Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » İnternet » Google için en önemli seo teknikleri

Google için en önemli seo teknikleri

Google sıralama faktörlerinin resmi bir listesi olmamasına rağmen Google’ın siteleri hangi sinyallerden yararlanarak yükselttiğini biliyoruz.

Eğer SEO konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız birçok SEO kitaplarındaki ve bloglardaki boş bilgilerden değil de uygulayarak öğrenin, eğer SEO’yu öğrenmek için en az 2 sene ayırmak istemiyorsanız işi uzmanına bırakmanızı öneririm. Bu yazıda Google’ın fazla bilinmeyen sıralama faktörleri hakkında detaylıca bahsetmek istiyorum.

Bu sıralama sinyallerini kategorilere ayırdım:

Domain seviyesinde olumlu seo teknikleri

Sıralamalara olumlu veya olumsuz etki eden domain seviye faktörlerinin listesi.

Tam Eşleşen Domain
Tam eşleşen domainler yani keyword domainler ya da EMD’ler (exact match domain) eskiden Google sıralamalarında kolayca yükselirlerdi, ancak EMD güncellemesinden sonra artık eskisi kadar kolay yükselmemeye başladılar.

Keyword domain’li sitelere asla anahtar kelimeye backlink almamalı, yoksa Google sıralamasında olumsuz etkisi olur.

Domainlerde Anahtar Kelimeler
Alan adınızda anahtar kelimenizin geçtiğinden emin olun. Aynı zamanda alan adınızda anahtar kelimeniz geçerse arama motoru sonuçlarında kalın harflerle dikkat çeker, bu da tıklama oranınızı arttırır.

Subdomain’de Anahtar Kelime
Subdomain’de anahtar kelime geçerse sıralamaya az da olsa olumlu etkisi olur.

Domain Geçmişi
Domain geçmişi de çok önemlidir. Eğer daha önce domain Google tarafından cezalandırıldıysa yükselmesi çok zordur, belki algoritmik cezadan kurtulmuş olabilir ama bir kere Google’ın kara listesine düştünüz mü yükselmek oldukça zorlaşıyor.

Domain Yaşı
Yaşlı domainler Google’da çok iyi yükselirler. Bu yüzden projeniz için yeni domain kaydetmeden önce yaşlı domain bulmaya çalışın.

Domain Kayıt ve Yenileme Tarihi
Google’a göre genelde önemli domainler için birkaç yıl için ödeme yapılırlar, önemsiz domainlere ise sadece 1 yıllık ödeme yapılır.

Ülke TLD Uzantısı
Ülke uzantılı domainler coğrafi hedeflemede yardım eder ancak bu “cTLD domainler hedef ülkede kolayca yükselirler” anlamına gelmez. Örneğin, .com uzantılı domain’i Google.com.tr’de com.tr uzantılı domainler kadar kolay yükseltebilirsiniz.

Domain seviyesinde olumsuz seo kriterleri

Gizli Whois Verileri
Matt Cutts daha önce bu konu ile ilgili uyarı yapmıştı, bu adamın hastası değilim ama söylerken biraz ciddiydi, domain’de gizli Whois verinin Google sıralamasında olumsuz etkisi olur.

Cezalandırılmış Whois Sahibi
Google spamcıları sadece siteleri ile değil de Whois’ten de tespit eder, yani kara listede sadece domain değil de domain sahibi de büyük ihtimalle yer alıyor.

Ülke TLD Uzantısı
Örneğin Türkiye piyasasında .ru domain ile yükselmeye çalışmak iyi fikir değil, bu sıralamada olumsuz etki yaratır

Tam Eşleşen Domain
Keyword domainler elbette ekstra avantaj sağlar – fakat aynı zamanda keyword domainlere backlink almak risklidir, en ufak hatada sıralamadan kaybolabilirsiniz.

Park edilmiş Domain
Google’ın “park edilmiş domain” güncellemesinden sonra eğer park edilmiş domaininiz varsa Google onları index’inden siler

Sayfa seviyesinde olumlu seo faktörleri

Aşağıda sıralamalarınıza olumlu ve olumsuz etki eden sayfa seviye faktörlerine bakabilirsiniz:

Anahtar Kelime içeren URL
Anahtar kelime içeren URL’leriniz alakalılık düzeyini ve sıralamalarınızı iyileştirmenize yardım eder.

Anahtar Kelime içeren Başlık Etiketi
Başlık etiketi Google için oldukça güçlü sinyaldir; başlık etiketine anahtar kelimenizi eklerseniz sıralamalarda yükselirsiniz.

Anahtar Kelime içeren Meta Açıklama
Meta açıklamalarda anahtar kelime kullanmak da önemlidir
Açıklamalarınızda anahtar kelimelerinizle alakalı kelimelerde kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime içerek H1 Etiketi
H1 etiketi Google için güçlü sinyaldir ve anahtar kelimeyi içermelidir.

Anahtar Kelime içeren Diğer Başlıklar
H2 ve H3 gibi etiketlerde de anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Aşırı optimizasyondan kaçınarak anahtar kelimelerinizle alakalı kelimeler kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime içeren İçerik
İçeriklerinizde anahtar kelimelerinizi birkaç defa tekrarlayarak alakalılık düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Düzeni
Anahtar kelimelerinizin düzeyinin de az da olsa etkisi vardır. Örneğin, birisi antivirüs program indir diye arama yaptığında antivirüs program indir teriminden farklı sonuçlar görecektir.

LSI Anahtar Kelimeler
Latent Semantic Indexing (Gizli Anlamsal İndeksleme) anahtar kelimeler arama motorlarına çözmek için yardım eder, örneğin Batman ili hakkında mı, ya da Batman karakteri hakkında mı yoksa batman ağırlık ölçüsü hakkında mı bahsediyorsunuz. Başlıklarda, açıklamalarda ve içeriklerde LSI anahtar kelimeler kullanarak Google’ın indekslemesine, içeriğinizin konusunu daha iyi anlamasına yardım edersiniz.

Site Hızı
Hızlı açılan web siteler sıralamalarda da yükselirler, çünkü hızlı web siteler daha iyi kullanıcı deneyimi sağlarlar, etkileşimi de arttırırlar, ayrıca dönüşüm oranı da yüksek olur.

Özgün İçerik
Sitenin tamamı özgün içerik olması güçlü kalite sinyalidir. İçeriklerinizin özgün olduğundan emin olun.

İçeriğin Uzunluğu
Uzun içerikler sıralamada daha iyi yükselirler, dönüşüm oranını da arttırırlar, ayrıca hemen çıkma oranını da azaltırlar. Üst sıradaki sonuçlardaki içeriklerin çoğu 2000 kelimeden fazladır. Uzun içerikler etkileşimi de arttırırlar, link ve sosyal sinyaller kazandırırlar.

Şema / Zengin Snippet İşaretleri (Rich Snippet Markup)
Tüm ilgili şema ve zengin snippet işaretlerini sayfanıza entegre ederek Google arama sonuç sayfasında tıklama oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Multimedya
Önemli içeriklere özgün resimler ve video’lar eklemek kalite sinyalidir.

Resim Optimizasyonu
Google aynı zamanda içeriklerinizde kullandığınız resimlere bakar, bu yüzden dosyada ve alt metninde anahtar kelimenizin geçtiğinden emin olun.

Bunuda okumalısın !  İndirme sitelerinde dosya arama

Taze İçerik
2010’da Google Caffeine güncellemesi gerçekleşmişti, o zamandan beri taze ve güncel içerikler önem kazanmaya başlamıştı.

Güncellenmiş İçerik
Daha eski içerikleri güncellemenin olumlu etkisi vardır. Elbette birkaç kelimesini değiştirerek güncellemekten bahsetmiyorum, örneğin “izlenmesi gereken filmler” adlı makalenize birkaç film daha ekleyebilirsiniz.

Yazım Kuralları
Matt Cutts bir video’sunda içeriklerde yazım kurallarının öneminden bahsetmişti. Bu yüzden yazınızı yayınlamadan önce dikkatlice gözden geçirin.

Link Çıkışları
Sitenizden diğer sitelere link vermek sıralamalarınıza etki edebilir. Burada da yanlış anlaşılmasın, link satmaktan, tanıtım yazısı satmaktan bahsetmiyorum, ziyaretçilerinize kaynak göstererek sitenizin alakalılık düzeyini arttırabilirsiniz, bu yüzden önemli sitelere link vermenizi öneririm.

Site içi Bağlantılar
Site içi bağlantıların dış bağlantılar gibi sıralamalarınıza olumlu etkisi olur. Aşırı site içi linkleme de iyi değildir, bu yüzden ziyaretçilerinizin linklere tıklamaları için doğru yerlerde kullanın.

Ek İçerikler
Ek içerikler eklemek güçlü kalite sinyalidir. Örneğin, hizmet satış sayfanızı Google sıralamasında yükseltmek için blogunuzda hizmetiniz ile alakalı birkaç yazı yayınlarsanız ve o yazılardan hizmet satış sayfanıza bağlantı verirseniz Google sıralamasında yükselmeye başlarsınız.

Okuma Seviyesi
Google sayfaların okunma seviyesini temel, orta ve ileri olarak ölçmektedir. Aslında bu kural henüz Türkçe siteler için geçerli değil, Google.com’da arama sonuç sayfasında arama araçları (search tools) kısmında görebilirsiniz.

Domain Otoritesi
Domain otoritenizin de sıralamalarınıza olumlu etkisi vardır.

Domain seviyesinde olumsuz seo teknikleri

Kopya Meta Açıklamalar
Sadece kopya içeriklerden değil aynı zamanda kopya meta açıklamalardan da kaçınmalısınız.

Kopya Başlık Etiketleri
Kopya başlık etiketlerin de olumsuz etkisi vardır, bu yüzden özgün başlıklar kullanmanızı öneririm.

Başlık Etiketlerinde Alt Çizgi
Matt Cutts bir video’sunda başlık etiketlerinde alt çizgi kullanmamayı tavsiye etmişti. Onun yerine virgül veya tire kullanabilirsiniz.

Aşırı Optimize Edilmiş Meta Etiketler
Başlık etiketlerinde veya meta açıklamalarda anahtar kelimeyi fazla kullanırsanız sitenize olumsuz etkisi olur. Örneğin, başlığınız ‘Film İzle | HD Film İzle | Full HD Film İzle’ olursa sıralamada kolay kolay yükselemezsiniz, bunun size ancak olumsuz etkisi olur.
Onun yerine başlığınız ‘Full HD Film İzle – SiteAdı.com’ şeklinde olabilir.

Meta Anahtar Kelimeler
Bu konuda kesin bir şey söylenemez. Çünkü eğer meta anahtar kelimeler kullanırsanız Google bu kelimelerde yükselmek istediğinizi anlar ve işleri zorlaştırabilir, ayrıca rakipleriniz de sitenizin kaynak kodunu incelediğinde hangi kelimelerde yükselmek istediğinizi anlar ve onlar da kendi sitelerini o kelimelerde yükseltmek için hemen harekete geçer. Bu yüzden meta anahtar kelime kullanmamanızı tavsiye ederim, ancak Yandex gibi diğer arama motorları hala meta anahtar kelimeleri dikkate alıyor olabilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu
İçeriklerinizde anahtar kelimelerinizi fazla kullanmayın, yaklaşık 3% yoğunluğunda kullanabilirsiniz. Anahtar kelimenizin başlık etiketinde, meta açıklamada ve H1, H2, H3 gibi etiketlerde de kullandığınızdan emin olun.

Yavaş Yüklenme
Az önce de söylediğim gibi, eğer siteniz hızlı açılırsa sıralamada da yükselmeye başlarsınız, ancak siteniz yavaş açılıyorsa ciddi bir sorun var demektir, ziyaretçilerin çoğu da yavaş açılan siteleri hemen terk eder, Google da hemen terk edilen siteleri pek sevmez.

