Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Facebook Profili, Facebook Sayfası ve Facebook Grupları Arasındaki Farklar Neler?

Facebook Profili, Facebook Sayfası ve Facebook Grupları Arasındaki Farklar Neler?

Yıllardır hayatımızda olan ve gün geçtikçe kendine daha fazla yer bulan sosyal medya platformları bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Tıpkı Facebook un farklı özelliklere sahip alanları gibi. Kendi içerisinde size profil sahibi olma imkanı, sayfa açma imkanı ya da grup kurma imkanı sağlayan facebook aslında hepsi birbirine benzeyen bu alternatifleri neden oluşturmuştur?

Bünyesinde binlerce mühendis çalışan sosyal medya devi, gereksiz olduğunu düşündüğü yeni özellikler çıkararak zaman kaybetmek ister mi? Tabi ki istemez, özellikle son data krizinden sonra sarsılan imajını geri kazanmak için son kozlarını oynayan facebook’un çeşitli hesap özelliklerine gelin yakından bakalım.

Facebook birçok farklı insan tarafından birçok farklı şey için kullanılıyor, bu nedenle Facebook’un her biri için farklı özelliklere sahip olması doğal. Facebook’u kullanmanın üç ana yolu vardır: düzenli bir Profil sayfasına sahip olmak, sayfa sahibi olmak veya Grup yöneticisi olmak. (bunların dışında herhangi bir grupta da admin olabilir ya da grubun üyelerinden biri olabilirsiniz ancak bunun için yine kendinize ya da şirketinize ya da temsil ettiğiniz herhangi bir şeye dair kişisel bir profil sayfasına sahip olmanız gerekiyor)  

Facebook Profil sayfaları

Bir Facebook Profili, birileri Facebook’tan bahsettiğinde muhtemelen aklınıza gelen ilk şeydir. Gerçekte var olan bir kişiye ait (en azından olması gereken bu) kişisel bir sosyal medya hesabıdır. 

Bir Facebook Profili ile şunları yapabilirsiniz:

Kişisel facebook profil sayfası olan diğer insanları arkadaş  olarak ekleyerek veya Takip ederek (en fazla 5000 kişi ile sınırlı olsanız da) insanlarla bağlantı kurabilirsiniz. Böylece yıllar boyunca sesini duymadığınız, adını anmadığınız ya da karşınıza çıkma ihtimali bile olmayan ilkokul arkadaşınızı facebook’ta bulabilirsiniz. 

Arkadaşlarınız ve Takipçilerinizle durumları, fotoğrafları, videoları, bağlantıları vb. Paylaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın durumlarına, fotoğraflarına ve videolarına  yorum yapabilir, onları  paylaşabilir ya da Facebook Messenger aracılığıyla özel mesaj olarak gönderebilirsiniz. 

Bir çok kişisel ya da marka sayfalarını beğenebilir ve gruplara katılabilirsiniz.

Kendi Sayfalarınızı ve Gruplarınızı oluşturabilirsiniz. 

Açıkçası çok daha fazla özellik var, bunlarla bir çok şey yapabilirsiniz. Burada kısaca bahsettiğimiz sadece genel özellikler. 

Bazı kişiler markaları ya da işletmeleri için de kişisel facebook profilleri oluşturmaktadır. Ancak bildiğimiz gibi kişisel facebook profilleri gerçek kişiler içindir, markalar ya da restoranlar için değil.

Facebook sayfası nedir, ne işe yarar?

Bunuda okumalısın !  Tiktok videolarına yazı ve emoji nasıl eklenir?

Facebook sayfaları, yalnızca insanlar için değil, her şey için olabilmesi dışında bir klasik bir kişisel profile benzer.  Ünlü yazarlardan yerel ikinci el araba galerilerine ve sirk gruplarına ve hayran gruplarına  kadar her şeye adanmış sayfalar vardır.  İşletmeniz, sanat eseri, süper kahraman değişkeni, hatta kendiniz için daha profesyonel bir varlık için bir çeşit Facebook varlığı oluşturmak istiyorsanız, aradığınız  bir Facebook sayfasıdır.

Bir Facebook Sayfası ile şunları yapabilirsiniz:

Sayfayı Beğenerek insanların sizinle bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Sayfayı beğenme yanında takip etme butonu da vardır. Bu takip et butonu sizin paylaşımlarınızın direk olarak sayfayı beğenen kişilere ulaşmasını sağlar. Yani facebookta instagramdan farklı olarak beğeni ve takip farklı şeylerdir. Beğendiğiniz bir sayfayı isterseniz takip etmeyebilirsiniz.

Tıpkı arkadaş olduğunuz bir bir profili takip etmek istemeyeceğiniz ve takipten çıkar diyebileceğiniz gibi. Profili takipten çıkardığınız zaman arkadaşlıktan da çıkarmış olmuyorsunuz arkadaşlıktan çıkarmak için farklı bir butona basmanız gerekiyor.

Takipçilerinizin göreceği yayınları paylaşabilirsiniz.

Kendi sayfanızdaki yayınlara yorum yapabilir sizin sayfanızda yapılan yorumlara cevap verebilir, yorumları beğenebilir, silebilir ya da engelleyebilirsiniz.

Sayfanıza gönderilen mesajları yanıtlayabilir sayfayı beğenen kişilere özel mesajlar atabilirsiniz.

Reklam kampanyalarını yürütebilirsiniz. Bunun için farklı ve detaylı işlemler yapmanız gerekecektir.

Yukarıda saydığımız bu özellikler genel olarak bir facebook sayfasının bize sunabileceği imkanlar ve özellikler. Bunların dışında daha bir çok özellik ve etki alanı da bulmak mümkündür. 

Unutmayın ki bir Facebook Sayfası oluşturmak için kendi kişisel Facebook Profilinize ihtiyacınız vardır, ancak bu hesapta herkese açık bilgiler sunmak durumunda değilsiniz. Yani doğru düzgün bilgi olmasa, kimse sizin arkadaşınız olmasa bile herhangi bir facebook sayfası oluşturabilmek için mutlaka kişisel facebook profiliniz olmalıdır.

Herkes facebook sayfası açabilir mi?

Bunuda okumalısın !  Whatsapp Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

Kişisel bir facebook profili olan, herhangi bir nedenle facebook tarafından engellenmemiş herkes istediği konuda facebook sayfası açabilir. Tabi ki bütün platformlarda olduğu gibi pornografik, şiddeti, ırkçılığı ve benzer konuları tetikleyen, destekleyen sayfalar açılamaz. 

Facebook topluluk kuralları doğrultusunda açtığınız facebook sayfaları herkes tarafından beğenilip takip edilebilir. Isterseniz güvenlik ve gizlilik ayarlarından bu sayfanızın kimlere görünenbileceğini, kimlere görünmemesi gerektiğini vs ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki sayfanızı ilk açtığınız zaman sayfa beğeniniz belirli bir sayıya ulaşana kadar facebook sayfanız herkes tarafından görünür olmayacaktır. Sadece sizin linkini attığınız kişi ya da kişiler bu sayfayı görebilecek, beğenebilecek ya da takip edebilecektir.

Facebook grupları nedir, ne işe yarar?

Facebook Grubu, bir topluluk forumuna Profil veya Sayfadan daha yakındır. Grubun nasıl kurulduğuna bağlı olarak, Facebook’taki herkese açık olabilir veya tamamen gizli olabilir. Gizli yani kapalı gruplarda admin gruba katılmak isteyen kişileri seçebilir. Istenirse gruba katılmak isteyen kişilere sorular sorulup gruba neden katlamak istediği öğrenilebilir.  Grupların çoğu, ortak bir menfaati paylaşan veya bir klübe üye olan insanlar içindir.

Bir Facebook Grubuyla üyeler şunları yapabilir:

  • Gruba bir şeyler gönderebilir, postlar ve paylaşımlar yapabilir. 
  • Grup gönderileri hakkında yorum yapabilir ve diğer üyelerle etkileşimde bulunabilir. 
  • Bir şeyler satabilir. 
  • Belirli gün ve saatlerde buluşmalar ayarlayabilir, organizasyonlar yapabilir, dünyanın farklı yerlerinden insanları bir araya getirebilir.
  • Siyasi ya da sosyal amaçlarla insanların iletişim kurmalarını, fikirlerini paylaşmalarını ve birbirlerini bulmalarını sağlayabilir. 

Facebook grupları, son zamanlarda facebook’un en fazla yatırım yaptığı ürün grubudur. Çünkü özellikle Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimi zamanlarında ortaya çıkan data skandalı sonrasında insanlar bu platforma karşı güvenlerini kaybetti. Onlarca insanın hesabını kapattığı günlerde facebook’un kurucusu bütün kamuoyu önünde özür diledi. Sonuç olarak gelinen noktada insanların aslında facebook u daha çok gruplaşma ve organizasyon için kullandığı ortaya çıktı. Bu nedenle de en büyük yatırım ve geliştirme facebook grupları yönünde. 

Ayrıca unutmadan ekleyelim; facebook ta grup kurabilmeniz için mutlaka kişisel bir facebook hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Peki en kullanışlı olan hangisi? Profil, Grup, Sayfa?

Bunuda okumalısın !  Mükemmel facebook profili oluşturmak

Facebook’ta bir şey yapmak istiyorsanız, bir Profile ihtiyacınız var. Ne açacak olursanız olun mutlaka kişisel bir facebook hesabınızın olması gerekiyor. 

Sayfalarınızı ve Gruplarınızı yönetmekten daha fazlası için kullanmak istemeseniz bile, gerçek adınıza bir Profil oluşturmak en iyisidir. Facebook takma ad kullandığınızı öğrenirse, hesabınız engellenebilir.

İşletmenizin insanlarla bağlantı kurmasını istiyorsanız,  Facebook Sayfasına ihtiyacınız vardır. Fiziksel bir işiniz varsa, konumunu ve çalışma saatlerini listeleyebilirsiniz. Bir fotoğrafçı veya grup gibi bir servis sağlayıcıysanız, insanların sizinle iletişim kurmasının önemli bir yoludur.

Bir topluluk oluşturmaya veya bir kulübü yönetmeye çalışıyorsanız, bir Facebook Grubu kurmanız mantıklı olur.  Bu noktada herkes hemen hemen eşit düzeyde ve birbirleriyle etkileşimde bulunabilir. 

Ayrıca birden fazla Sayfa ve facebook gruplara sahip olabilirsiniz. Bir sayfada herhangi bir konuyla ilgilenen kişiler varken diğer alt grupta ya da sayfada farklı konularla ilgilenen kişiler yer alabilir. 

Kısacası hangisi daha mantıklı ya da kullanışlı sorusunun cevabı sizin neye ihtiyacınız olduğu ile ilgilidir. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir yorum

  1. Pınar Yıldız

    Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel web sitesi hazırlamışsınız . Tebrikler… İlerleyen zamanlarda başarılarınıza başarı katmanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir