Pazar , 3 Temmuz 2022
Ana sayfa » Seo » Google Analytics raporları için 5 özel boyut
google analytics ozel boyutlar custom dimensions

Google Analytics raporları için 5 özel boyut

Her internet sahibi Google Analytics sitesine mutlaka her gün giriş yapıyordur. Peki Analytics raporlarını yeteri kadar elverişli kullanabiliyor muyuz ? Burada özellikle bizden en çok talep edilen verileri daha kolay ulaşılabilir yapmak ve özel raporlarla bunu otomatik hale getirmek artık kaçınılmaz. olmaktadır. Burada bizim ihtiyacımızı karşılayabilecek 5 özel boyutu ( Custom Dimensions ).

Siz yapacağınız araştırmalar ile bu listeyi daha da uzatabilirsiniz. Tamamen keyfinize kalmış,

Analytics rapor boyutları ( Custom Dimesions )

Admin > Mülk > Özel Tanımlar > Özel Boyutlar adımlarının sonrasında boyuta bir isim verip ilerleyebiliyorsunuz.

  • Sayfa Tipi

Soru: En çok hangi sayfalar ziyaret ediliyor. Sayfa bazında davranış metrikleri nasıl?

Cevap : Burada sayfa Tipi kastımız: Anasayfa, listeleme sayfası, ürün sayfası, marka sayfası vb. gibi sayfalardır. Bunu analytics de bir dimension olarak olarak oluşturduktan sonra size aşağıdaki javascript kodu görünecek.

var dimensionValue = ‘SOME_DIMENSION_VALUE’;

ga(‘set’, ‘dimension1’, dimensionValue);

Burada dimensionValue alanına IT ekibinden gerekli value ları yazmalarını istemeniz gerekiyor. Listeleme sayfasında “listing”, ürün sayfasında “product” veya nasıl takip etmek isterseniz yazdırabilirsiniz.

  • Marka boyutu

En çok hangi markamız ziyaret ediliyor? Markanın listeleme sayfası mı yoksa ürün sayfası mı ziyaret alıyor?

Marka adına: Samsung, Arçelik, Dell vb. veriler gönderilebilir. IT ekibine doğru brief verildiği anda bunuda hızlıca uygulayabilir.

  • Fiyat boyutu

Kullanıcılar hangi fiyat aralığına ilgi gösteriyor?

Ürün sayfasında görüntülenen ürünün fiyatının özel boyuta value olarak yansıtılması. Kullanıcıların hangi fiyatlarda üründe ziyaret gerçekleştirdiğini net olarak yansıtmakta.

Trafiğimizin %70’i 200 – 250 tl aralığında ürün bakıyor diye bir veri çıkarırsak. Satış ekibi bu veriyi çok sevecektir :)

  • Kategori boyutu

Kullanıcılar en çok hangi kategorimizde ziyaret gerçekleştiriyor?

Listeleme sayfalarında ziyaret edilen kategorilerin özel boyuta value olarak yansıtılması. Kullanıcı talebini anlamak için çok önemli. Trafiğimizin %45’i cep telefonu bakıyor verisi satış için çok değerli olacaktır.

Bunuda okumalısın !  Ücretsiz backlink inceleme araçları

Buna ek olarak alt_kateogori vb. yeni boyutlarda oluşturmak faydalı olacaktır.

  • A/B Testi

Tasarımsal değişiklik kullanıcı hareketlerine nasıl yansıdı?

Burası gerçekten çok önemli. Tasarım, Yazılım, Product ekiplerinin bütün emekleri kullanıcı davranışında nasıl etkili olduğunu raporlamak için gerekli. Trafiğin belli bölümüne yeni tasarımı gösterip, yeni siteyi gören kullancılarda özel boyut alanındaki value içerisine “new version” vb. gibi bir değer atanması ile bu mümkün.

Yeni versiyonda bounce rate ‘in %30, eski versiyonda %38 verisi bütün ekibi sevindirecektir :) Bu boyutlar iş modeline göre çok değişken olacaktır. Emlak sektöründe il, ilçe detayı varken e-ticarette kategori detayına kadar ilerlemekte.

Bu boyutlar sayesinden aşağıdaki veriyi hızlıca çıkarabileceksiniz ;

Websitemizdeki kullanıcıların %45’i listeleme sayfasına bakıyor. Listeleme sayfasına bakanların %20’si ise levis markasına bakıyor. Levis bakanların %70’i ise kot pantolon bakıyor. Levis kot pantolon bakanların %55′ , 150 – 200 TL aralığında ürünleri ziyaret ediyor.

Bu veriyi oluşturmak digital marketingciler için çok detay olabilir. Ama detaya girmeden optimizasyona erişmek zor. Optimizasyon dediğimiz ise sadece CPC düşürmek değil. Kullanıcı hareketleri ile diğer çalışma birimlerini beslemek en büyük optimizasyon.

 

Google tag manager kullanımı ile ilgili BONUS BİLGİ : 

Web sitemizdeki stratejik butonları ( sepete ekle, indir vb. ) google analytics tarafında track edebilmek için bundan öncesinde IT tarafına her buton için kod gönderiyorduk. Google Tag Manager sayesinde butonlara gelen trafiği daha iyi analiz edebilir ve takip edebilirsiniz.

 

İlgili google dökümanı :

https://support.google.com/analytics/answer/2709829?hl=tr#set_up_custom_dimensions

 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 10 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Seo uzmanları : Seo uyumlu içeriği anlatıyor

İçeriksiz, boş bir sayfa işkence gibidir. Daha kötüsü ne olabilir derseniz, hedef kitlesiyle hiçbir iletişim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.