Kopya İçerik
Kopya içeriklerin siteye ciddi zararı vardır, belki daha önce kopya içerikli siteleri yükseltmiş olabilirsiniz ama bu uzun sürmez, 2 ay içinde Google algoritma güncellemesinde o site sıralamalardan kaybolabilir.

Gizli İçerik
Arama motorlarını manipüle etmek için gizli içerikler kullanırsanız algoritmik ceza yiyebilirsiniz. Özellikle de “div display none” gibi etiketler kullanmak çok tehlikelidir.

Alakasız Resim Alt Etiketleri
Google resimleri anlayabiliyor, bu yüzden konuyla ilgili resim kullanmanızı öneririm.

Link Çıkışları
Az önce link çıkışlarını doğru kullanırsanız Google’ın güvenini kazanabileceğinizden bahsetmiştim, ancak yanlış bir şekilde sitenizden diğer sitelere link verirseniz sitenize zarar verebilirsiniz. Özellikle de anahtar kelimeye link vermeyin, geçiminizi sağlamak için tanıtım yazısı satmak istiyorsanız sitenizin konusuyla alakalı tanıtım yazıları satın, link verirken de anahtar kelime üzerinden vermemeye çalışın.

Kırık Bağlantılar
Son zamanlarda epey moda olan kırık link yöntemi ile aşırı miktarda backlink almak siteye zarar verebilir.

Çok Sayıda Satış Ortaklığı Linkleri
Google faydalı bilgi veren siteleri ön planda tutuyor. Sadece satış ortaklığı için kurulmuş siteleri ne Google sever ne de insanlar. Bu yüzden satış ortaklığı linkleri kullanırken dikkatli olun, fazla kullanmayın.

HTML Hataları
Eğer HTML hakkında pek bilginiz yoksa hemen öğrenmeye başlarsanız iyi olur, merak etmeyin, en fazla 10 gün içinde öğrenirsiniz. Google Web Yöneticisi hesabınızda HTML hatalar ile ilgili rapor gördüğünüzde hemen o hataları gidermeye çalışın.

URL Uzunluğu
Uzun URL’lerin sıralamalarınıza olumsuz etkisi olabilir. Bu yüzden kısa URL’ler kullanmaya çalışın.

Site seviyesinde olumlu seo faktörleri

Şimdi de sıralamalarınıza olumlu ve olumsuz etki edebilen site seviye faktörlerine bakalım.

Domain Güvenliği
Alan adınızın geçmişi çok önemlidir. Ayrıca alan adınızı güvende tutmak için kalitesiz bağlantılardan, spam yöntemlerden uzak durun.

İletişim Sayfası
Google’ın yönergelerine göre ziyaretçiler bilgi edinmek için site sahipleri ile iletişime geçmesi gerekir.

Hakkımızda Sayfası
İletişim ve kullanım şartları sayfalarına sahip olan siteler Google’ın güvenini kazanırlar, ayrıca detaylı bir şekilde hakkımızda sayfasını da hazırlamanızı öneririm.

Site Yapısı
Sitenizin yapısı silo tekniğine göre ayarlanması olumlu sinyaldir.

Site Güncelliği
Web siteyi güncel tutarak hem sıralamalarda yükselirsiniz hem de domain otoritesini arttırmış olursunuz.

Sayfaların Sayısı
Sayfaların sayısının fazla olması olumlu sinyal olmasa da çeşitli anahtar kelimeli kaliteli içerikli indekslenmiş çok sayıda sayfalar ile hem hitinizi arttırırsınız hem de sıralamalarda yükselmeye başlarsınız.

Bunuda okumalısın !  En iyi hosting firmaları

XML Site Haritası
XML site harıtası Google’a sitenizi kolayca taraması için yardım eder.
Ancak site haritanızın olmaması olumsuz faktördür.

Sunucu Lokasyonu
Sunucunuzun coğrafik konumu sitenizin hangi ülkelerde gözükeceğine yardım eder.
Bu yüzden, eğer Türkiye’de yükselmek istiyorsanız Türkiye lokasyonlu sunuculardan yararlanmalısınız.

HTTPS/SSL
HTTPS’in olumlu sinyal olduğunu Google duyurmuştu, ama bu çok küçük sinyal olduğu için  sitemizi HTTPS’e taşımak istemiyorum, çünkü az da olsa siteyi yavaşlatabiliyor.

Mobil Optimizasyon
Sitenizin responsive tasarımına sahip olduğundan emin olun. Mobil uyumlu tasarım olumlu faktördür.

Site seviyesinde olumsuz seo teknikleri

Sitenin Kapalı Kalma Süresi
Web sitenizin 1-2 gün kapalı kalması pek fazla olumsuz etki etmese de 1 hafta veya daha fazla süre kapalı kaldığında Google indeks’inden sitenizi silebilir.

Kopya Meta İçerik
Az önce her sayfanız için özgün başlık ve meta içeriklerin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Kopya meta bilgiler ise sitenize zarar verebilir.

Mobil Uyumsuz
Eğer siteniz mobil uyumlu değilse derhal mobil optimizasyonunu yapın, aksi taktirde bu sıralamalarınıza olumsuz etki edebilir.

Kötü Kullanıcı Deneyimi
Analytics kullanmasanız bile Google hangi sayfalarınızı kaç kişinin ziyaret ettiğini ve sitede kalma süresini biliyor. Kullanıcının hemen sitenizden çıktığını veya içeriği okumaya devam ettiğini de bilir. Kullanıcı deneyimi zayıf olan, başka bir şekilde söylemek gerekirse hemen çıkma oranı yüksek olan siteler sıralamalardan düşmeye başlarlar.

Olumsuz Yorumlar
Google Places (Google Rehber), Yelp.com.tr, RipOffReport.com ve şikayet siteleri sitenize uzun dönemli zarar verebilir.

Aşırı Reklam
Eğer web sitenizde fazla reklam olursa ziyaretçilerin dikkatini dağıtırlar, bu da kötü kullanıcı deneyimi demek oluyor, ve böylece sıralamalardan düşmeye başlarsınız.

Pagerank Koruma
Genelde web site sahipleri içeriklerinde diğer sitelere link vermek istemezler, link verseler de PageRank değerini korumak için nofollow etiketi ile verirler. Bunu Google hemen anlar ve sitenize ceza verebilir. Google için herşey doğal olması gerekiyor.

CSS/JS Dosyalarına Erişimi Kapatma
Google botlarını sitenizin CSS veya JS dosyalarına erişimlerini kapatırsanız direk arama sonuçlarında sitenizin performansına zarar verebilirsiniz.

Panda Cezası
Google düşük kaliteli siteleri Panda güncellemesi ile hedef alıyor. Eğer siteniz ceza alırsa sıralamalarda her sayfanın düştüğünü görürsünüz.

Backlinkler

Şimdi de sıralamalarınıza olumlu veya olumsuz etki eden backlink faktörlerine bakalım.

Olumlu Faktörler

Anchor Metin
Backlink’in anchor metni Google’a bağlantı verilen sayfanın konusunu anlamasına yardım eder. Eskiden çok etkiliydi, şimdi dikkatli olmak gerekir, anahtar kelimeye backlink alırsanız sıralamalarda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Link Başlığı
Link başlığı (Link title) da anchor metne benzer.

Domain ve Sayfa Alaka Düzeyi
İlgili domainden veya sayfadan gelen backlink, ilgisiz sitelerden gelen backlinkten çok daha güçlüdür. Örneğin, yemek tarifleri sitesinden teknoloji sitenize backlink almamanız gerekir.

Link Duyarlılığı
Yazının içindeki backlink’in etkisi olumludur.

Başlıkta Anahtar Kelime
Link alınan sayfanın başlığında anahtar kelimenin olması olumlu sinyaldir.

Domain Otoritesi
Yüksek otoriteli domainlerden backlink almak önemli sıralama faktörüdür.

Sayfa Otoritesi
Link aldığınız sayfanın otoritesi de önemlidir.

Backlinklerin Sayısı
Aslında backlink sayısı değil de sitenize backlink veren domainlerin sayısı önemli. Örneğin, 100 tane siteden backlink almak 1 siteden 20 bin backlink almaktan çok daha iyidir.

Backlink Yaşı
Google’ın bununla ilgili patenti var, yaşlı backlinkler yeni alınan backlinklerden daha güçlüdür.

C-Class IP’ler
Az önce de dediğim gibi siteye backlink veren domainlerin sayısı önemli, ancak bunlar ayrı class-c IP adreslerde olması gerek.

Çeşitlilik
Backlinklerinizin çeşitli kaynaklardan geldiğinden emin olun. Sadece tek tür link, örneğin blog yorumlarından gelen linkler doğal değildir.

Rekabet Sayfaları
Anahtar kelimedeki ilk 10 sıradaki sitelerden backlink alırsanız sıralamalarınızda hızla yükselirsiniz.

Sosyal Otorite
Sosyal paylaşım sayısı fazla olan sayfadan backlink almak güçlü olumlu sinyaldir.

Konuk Yazarlık
Sitenizin konusuyla alakalı sitelerin sahipleri ile iletişime geçerek sitelerinde kaliteli içerik yayınlamak istediğinizi söyleyin, 30-40% ihtimalle kabul eder belki.

Ana Sayfa Linkleri
Eskiden footer linkler çok etkiliydi, hatta şimdi de olumlu etkilerini nadiren görebilirsiniz, ancak bu uzun sürmez, en kısa sürede footer link alan site sıralamadan kaybolur, çünkü bu spama girer. İşte bu yüzden sitenin tüm sayfalarından link almak yerine sadece ana sayfasından alırsanız sıralamalarda yükselebilirsiniz.

İçeriksel Linkler
Sayfanın ana içeriğinden gelen linkler içeriksel linklerdir. Bu linkler diğer linklerden çok önemlidir.

301 Yönlendirmeler
301 yönlendirme ile sitenize gelen linkler normal linkler kadar güçlüdür.

Wikipedia
Wikipedia’dan gelen linkler nofollow olmasına rağmen Google’ın gözünde yüksek otoriteye sahiptirler. Eğer Wikipedia’da siteniz bilginin kaynağında yer alırsa trafiğiniz de artar.

Nofollow Linkler
Matt Cutts bir video’sunda Nofollow linklerin sıralamalara zarar vermediğini açıklamıştı. Doğallığı korumak için biraz da nofollow linkler almanız gerekir.

Sayfada Kelime Sayısı
2000 kelimeye sahip sayfadan gelen link, 100 kelimeli sayfadan gelen linkten daha önemlidir.

Çıkış Yapılan Link Sayısı
Link aldığınız sayfanın link çıkışları ne kadar az olursa o kadar iyidir.

Olumsuz Faktörler

Kötü Çevre
Örneğin, Google blog ağını tespit ettiğinde ve sitenize bu ağdan alınan linklerin sayısı fazla olursa başınız derttedir.

Aynı C-Class
Aynı IP’deki domainlerden gelen backlinkler doğal değildir.

Konuk Yazarlığı
Az önce konuk yazarlığının önemli olduğundan bahsettim ancak kalitesiz sitelerde konuk yazarlığı yaparak link alırsanız sıralamalarınıza zararı olabilir.

Link Satın Almak
Ücretli linkler genelde sidebar veya footer linklerdir. Rakipleriniz spam şikayeti yaparsa sıralamada düşüşler yaşayabilirsiniz.

Link Satmak
Link satmak da link satın almak kadar tehlikelidir.

Bunuda okumalısın !  SSL 'in seo başarısına etkisi

Olumsuz Link Alma Hızı
Link alırken zamanlama yapmayı unutmayın, bir günde çok sayıda link almak olumsuz sinyaldir.

Link Değişimi
Yıllar önce sıralamaya olumlu etkisi olan bu yöntem şimdi çok tehlikelidir.

Forum Profilleri
Forum profil linkler çok etkili olduğu için siteye zarar verebilir.

Link Alaka Düzeyi
Alakasız sitelerden gelen çok sayıda backlinkler sitenize zarar verecektir.

Penguin Cezası
Penguen sitelerin backlink profillerine odaklanırlar, ve eğer backlinkler kalitesiz ise o site yandı demektir.

Kullanıcı etkileşimi seviyesinde olumlu seo faktörleri

Sıralamalarınıza olumlu veya olumsuz etki eden kullanıcı etkileşim faktörleri.

Arama Sonuç Sayfasında Tıklama Oranı Sayfa Seviyesi
Arama sonuçlarında daha çok tıklama alan sayfalar sıralamada yükselirler. Bu yöntem sıralamada yükselmek için en etkili yollardandır. Bu yüzden başlıkları ilgi çekici yapmanızı öneririm.

Arama Sonuç Sayfasında Tıklama Oranı Domain Seviyesi
Bu da az önce anlattığım yöntem kadar etkilidir.

Sitede Kalma Süresi
Google ziyaretçilerin sitede kalma süresini ölçebilir. Sayfada kalma süreleri uzun ise bu olumlu sinyaldir.

Düşük Çıkma Oranı
Hemen çıkma oranı ne kadar az olursa o kadar iyidir. Bunun için içeriklerinizi uzun ve ilgili çekici yapın, sıkıcı olmayın, siteniz de hızlı açılsın.

Ziyaret Başına Sayfalar
Ziyaret başına sayfaları fazla olan sitelerin kullanıcı deneyimi de iyidir, böylece sıralamalarda da yükselmeye başlarlar.

Doğrudan Trafik
Doğrudan trafiği fazla olan siteler ziyaretçiler tarafından sevilen ve unutulmayan sitelerdir. Hal böyle olunca bu siteleri Google da sevmeye başlar.

Geri Dönen Ziyaretçiler
Geri dönen ziyaretçiler ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Bu tür siteler Google’ın en sevdiği sitelerdendir

Yorumlar
Yorumlar kalite ve kullanıcı etkileşim sinyalidir. Aynı zamanda yorumlar siteyi güncel tutar, böylece arama motoru örümcekleri sık sık siteyi tararlar.

Kullanıcı etkileşimi seviyesinde olumsuz seo faktörleri

Arama Sonuç Sayfasında Tıklama Oranı Sayfa Seviyesi
Arama sonuç sayfasında tıklanma oranı az olan sayfalar sıralamadan kaybolmaya başlarlar.

Arama Sonuç Sayfasında Tıklama Oranı Domain Seviyesi
Arama sonuç sayfasında tıklanma oranı az olan domainler de sıralamada düşmeye başlarlar.

Sitede Kalma Süresi
Ziyaretçilerin sitede kalma süresinin az olması olumsuz sinyaldir.

Hemen Çıkma Oranı
Hemen çıkma oranı fazla olan siteler sıralamalarda sorun yaşarlar.

Sosyal sinyaller etkileşimi seviyesinde olumlu seo faktörleri

Sıralamalarınıza olumlu veya olumsuz etki eden sosyal medya ile ilgili faktörler.

Tweetler
Domain veya URL’nin tweet sayısı sıralamalara etki ederler.

Facebook Paylaşımları
Çoğu kimse Google’ın Facebook verilerine erişemediklerine inanırlar, fakat bu doğru değildir. Sayfa veya domain’in Facebook’ta paylaşılması sıralamalara etki ederler ve bu en değerli Facebook sinyalidir. Bunların da doğal olması gerekiyor, yani siteniz birisi tarafından Facebook’ta paylaşılırsa ona tıklanması gerekiyor, Google bunları da takip ediyor.

Facebook Yorumları
Facebook paylaşımları gibi Facebook yorum sayısı da sıralamalara olumlu etki eder.

Facebook Beğenileri
URL veya domain’in Facebook beğenilerin sıralamalarınıza olumlu etkisi vardır.

Pinterest Pin’ler
URL’ler Pinterest’te pinlenmesi ve re-pinlenmesi sıralamalara olumlu etki eden güçlü sosyal sinyaldir.

Google +1’ler
Matt Cutts Google +1’lerin sıralamalara etkisi olmadığını söylemişti, fakat bazı araştırmalara göre maalesef bu doğru değil, zaten Matt Cutts’ın söyledikleri şeyler doğru olsaydı arama motorlarında yükselmek hemen hemen imkansız olurdu

Alaka Düzeyi
Sosyal sinyallerinizin alakalılığı da önemlidir. Örneğin, sosyal medya sitelerinde teknoloji sayfaları sizin teknoloji ile ilgili yazdığınız içeriği paylaşırlarsa Google bunu hemen anlar, çünkü oradan gelen trafiği takip eder, ve sıralamalarda yükselmeye başlarsınız.

Sosal sinyaller seviyesinde olumsuz seo faktörleri

Olumsuz Sosyal Paylaşım Hızı
Eğer spam yöntemle kısa süre içinde çok sayıda sosyal medya paylaşım kazanmaya çalışırsanız Google bunu anlar ve sıralamalarınızda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Marka sinyalleri seviyesinde olumlu seo faktörleri

Sıralamalarınıza olumlu ve olumsuz etki eden marka sinyalleri aşağıdadır.

Marka Anchor Metin
Markanızı içeren anchor metinler güçlü sinyaldir. Örneğin,  SEO Hizmeti kelimesine alınan link SEO kelimesine alınan linkten çok daha güçlüdür.

Markalı Aramalar
Eğer insanlar markanızı içeren anahtar kelimeleri Google’da aratırlarsa sıralamalarda hızla yükselmeye başlarsınız. Bunun için sitenizde kaliteli içerikler yayınlamanız gerekir, bu hem zahmetli iş, hem de sabır gerektirir. Örneğin, program indirme siteniz varsa, diğer program indirme sitelerinden farklı olmanız gerekir, sitede fazla reklam kullanmayın, kurulum kılavuzunu da detaylı anlatın, gerekirse video ile anlatın, link kısaltma servislerinden uzak durun, böylece insanlar sitenizi yavaş yavaş sevmeye başlarlar, tabi markanız uzun olmasın, akılda kalıcı ve kısa olursa çok daha iyi olur.

Facebook’ta Markanızı Tanıtmak
Popüler markalar Facebook’u çok iyi kullanırlar.

Twitter’da Markanızı Tanıtmak
Popüler markalar Twitter’i de yaratıcı bir şekilde kullanırlar.

LinkedIn İşletme Sayfaları
Popüler markaların işletmeleri için özel LinkedIn sayfaları vardır, ayrıca çalışanlarını da gösterir.

Sosyal Aktivite
İnsanlarla sosyal medya etkileşimi daha aktif olan markalar daha popülerdir.

Marka sinyalleri seviyesinde olumsuz seo faktörleri

Olumsuz Yorumlar
Eğer şikayet ve yorum sitelerinde markanızın itibarı kötü ise Google sıralamalarda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Düşük Markalı Tıklanma Oranı
Eğer insanlar markanızı içeren anahtar kelime ile arama yaptığında fakat sitenize tıklamazsalar, bu olumsuz marka sinyalidir.

Sonuç
Arama motoru optimizasyonu hakkında önemli bilgiler edindiniz. Bu sayfayı tarayıcınızda yer işaretlere ekleyerek istediğiniz zaman gözden geçirebilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimi ve marka sinyalleri eskisinden çok daha önemli olmaya başladı. Günümüzde SEO’nun neden çok daha zor olduğunu anlamış oldunuz, SEO masrafları da giderek artmaktadır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Search Console Rehberi

Search Console nedir, nasıl kullanılır? Search Console, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir