Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » İş fikirleri » Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin alabileceği hayvancılık kredisi,tarım kredi kooperatifi ve Ziraat bankası tarafından veriliyor. Alacağınız hayvana, sayısına, onları nerede yetiştireceğinize ve kefalet imkanlarına göre kredi miktarları değişiyor. 2019 yılında en fazla ilgi gören hayvancılık kredisi ise 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi.

2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi, vatandaşlar tarafından tamamen geri ödemesiz olarak düşünülebilir. Ancak bu bir kredidir, hibe değildir. Yani ilk iki yıl geri ödemesi olmasa bile 5 yılda vadeli olarak kredinin geri ödenmesi gerekiyor. 2 yıl ödemesiz 5 yıl ödemeli olduğu için bu hayvancılık kredisi 7 yıllık kredi olarak adlandırılıyor. 

2 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Koyun almak, dana almak, gebe düve ya da kuzulu koyun almak için kredi başvurularını Ziraat bankası şubelerine yapmanız gerekiyor. Hayvancılık kredisi için başvurduktan sonra bankaların tarımsal finans departmanları incelemeyi yapıp size geri dönüş yapıyor. Krediyi alabilmek için gerekli evrakları, koşulları ve faiz oranlarını banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi şartları

Ziraat bankası 7 yıl ödemeli hayvancılık kredisi şartları şunlardır;

 • Başvuru sahibinin kredi notunun yeterli olması. 

Kredi notu, kişiye özgü olup kredi başvurusu yapan kişinin başka kredi borcu olup olmadığına, kredi kartı borcu olup olmadığına, geçmişinde banka borçlarını ödemiş olup olmadığına bağlı olarak düşük ya da yüksek olabilir.

 • Krediye başvuran kişinin ÇKS belgesinin olması ya da çiftçi olması.

Çiftçilerin devlet desteği ya da kredi alabilmesi için ÇKS belgesinin olması gerekir. Çiftçi kayıt sistemi olarak adlandırılan bu sisteme İl tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden başvuru yapılıp belge alınabilir.

 • Krediyi ne için alıyorsa projesiyle birlikte bankaya başvurması

Çiftçi krediyi küçükbaş, büyükbaş yetiştirmek ya da arıcılık için alıyor olabilir. Bankaya hangisi için başvurduğunu proje gibi planlayıp sunması gerekiyor.

 • Kredi başvurusu yapan kişinin almak istediği hayvanların %25 ini alabilecek bir bütçesi olmalıdır.

Küçükbaş hayvancılık kredisi şartları nelerdir?

Büyükbaş hayvancılık kredisi ile küçükbaş kredinin başvuru şartları aynıdır. 2 yıl geri ödemesiz kredilerin başvuru şartları aynı olup kredi miktarları alacağınız hayvana göre değişir.

Hayvancılık kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz şartları yerine getiren çiftçiler Ziraat bankalarına giderek şahsen kredi başvurusunda bulunabilirler. Banka şubesinde müşteri temsilcisi ön başvuru sırasında ne için ne kadar kredi almak istediğinizi sorar. Kredi miktarı ve ödeme planında anlaşıldıktan sonra banka yetkilisi kredi için gerekli evrakları ister.

Hayvancılık kredisi miktarı (tutarı) başvuran kişinin gelirine, iş planına ve durumuna göre değişir. Yani büyükbaş almak isteyen ve maaşı olan biri ile, işsiz olup hayvancılık yapmaya karar vermiş birisi ya da bir ev hanımı aynı krediyi alamıyor.

5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi de olsa yedi yıllık kredi de olsa, ödeme planı da verilen kredi miktarı da kişisine göre değişiyor. Bankaya, kredi karşılığında gösterebileceğiniz bir varlığını yoksa maaşlı çalışan bile olsanız kredi almanız zor olabilir.

Banka istediğiniz kredi miktarına göre ipotek ister. 

 • Tarla, bağ, bahçe, ev ve dükkan,
 • Ticari işletme ve şirket
 • Bankada var olan para ve mevduat hesapları,
 • Depoda bulunan ürünlere ait makbuz ya da senetler kredi için ipotek ettirilebilir. 

Yukarıda saydığımız ipoteklerden bir ya da bir kaçı varsa, krediyi geri ödeyebilecek durumdaysanız rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Hayvancılık kredisinin çıkıp çıkmayacağı tamane Ziraat bankasına bağlıdır. O yüzden başvurunuz değerlendirilmeden kesin bir şey söylemek pek mümkün değil.

Hayvancılık kredisi hesaplama

Bunuda okumalısın !  İnternetten para kazanma yolları

Hayvancılık kredisi faiz tutarları ne kadar alındığına, ne kadar sürelik alındığına ve ödeme şekline göre değişir.Yani küçükbaş hayvancılık kredisi hesaplaması ile büyükbaş hayvancılık kredisi hesaplaması aynı değildir. 

Ziraat bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi hesaplama

 1. Ilk iki yıl boyunca kredi ödenmiyor. İki yıldan sonra ödenmeye başlanıyor. Bu iki senede çiftçi krediyi kullanıp para kazanıyor.
 2. Ilk 18 ay krediden faiz alınmıyor. Ancak 18 aydan sonra normal faiz işlemeye başlıyor. Çiftçi krediyi öderken faiz ödemesine de başlıyor.
 3. Ziraat bankası hayvancılık kredisi faiz oranlarına göre bu faiz belirleniyor (faizler sürekli değiştiği için Ziraat bankasından faiz oranlarını  öğrenebilirsiniz)
 4. Ziraat bankası hayvan başına bir fiyat belirleyip hayvan sayısına göre toplam krediyi hesaplıyor.
 5. Banka, alınacak tüm hayvanlar için değil bu sayının %75 i için kredi veriyor.Yani elinizde hiç para yoksa kredinin yetmediği kısmı tüketici kredisi ve başka kredi çekerek tamamlayabilirsiniz.
 6. Çiftçinin hiç sermayesi yoksa kredi alması da çok zor. Ayrıca bankalar, tarım bakanlığının verdiği 30 bin tl lik hibeyi peşinat olarak kabul etmiyor.
 7. Çiftçiler kredi taksitlerini aylık, üç aylık, altı aylık ya da hasat zamanı ödemeli olarak ayarlayabiliyor. Çoğunlukla herkes hasat zamanı ödemeli olanı tercih ediyor. Uzun vadeler faizleri artırır.

Dünya bankası kredi desteği olarak Ziraat bankası,bu krediyi küçük işletmelere de verebilir. Ancak bu krediyi almak için bir çok şartı yerine getirmek gerekiyor. Yıllık 20 milyon liradan az satış hasılatı ve 250 kişiden az işçisi olması gibi kurallar gerekiyor. 

Hayvancılığa başlamak isteyen, yeni başlayacak olan, küçükbaş ya da büyükbaş hayvan yetiştirmeye karar veren çiftçilerin öncelikle bankaya giderek yetkililerle yüz yüze görüşmesi gerekir. Faiz miktarı, aylık ödemesi, kredi miktarı gibi konuları ancak bankada müşteri temsilcisiyle yüz yüze görüşerek öğrenebilirsiniz.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi 2019 faiz oranları

Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranları diğer kredi oranlarına göre düşük kalmış olsa da sabit değildir. O yüzden bu konuda en güvenilir ve kesin bilgiyi Ziraat bankası hayvancılık kredisi güncel faiz oranları kısmından bulabilirsiniz. 

Sıfır faizli hayvancılık kredisi

Bunuda okumalısın !  Emeklilerin Bayram İkramiyesi

Ziraat bankası sıfır faizli hayvan kredisi de verebiliyor. Yeni çıkan bazı kanunlarla köylerinde kalıp hayvancılık yapmak isteyenlere koyun ve düve alabilmesi için teşvik veriliyor. Hayvancılık hibesi yani ödemesiz kredi vermek gibi bir şey yok. Ancak bazı projelerde uzun vadeli ödemede faizsiz kredi verilebiliyor. 

Faizsiz hayvancılık kredisi şartları

 1. Krediye başvuran kişinin gerçek çiftçi olması, çiftçi belgesinin olması
 2. Aldığı hayvanlara bakabilecek yerinin ağılığının, ahırının olması
 3. Kredi için ipotek edebilecek mallarının olması
 4. Krediye başvuran çiftçinin kredi notunun yüksek olması
 5. Alacağı hayvanları yetiştirme konusunda daha önceden tecrübesi bulunması

Bu faizsiz hayvan kredisindeki amaç, köyle kalan çiftçilerin daha fazla hayvancılık yaparak hayvan sayısını arttırmak.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi forumlarında bu konuda onlarca yorum fikir bulabilirsiniz. Kimine göre aşırı karlı bir iş olurken kimine göre zarar etmemek imkansız. Elinizde hiç sermaye yoksa ve hayvancılığı bilmiyorsanız sadece bu krediler ile çok iyi para kazanmanız biraz zor. Ayrıca ne kadar kredi çıkar, çıkar mı çıkmaz mı ancak bankaya giderek öğrenebilirsiniz. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Yabancı personel çalıştırma

Firmalar için en önemli giderler arasında personel giderleri yer almaktadır. Kalifiye ve işinde uzman yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir