Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Facebook’un yeni özelliği LOL nedir?

Facebook’un yeni özelliği LOL nedir?

Facebook’un yeni özelliği LOL nedir?

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimleri ardından Facebook çok ciddi bir veri krizi ile karşı karşıya kaldı. Başkanlık seçimlerini manipüle etmek için facebook kullanıcılarının verilerinin karşı tarafa verildiği ortaya çıktıktan sonra milyonlarca kişi facebook hesaplarını kapattı. En ünlü isimlerden Elon Musk bile takipçilerinin uyarısı sonucunda hem kendi sayfasını hem de yöneticisi olduğu markaların facebook sayfa hesaplarını kapattırdı. Sonuç olarak facebook çok ciddi bir kullanıcı kitlesini kaybetti. Bir çok uzman eğer facebook zamanında Instagram, Whatsapp gibi başarılı mobil uygulamaları satın almamış ve bu şekilde geliştirmemiş olsaydı çoktan batıp gitmişti.

 

Facebook düzenlediği son konferanslarında genel olarak Facebook hesaplarının artık gruplar, grup içi iletişimler ve etkinlikler için kullanıldığından bahsetti. Insanlar daha çok facebook arkadaş gruplarına giriyorlar. Yabancı bir şehre ya da ülkeye gitmeden önce orada bulunan etkin gruplara üye olarak bu bölgeler hakkında bilgi alıyor, kiralık ev ve ilan sayfalarına girerek buralardan ev bakıyorlar. Aynı şekilde iş ilanlarının yayınlandığı çeşitli iş ilanı grupları da var. Ancak facebook, genç kitlesini kaybettiğinin ve orta ve üst yaş gruplarının da bu tarz gruplara girmek için facebook’ta kaldığının farkında. Bu nedenle de genç yaş grubunu yeniden platforma sokabilmek için çeşitli özellikler çıkarmaya hazırlanıyor. 

 

Facebook’un gençler için hazırladığını duyurduğu ve şu anda test edilmekte olan özelliği LOL özelliği. Peki bu Facebook Lol özelliği nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

 

Instagram’da olduğu gibi facebook’ta da en çok ilgi gören içeriklerden bir tanesi gifler, meme olarak adlandırılan bizim dilimizde daha çok caps olarak adlandırılan çeşitli komik içerikler. Facebook 15-21 yaş arası kullanıcılarının dikkatini çekmek için LOL özelliği ile Lol sekmesinde bu tarz içeriklerin yayınlanmasını planlıyor. Hatta şu anda facebook’un bu özelliğinin Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 lise öğrencisi ile test edilmekte olduğu biliniyor. 

 

Bunuda okumalısın !  Kadın sigortalıların hakları

LOL özelliği ismi nereden geliyor?

Lol, ingilizcede oh my got gibi bir anlama gelen şaşırma imgesi olarak kullanılıyor. Gençler arasında çok yaygın bir kullanımı olan LOL kelimesi günümüzde bir çok şirket ismi, oyuncak ismi ya da proje ismi olarak da tercih ediliyor. Facebook lol özelliği, bu platforma bağlı bir özellik olarak mı yoksa tamamen bağımsız bir özellik olarak mı çıkacak bilinmiyor. Son zamanlarda çıkarılan başarısız projelerden sonra Facebook’un bu projesi de başarısız olursa rafa kaldırılabilir. 

 

Facebook güncellemeleri neden başarısız oluyor?

Snapchat’in bir özelliği olduğu halde hem instagram’a hem facebook’a eklenen hikaye özelliği instagram’da başarılı olurken facebookta beklenen ilgiyi görmedi. Çok fazla paylaşım yapılmasına rağmen insanların her şeyi aynı anda takip etmesini beklemek biraz mantıksız olurdu. Bu nedenle kullanıcılar bir ürünü seçmek zorundaydı ve çoğunluk instagramı seçti. Sonuç olarak instagram daha başarılı bir hale geldi. Instagram alış veriş özelliği ile facebook u daha aktif hale getirmeye çalışan Facebook yöneticileri bu platforma hangi özelliği ekledilerse başarılı olamadı. Facebook’un güven kaybetmesi, daha skandalı bu ateşi körükledi. Sonuç olarak Facebook hemen hemen bütün dünyada Instagram’ın alış veriş özelliğini kullanabilmesi, işletme profiline geçebilmesi gibi özelliklerini kullanabilmek için mecburen sayfa açılan bir yer haline geldi. Eğer Mark Z. kısa zaman içerisinde iyi projeler ile kullanıcıların karşısına çıkmazsa facebook’u kurtarması zor gibi görünüyor. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?   Instagram, popüler olmaya ilk başladığı günden en küçüğünden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir