ETTİĞİNİZ MİKRO — INFLUENCERLARLA İLETİŞİME GEÇİN

a) E-posta Gönderin

Aradığınız kişiye mail yollamak, en sık kullanılan yöntemdir. Söz konusu mikro-influencer, sosyal medya hesaplarında web sitesinin linklerini paylaşmışsa, site üzerinde mail adresi ve diğer iletişim bilgilerini arayabilirsiniz.

İşte benim yollayacağım mail:

“Konu: Ücretli bir iş birliği ilginizi çeker mi?

Merhaba Jane!

Bir pazarlama kampanyası için mikro-influencer araştırması yaparken hesabınıza rastladım. İçeriklerinizi ve takipçilerinizle etkileşim kurma şeklinizi seviyorum!

[İsterseniz, sevdiğiniz belirli bir yayın ve nedenini kısaca açıklayabilirsiniz.]

Really Good Food’da çalışıyorum ve bir sonraki kampanya için sizinle birlikte çalışmak üzere görüşmek isterim.

Ne dersin? İlgilenmiyorsanız bile sorun olmaz, merak etmeyin.

Sevgiler,

Alfred”

Bir e-posta yazmanın birden fazla yolu ve şekli vardır. Benim e-postamda amaçladığım şey:

Dürüstlük: Hesaplarını bulduğumu, incelediğimi ve beğendiğimi belirttim.

Teklif: Kısaca amacımı sundum. Böylece influencer iş birliğinin ilk deperlendirmesini yapabilirsiniz.

Ödeme Şekli: Bazı mikro-influencerlar ücret almadan, ürün karşılığında sizinle partnerlik yapabilir. Yine de ödeme yapmaya hazır olduğunuzu göstermek iyidir.

Kapanış: Şahsen, mikro-influencerların “Hayır” demek isteseler de bunu söylerken kötü hissetmemeleri adına işleri kolaylaştırarak maile son vermeyi seviyorum. Bu, gelecekte beraber çalışmak isteyecek kişilerle arayı sıcak tutmaya yardımcı olabilir.

b) DM (Direkt Mesaj)

Çoğu kişinin özel mesaj kutularını maillerinden daha sık kontrol ettiği yönünde bir düşüncem var. İnstagram ve çoğu Facebook sayfası, doğrudan mesaj göndermenize olanak sağlar.

Gary Vaynerchuk, mikro-influencerlara mail yerine direkt mesaj göndermek ne kadar kolay olsa da, asıl önemli olan mesajların kişiselleştirilmiş olmasıdır diye vurguluyor. (Ç.N. Spam mesaj atmamak, ismi özel mesaj oluşturmak gibi)

Direkt mesajdan bahsettiğimiz için, bu defa mesajımı daha kısa tutmayı deneyeceğim:

“Merhaba Jane! Bölgemizdeki birkaç restoranla işbirliği yaptığınızı gördüm. Really Good Foods için sponsorlu iş birliğiyle ilgilenir misin? İlgilenmiyorsan da sorun değil.”

c)Yorumlar

Bunuda okumalısın !  Facebook’ta Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son yöntem, biraz daha dolaylı ama bir diyalog başlatmak için yeterli olacaktır. İşte basit bir örnek:

“O burger çok iyi gözüküyor, Jane! Benzer bir işbirliği yapmak ister misiniz? İsterseniz daha çok sohbet etmekten mutluluk duyarız.”

Mikro-influencer, yaptığınız yorumla ilgilenirse, konuşmanın devamını direkt mesaj ya da e-posta ile sağlayabilirsiniz.

4. KAMPANYAYI KOORDİNE EDİN

Eğlenceli kısım geldi: Kampanyanızı hazırlamaya başlayın.

Artık elinizde mikro-influencer listeniz mevcut. Onlarla beklenti ve amaçlarınızı paylaşma zamanı:

a. Hedefleriniz: Kampanya hedeflerinizi anlatarak, influencerlarınızın içeriklerini daha doğru ve uygun şekilde hazırlamalarına olanak sağlarsınız.

b. Kurallar: Mikro-influencerlar takipçilerinin neyi, nasıl görmek istediğini çok daha iyi bildiklerinden, içeriklere onların karar vermelerine izin verebilirsiniz. Yine de marka tarafı olarak kampanya odaklı kuralları belirlemeli ve bildirmelisiniz. Örneğin, kampanyaya dahil etmemeleri gereken ya da bahsetmemeleri gereken konular var mı, gibi.

İpucu: Esinlenmek için #sponsored, #ad, #sponsoredby, and #sponsoredpost gibi hashtagleri inceleyebilirsiniz.

(Ç.N. Türkiye’de hahstagler, daha çok ilgili kategoriye göre ayrılıyor. Önce Türkiye’deki influencer ve bloggerların hashtaglerine göz atabilirsiniz)

c. Bedel: Nakit, hediye ürün ya da takipçiler için indirim kodları şeklinde düşünülebilir. (Ç.N. Influencer’a ne vereceksiniz?)

Not: Mikro-influencer takipçilerine bir indirim kodu ya da benzer bir fırsat kodu sunuyorsanız, her influencer için ayrı bir kod ve/veya landing page oluşturabilirsiniz. Bu, kampanyanın etkinliğini ölçmeye ve ayrıştırmaya yardımcı olacaktır.

d. Diğer Detaylar: Gönderi saatleri, tarihleri gibi kampanyanız için önemli olduğunuz detayları da influencerlarınızla paylaşmalısınız.

5. SONUÇLARI ÖLÇMEK

Kampanya bittikten sonra ne kadar başarılı olduğunuzu ölçmelisiniz.

Kampanyaya başlamadan önce belirlediğiniz hedeflere bir göz atın. Ve daha sonra performansı genel olarak inceleyin ve ayrıca her influencerın sonuçlarınızı nasıl etkilediğini inceleyin.

Metrikleriniz nasıl değişti?

En çok hangi mikro-influencer en çok satışı sağladı?

Bir dahaki sefer farklı yapacak bir şey var mı?

Sonunda, işbirliği için mikro-influencerlara teşekkür etmeyi unutmayın. Kampanya sonuçlarınızı onlarla paylaşmak da güzel olabilir. Her iki taraf için de başarılı sonuçlanmışsa, gelecekte daha fazla işbirliği yapmak isteyebilirler.

İşte bir teşekkür maili örneği:

“Merhaba Jane,

İşbirliği için çok teşekkürler!

Geçtiğimiz haftalarda tam 25 kişinin, Really Good Food’a sizin fırsat kodunuzla geldiğini bilmek istersiniz diye düşündüm.

Bu inanılmaz!

İşbirliği sürecimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda herhangi bir öneriniz var mı?

Tekrar teşekkürler, Jane.

Gelecekte daha fazla işbirliği yapmak için istekli iseniz, iletişim halindeyim.

Sevgiler,

Alfred”

Çeviri: Sercan YILMAZ

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 6 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?   Instagram fotoğraf gizleme özelliği ile hem etiketlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.