Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaBeslenmeEvde sirke yapımı

Evde sirke yapımı

Marketten alınan sirkelerin içinde bir çok katkı maddesi bulunabiliyor. Fabrika üretimi ürünlerde hiç bir  katkı maddesi olmasa bile en azından koruyucu bulunuyor. Buda işin doğallığını bozuyor. Peki elma sirkesi, üzüm sirkesi ve diğer sirkeleri evde yapmak istemez miydiniz ? Çocuklarınıza sağlıklı bu ürünleri güvenle yedirmenin rahatlığı çok farklı olacaktır emin olun.

Bir çok büyük marketten ve farklı markalardan yaptığım testlerde sirkelerin içindekiler kısmını okuduğunuzda en azından bir Antioksidan olduğunu görürsünüz. Üzerinde yüzde yüz doğal fermente yazdığı halde bu Sodyum Metabisulfit gibi maddeleri neden koyduklarını anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Gıda koruyucu, antibakteriyel ve antioksidan özelliğinin yanı sıra bu maddenin net olmasa da sağlığa zararları olduğuna dair bir sürü söylentitleri vardır. Gıda firmaları neden bunlarla ilgili bir açıklama yapmazlar. Yada sadece raf ömrü uzasın diye bu maddeleri koyarlar. İşte bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için turşu, sirke, kefir, yoğurt, reçel, pekmez, ekmek gibi sık tükettiğiniz ürünleri evde yapmaya özen göstermelisiniz.

Bizde bu bağlamda evde kolay sirke nasıl yapılır hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Böylelikle katkısız, doğal ve çocuklarınıza her hangi bir zararı olacağını düşünmeden tüketebileceğiniz sirke ‘ye sahip olabilirsiniz. Bu hem kolay hem de zevkli bir iştir.

Üzüm sirkesi nasıl yapılır ?

Ülkemizde en sık tüketilen sirke türlerinden biri de üzüm sirkesidir. Sirkenizi evde yaparak hem sağlıklı çocuklar yetişmesine katkı sağlayabilir hem de kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.

evde-uzum-sirkesi

Gerekli malzemeler :

 • 3 kilogram üzüm
 • 3 litre temiz ve klorsuz su
 • 1 yemek kaşığı nohut +1 yemek kaşığı  bulgur  veya
 • 3 yemek kaşığı ev  yapımı  sirke veya varsa sirke anası(arzuya bağlı konmayabilirde)
 • Sirke anası konursa nohut,bulgur konmaz.
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Üzümler  yıkanır iyice kurutulur,(üstünde  bakteri oluşup fermente olması için üzümleri iyice kurutmak gerekli)Cam kavanoza  konur elle  sıkılır, ezilir.
 • Kavanoza tuz hariç  diğer  malzemeler ilave edilip  ağzı bir tülle kapatılır.
 • Karanlık ,loş  ılık  bir yere kaldırılır.
 • 15 gün he rgün  tahta kaşıkla  alt üst edilip karıştırılır.
 • Üzümler dibe  çökünce takribi 15 -20 gün sonra (üstünde  jöle,pelte gibi bir madde   sirke anası  oluşuyor)süzülür  kayatuzu ilave edilir, (Kayatuzu ilave edilmezse  sirke şaraplaşmaya başlar.)(Sirke üzerinde beyaz bir tabaka  kurtçuk,kelebek  oluşabilir,bunlar sirkeyi oluşturan bakteri artıklarıdır  sonrasında sirke anası oluşur.)
 • Üstünde oluşan sirke anasını alıp  sonrasında başka sirke oluşumunda kullanabilirsiniz
 • Karanlık  ılık  bir yerde  kapağı kapatılarak  en az 40 gün bekletilir .  Dibine çöken tortu olursa içine tülbent  konan sık süzgeçten tekrar süzülebilir ..
 • İyi  keskin   bir sirke olması için 4-6  ay   bekletmek gerekir..
Bunuda okumalısın !  En iyi yemek blogları

 

Portakal, limon, greyfurt sirkesi yapılışı

Turunçgil sirkesi için gerekli malzemeler

 • Turunçgil kabukları(Portakal,limon,mandalin,greyfurt )

Yukarıda bahsettiğimiz turunçgil kabuklarının  sirkeli karbonatlı suda bekletip fırçayla yıkayıp kurulayın, tümünün kabuklarını  bir iki tanesinide içiyle birlikte doğrayın,cam kavanoza koyun üstüne su doldurun 1 yemek kaşığı bulgur,2-3 nohut  koyun ağzını tül veya tülbentle kapatın gölgede 10-15 gün her gün tahta kaşıkla altüst ederek karıştırıp  bekletin daha sonra süzüp tekrar cam kavanoza koyun 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave  edin  en az 40 gün  bekletin turunç sirkeniz hazır olmuştur.

Turunç sirkenizi  ister salatalarınızda ister ahşap mobilyalarınızın temizlik ve parlatılmasında  ,parke ve armatür temizliğinde  suyla inceltip yüzeye püskürterek isterseniz ayak topuk çatlakları ve egzama gibi cilt hastalıklarında sürerek çok amaçlı kullanabilirsiniz..

Evde elma sirkesi nasıl yapılır ?

2-2,5 kilo  mümkünse doğal olgun ,kurtlu elmaları yıkayıp iyice kuruladıktan  sonra 3-4 saat  bekletin ki yıkayınca  kaybolan kabuktaki yararlı bakteriler bu  sürede   oluşsun bir  kısmını kabukları ve  çekirdekleriyle  birlikte    küçük parçalar halinde doğramalı, bir kısmını da rendelemeli  veya katı meyve sıkacağından suyunu çıkarmalı hatta   daha  önce  yediğiniz elmaların kabuk ve  çekirdekleri de  varsa   ilave  edebilirsiniz.

Tüm  bunları  5 litrelik cam  kavanoza üstünde boşluk  kalacak şekilde doldurmalısınız,2 kaşık nohut-2 kaşık bulgur  ilave  edip ve  elinizde  daha önce yaptığınız sirkeden  sirke anası varsa onuda ilave  edip üstüne  klorsuz  içme suyu  doldurup  (kavanozda 4-5 parmak  boşluk kalmalı ağzına  kadar  doldurmamalısınız)Üstünü tülbentle bağlamalısınız veya bir süzgeç kapatmalısınız.

Havayla temas   etmeli ki  bakteriler  çalışıp  fermente olmalı.Loş ılık  bir  ortamda  1 hafta  her gün 1 kere  tahta  kaşıkla karıştırın  taaki   elmalar  dibe çökene  kadar  4 ila  6  haftada hatta  elma  cinsine  göre  8 haftada olabilir   sirke kokusu  alana  kadar  böylece  bekletin  .(Bu arada  jölemsi şekilde sirke anası oluşabilir)Ve süzme zamanı gelince sirke  kokusu alıp elmalar dağılıp dibe çöktüyse 2 kere  bir tülbent  veya bir keseden süzüp 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave  edip  ister sirke yaptığınız  aynı kavanoza yıkamadan    veya şişelere doldurun  ve ağzını  kapatın.

Bunuda okumalısın !  Ramazanda Karatay diyeti

Kullanmaya hazır olan  elma sirkenizi  dahada  bekletirseniz lezzeti ve  keskinliği artar.(Sirke  anasını  yaptığınız sirkeden koyduğunuz kapaklı  cam bir kapta buzdolabında muhafaza edip  bir diğer  sirke yapımında  kullanabilirsiniz.)

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar