Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaGüvenlikFotoğraftan exif ile adres bulma

Fotoğraftan exif ile adres bulma

İnternete her ne yüklerseniz yükleyin bu konuda çok dikkatli olmalısınız. İnternete fotoğraf, video veya sesli dosyalar yüklerken kişisel verileri temizlediğinizden emin olun. Çünkü bazı tekniklerle fotoğraf veya video üzerinden adres tespiti bile yapmak mümkün oluyor.

Fotoğraftan adres bilgileri nasıl bulunur ?

Örneğin fotoğraftan adres tespit için evinize yakın mekanlar rahatlıkla kullanılabilir. Apartman numarası yada bilinen bir parkta çekilmiş fotoğraf insanların size ulaşmasını ve resmin çekildiği yeri bulmayı kolaylaştıracaktır. Biraz daha teknik bir adres tespit yöntemi ise resimlerde gizli olan gps bilgileridir. Bunlar exif bilgileri olarakta geçer. Resimlerden bu bilgileri kaldırmazsanız kişisel bir çok veriniz insanların eline geçebilir. Böylelikle fotoğrafın nerde çekildiği bulunabileceği gibi mobilden yapılan yüklemelerde ip adresi tespiti yapılabilir.

İnternet’e fotoğraf yüklerken dikkat etmeniz gerekenler

  • GPS Konumu kaydedilmiş fotoğrafların exif bilgilerini silmeden ( facebook, twitter, instagram, pinterest, whatsapp ) internette paylaşmayın.
  • Evinizi rahatça tanınabileceği iç ve dış fotoğrafları yayınlamayın.
  • Mahrem fotoğraflarınızı android , ios işletim sisteminin yedeklemesine izin vermeyin. Çocuk ve kadınların resimleri üzerlerinde oynanarak değişik ortamlarda yayınlanabilir.
  • Mobil cihazlar üzerinden yaptığınız çekimleri yine aynı cihaz ile direkt olarak internete yüklemeyin.

fotoğraf exif bilgilerini silme ve düzenleme

Fotoğraf exif bilgileri nasıl silinir ?

Bunun için masaüstü programlar ve online sitelerden işe yarar olanları kullanabilirsiniz. Exif bilgilerini temizlemek veya tamamen silmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar aşağıda listelenmiştir. Aslında bu kimi seo uzmanları tarafından da resim orjinalleştirme için kullanılan bir tekniktir. Bu exif bilgileri google tarafından da delil olarak kabul edilir , resimleri bu bilgilerden tanır. Eğer bu bilgiler bir resim dosyasında yer almıyorsa o fotoğraf hakkında bilgi sahibi olamayacaktır.

  • Online Exif bilgileri görüntüleme http://regex.info/exif.cgi
  • http://www.steelbytes.com/?mid=30&cmd=download&pid=15 JPEG & PNG Stripper masaüstü Exif düzenleme aracı
  • SuperUtils Exif Cleaner http://www.superutils.com/products/exifcleaner/
  • Verexif online exif silme ve düzenleme ayrıca bu araç ile var ise gps yer bildirim bilgilerini de kaldırabilirsiniz http://www.verexif.com/en/
  • http://www.exifremove.com/
  • https://hvdwolf.github.io/pyExifToolGUI/
Bunuda okumalısın !  Tc kimlik numarasından akraba bulma

Bu araçları kullanarak çekilen resimlerdeki kişisel verileri ve koordinat bilgilerini temizleyebilir , görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar