Çarşamba , 6 Temmuz 2022
Ana sayfa » Google » Google Search Console AMP Raporu

Google Search Console AMP Raporu

Amp Raporu bölümünde AMP sayfalarınızın AMP’ye özgü özelliklere sahip Google Arama sonuçlarında görünmesini engelleyen hataları düzeltmenize yardımcı olur.

Üst düzey görünüm, Google’ın sitenizde bulduğu tüm sorunlu AMP sayfalarını soruna göre gruplandırılmış şekilde gösterir. Belirli bir sorundan etkilenen sayfaların örnek listesi, sorunun nasıl düzeltileceğiyle ilgili bilgi ve Google’a düzeltmelerinizi bildirme süreci de dahil olmak üzere sorun ayrıntılarını görmek için bir sorunu tıklayın.

Sorunların ve düzeltmelerin etkisini gösteren grafikleri görmek için Durum sayfasını ziyaret edin.

Neden örnek liste gösteriliyor? Hatalardan etkilenmiş mümkün olduğunca çok sayıda sayfa gösteriyoruz. Bununla birlikte, tablomuzda gösterebildiğimiz örnek sayısı 1.000 URL ile sınırlıdır. Ayrıca, herhangi bir nedenle tespit edemediğimiz veya saymadığımız ek sayfalar da olabilir.

Dikkat edilecek noktalar

İdeal olarak raporda şunu görürsünüz:

 • Sitenizde sıfır AMP hatası (uyarılar hata olarak değil, öneri olarak kabul edilir; aşağıdaki Uyarıları anlama bölümüne bakın). Sitenizde hatalar varsa google dökümanlarından faydalanarak bu hataları giderin.
 • Rapordaki AMP sayfalarının toplam sayısı (durumu geçerli + uyarı + hata olan sayfalar), sitenizdeki AMP sayfalarının sayısına eşit olmalıdır. Sayılar eşit değilse Eksik AMP sayfaları konusuna bakın.

AMP Sorunlarına öncelik verme ve düzeltme

 1. Özet AMP sayfasında, uyarıları filtreleyin ve hatalara odaklanın. Varsayılan olarak sorunlar; önem derecesi, doğrulama durumu ve etkilenen sayfa sayısının bir kombinasyonuna göre sıralanır. Sorunları, bu varsayılan sıralamaya göre ele almanızı öneririz. İlk olarak ortak bir nedenden kaynaklanan hataları düzeltin (bozuk bir şablon gibi), ardından her sayfaya özgü hataları düzeltin.
 2. Toplam hata sayısındaki yükselişin çoğunlukla tek bir hatadan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakın: Tabloda tek bir sorunda buna karşılık gelen bir ani yükselme olup olmadığını araştırın.
 3. Ani yükselmeleri ve eksik AMP sayfaları sorunlarında hata ayıklamayla ilgili aşağıdaki bilgilere bakın.
 4. Hata ayrıntıları sayfasını görmek için tablodaki bir satırı tıklayın:
  1. Ayrıntılar sayfasında, etkilenen URL’lerin bir örneği bulunur. Liste 1.000 satırla sınırlı olduğundan her zaman tam kapsamlı olmaz ve ilgili hatanın en son keşfedilen örneklerini içermeyebilir.
  2. Bir söz dizimi hatası varsa, doğru söz dizimiyle ilgili resmi dokümanları edinmek için Daha fazla bilgi‘yi tıklayın.
  3. Etkilenen bir sayfada geçerlilik testi çalıştırmak için inceleme simgesini tıklayın. Bu test, tüm hataları (yalnızca geçerli sorunu değil) tespit eder ve hataların vurgulandığı ve daha fazla bilginin sağlandığı bir kod gezgini sağlar. Yayındaki sayfada bir hatanın düzeltilmiş olması, ancak henüz yeniden tarama yapılmadığı için hata olarak listelenmeye devam etmesi mümkündür. Böyle bir durumda, bu sorunun tüm örneklerini düzelttikten sonra doğrulama isteğinde bulunun.
 5. Sorunun sitenizdeki tüm örneklerini düzeltin, yaptığınız düzeltmeleri test edin ve düzeltmelerinizin web’de yayınlandığından emin olun.
 6. Doğrulama işlemine başlamak için sorun ayrıntıları sayfasına dönün ve “Doğrula ve Google’ı Güncelle” düğmesini tıklayın. Bu işlem hemen gerçekleşmez. Doğrulama işlemini anlamak için Doğrulama hakkında konusuna bakın.
 7. Hataları düzeltmeye devam edin.
 8. Tüm hatalar düzeltildiğinde, uyarılarla ilgili filtreyi kaldırın ve uyarıları düzeltme seçeneğini değerlendirin. Bazı uyarılar, alakalı içeriğe sahip sayfalar için yeni arama özelliklerini sağlayabilecek, isteğe bağlı yapılandırılmış veri işaretlemesinin eksik olmasıyla ilgilidir.
Bunuda okumalısın !  Google sonuçlarından fotoğraf silme

Raporu paylaşma

Sayfadaki Paylaş düğmesini tıklayarak sorunla ilgili ayrıntıları paylaşabilirsiniz. Bu bağlantı, bağlantıya sahip olan herkese, yalnızca geçerli sayfaya (ve varsa bu sorunla ilgili doğrulama geçmişi sayfalarına) erişim izni verir. Kaynağınız için diğer sayfalara erişim izni vermez veya paylaşılan kullanıcının mülkünüzde ya da hesabınızda işlem yapmasına olanak tanımaz. Bu sayfa için paylaşma özelliğini devre dışı bırakarak bağlantıyı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Hatalarda ani yükselişler

Ani yükselişin nedeninin, önem derecesi değişen bir sayfa grubu olup olmadığını belirleyin:

 1. Ani yükseliş görürseniz, başka bir durumda (hata durumu veya geçerli durum) karşılık gelen bir düşüş arayın.
 2. Karşılık gelen düşüş bulursanız, bunların aynı URL’ler olduklarını onaylayın.
 3. URL’lerin durumu değişmişse buna neden olacak şekilde neyi değiştirdiğinizi belirleyin.

Hata sayısının aniden yükselmesinin en yaygın nedeni, sitenizdeki birçok sayfanın kullandığı bir şablona hata eklenmesidir.

Eksik AMP sayfaları

Rapordaki AMP sayfalarının sayısı (durumu geçerli + uyarı + hata olan), sitenizdeki AMP sayfalarının sayısından azsa:

 • Standart AMP olmayan sayfanızın, AMP sayfanıza doğru şekilde bağlantı verdiğini onaylayın.
 • AMP veya standart sayfalarınızda robot taramasının engellenmediğini ya da noindex etiketlerinin kullanılmadığını veya bu sayfaların kimlik doğrulama ya da giriş yapmanın zorunlu tutulmasıyla genel erişime karşı korunmadığını onaylayın.
 • Standart sayfa için bir Google info: <standart-sayfa-URL'si> araması gerçekleştirerek, AMP ve standart sayfalarınızın dizinde var olup olmadıklarını kontrol edin. Bu sayfalar listelenmezse dizine eklenmemişlerdir. (info:aramasının yalnızca standart AMP olmayan sürümde çalıştığını, AMP sürümünde çalışmadığını unutmayın).
  • Standart sayfa listelenirse AMP sayfanıza doğru şekilde bağlantı verdiğinden emin olun.
  • Standart sayfa listelenmezse yeni Site Haritaları raporunu (veya eski Google Gibi Getir aracını) kullanarak dizine eklenmesi için gönderin.
 • AMP/standart sürümünüze başka sayfalardan bağlantı veriliyor mu? Bunlar bir site haritasında listeleniyor mu? Az sayıda AMP sayfasıyla ilgili dizin oluşturma isteğinde bulunmak için standart sayfada Google Gibi Getir aracını, sayfa sayısı çok olduğunda site haritalarını kullanın. (Standart sayfayı yalnızca site haritasında listelemeniz gerekir.) Site haritası göndermek için Site Haritaları raporunu kullanma seçeneğini değerlendirin.
 • Google’a yeni sayfalar hakkında nasıl bilgi verdiğinize bağlı olarak Google’ın eksik sayfaları bulmasının ve taramasının birkaç gün sürebileceğini unutmayın.
Bunuda okumalısın !  Page speed insights rehberi

Uyarıları anlama

Uyarıları olan AMP sayfaları dizine eklenir ve Google Arama sonuçlarında gösterilebilir, ancak olası tüm AMP özellikleriyle (En Çok Okunan Haberler atlı karıncasında yer alma gibi) gösterilemeyebilir. Diğer bir deyişle, bu sayfalar yalnızca düz mavi renkli bağlantıya sahip arama sonuçları olarak gösterilebilir.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.