Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » En Verimli Şekilde Instagram Kullanmak için  Hashtag(Etiket) Kullanımı

En Verimli Şekilde Instagram Kullanmak için  Hashtag(Etiket) Kullanımı

Daha iyi bir Instagram deneyimi için, insanları takip etmek yerine hashtag’leri yani postlarda kullanılan etiketleri takip edin. Instagram’ı bir süredir kullanıyorsanız, ilham almak için ne kadar harika bir yer olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak en iyi ve en kaliteli içerikleri görmek için kullanıcıları takip etmek yerine hashtaglere (etiketlere) bakmaya başlamak gerekiyor.

Instagram’daki etiketleri takip etmek yeni bir özellik değil, ancak gözden kaçırmamanız gereken, ne kadar önemli olduğu yeterince fark edilmemiş bir konu. Bir çok sosyal medya uzmanına göre etiketlerin takip edilebilir olması instagram uygulamasının en güzel ve en kullanışlı yönü. 

Neden derseniz; etiket takip edebilme özelliği  kullanıcılarına iki farklı kolaylık sağlar. İlk olarak, çoğu kullanıcının paylaştığı tüm gereksiz postları görmenizi engeller yani aslında onları karşınıza çıkarıp durmaz. Özellikle de sizinle aslında hiç alakası olmayan ve sadece ayıp olmasın diye takip ettiğiniz hesaplar varsa bu sürekli yaşadığınız bir durum olabilir. Ikinci özelliği sadece sizin görmek istediğiniz, bambaşka hesaplardan yapılan paylaşımları sizin karşınıza çıkarıyor.

Çoğunlukla hobilerimiz ve hobilerimizle ilgili konularda Instagram kullanırız: örneğin gitar ve bisiklet. Bunlar Instagram’da en sevdiğimiz şeyler olabilir. Instagram kullanıcıları paylaşımları ile bize ilgilendiğimiz konularda derin bilgi sahibi olma imkanı sağlayabilir. Farklı modelleri, yeni çıkan özelliklerini, herhangi bir yerde indirim varsa indirimlerden haberdar olma imkanı sağlar. Marka hesaplarını takip ederseniz size hep tek yönlü bilgi verecektir. Ancak etiketleri özellikle de doğru etiketleri takip ettiğinizde en iyi sonuçlar ile karşılaşacaksınız demektir. 

Örnek olarak bisikleti alalım. Ben bir bisikletçiyim ve diğer birçok bisikletçi gibi, diğer bisikletlerin özel yapılarının resimlerine bakmayı seviyorum – hashtag “bikeporn” (türkçede buna karşılık gelen tam bir kelime yok. Bu nedenle de türk kullanıcılar da bisikletle ilgili paylaşımlarında bu etiketi ingilizce olarak kullanıyorlar. Tıpkı foodporn vs gibi.)  Zaten birkaç bisiklet temalı hesabı takip ederken, her zaman bisiklet resimlerini görmüyorsunuz. Özellikle fazla takipçisi olan hesapların marka anlaşmaları sonucu reklamlarını daha sık görüyorsunuz. 

Bu yüzden daha spesifik içerik görmek için kendi ilgi alanımızla ilgili hashtagleri (etiketleri) takip etmemiz gerekiyor. Örneğin bu günlerde yeni bir bisiklet almayı planlıyorsanız ve bu bisiklet yarış bisikleti tarzında olacaksa, o zaman yarış bisikleti etiketini takip etmelisiniz. 

Instagram’da etiket nasıl takip edilir?

Bunuda okumalısın !  Adım Adım Facebook Hesabı Yedeği Alma İşlemi 

Instagram’da nasıl hashtag takip edileceğini bilmiyorsanız instagram’ın karanlık sularında nasıl yüzebilirsiniz? Aslında sosyal medya platformları bizim onları kullandığımızdan daha etkili bir şekilde kullanılabilir, daha iyi sonuçlar verebilir. Daha da önemlisi gün içerisinde ne kadar çok zamanımızı burada harcadığımızı düşünürsek verimli zaman geçirmek için hangi platformu nasıl kullanacağımızı bilmemiz faydalı olabilir.

Tıpkı ıos ya da android bir telefon kullanıp kısa yollarını ya da özelliklerini bilmek gibi. Bir çok insan yıllardır ıphone modelleri kullanır ancak ıphone un en önemli özellikleri hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Bu da aslında elinizdeki telefonu değersizleştirir. 

Instagram’da herhangi bir hashtag’ı (etiketi)  takip etmek için, belirli bir etiketi arayın ya da karşınıza çıkan bir tanesine tıklayın. Ardından herhangi bir kullanıcıyı takip ettiğiniz gibi Takip Et düğmesine tıklayın. Bu noktadan itibaren, söz konusu etiketi içeren içerik doğrudan feed’inizde görünecektir. Bu kendinizi geliştirmek istediğiniz konuya ait gelişmeleri takip etmenin en iyi yoludur.

Eğer ana sayfanızda karşınıza çıkan sonuçları biraz daha fazla iyileştirmek istiyorsanız daha öze etiketleri de takip edebilirsiniz.  Yalnızca insanları takip ediyorsanız, bir sürü harika içeriği kaçırdığınızı unutmayın. Gezi, seyehat ya da yemek konularında ve tabiki mekan önerileri konularında en özgün içerikleri,  en güzel önerileri tabiki etiketlerde bulmak mümkün.

Instagram’da Etiketlerde (hasgtag) Türkçe Karakter Kullanılabilir mi?

Instagram etiketleri ilk olarak insanların kendini farklı şekillerde de ifade edebilmelerini sağlamak amacı ile ortaya çıkmıştı. Hatta öyle ki instagram’ın ilk zamanlarında anlamsız etiketler yüzünden günlük dilde kullanılan garip kelimeler bile türemeye başlamıştı.

Zamanında gençler tarafından aşırı beğenilen ve aynı zamanda twitter in çıkmasıyla daha da popüler olan hashtag (etiketler) mesajlarda dahi sık sık kullanılan bir hal almıştı. Sonrasında ise marka yönetimleri instagram’ın marka imajlarında, yeni ürün tanıtımlarında ciddi bir yeri olduğunu fark etti. Anlamsız kelimelerin oluşturduğu hashtag ler yerini markaların oluşturduğu ciddi etiketlere bırakmaya başladı.

Instagram, ülkemizde Türkçe dilinde destek vermekle birlikte tamamen türkçe içeriklerin de üretilebileceği bir platformdur. Bu nedenle de nasıl ki paylaşımlarınızda türkçe karakterler kullanabiliyor ş yerine s yazmıyor ı yerine i yazarak garip kelimeler oluşturmuyorsanız etiketlerinizde de aynı şekilde türkçe karakterler kullanabilirsiniz. Burada karşımıza çıkan soru ise peki, türkçe karakter kullanmak doğru mudur? Bu sorunun cevabı nedenlerine bağlı olarak değişebilir.

Çünkü dünyada farklı yerlerde de yayınlanmasını düşündüğünüz bir reklama ya da kampanyaya türkçe karakterli bir etiket koymak doğru olmaz. Çünkü dünyada bir çok milletin alfabesinde bizdeki noktalı harfler yok. Etiket karışıklığına neden olmamak için ingilizcede kullanılan basit harfleri tercih etmek daha mantıklı olur. Aynı zamand hashtagler yani etiketler bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu, ne kadar yaygınlaştığını ölçmek için oldukça önemli kriterlerdir. Birden fazla ya da herkes tarafından anlaşılamayan etiketler oluşturarak kampanya sonuçlarının parçalanmasını istemeyiz.

Instagram etiket oluşturucu nedir? Nasıl Kullanılır?

Bunuda okumalısın !  Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Blog yazılarımız arasında doğru marketing stratejisi oluşturma konusunda bir çok farklı yazı yer alır. Bu yazılar arasında en çok bilinen ve en çok merak edilen konu instagram etiketleriydi. Başarılı ve doğru bir instagram yönetimi için etiketlerin ne kadar önemli olduğundan, instagram’ın en popüler hashtag (etiketlerinin) neler olduğundan, hangi etiketleri kullanırsanız hesaplarınızın olumsuz etkileneceğinden detaylı olarak bahsetmiştik. Yasaklı instagram etiketlerini de paylaşmış, bu listenin zaman içerisinde değişebileceğini belirtmiştik.

Bir zamanlar aşırı popüler olan bazı filtrelerin zamanla popülerliğini yitirmesi bu etiketin de popülerliğini yitirmesi anlamına gelmektedir. Instagram etiket oluşturucular, size popüler etiketleri belirleme ve özellikle de markanız ya da ürününüz konusunda size özel etiketler oluşturma konusunda yardımcı olur.

Bu instagram etiket oluşturucular önemli midir derseniz evet diyebiliriz. Çünkü on binlerce içeriğin paylaşıldığı genel bir instagram etiketi yerine sadece sizi ve markanızı ifade eden size özel ve sizinle özdeşleşmiş bir etiketiniz olması sizi öne çıkarır. Takipçi sayınızı artırmaya, beğenilerinizi ve izlenme oranlarınızı dahi artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu instagram etiket oluşturucular size Türkçe etiket oluşturma konusunda da çeşitli fikirler verebilir. Unutmayın ki büyük reklam ajanslarında sadece bu konuda kreatif çalışmalar yapan bir çok insan vardır. Twitter ile hayatımıza giren ve sonrasında bir çok alana yayılan bu etiket (hashtag) konusu pazarlama stratejisi oluşturma noktasında önemli bir yere sahiptir. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Limitlerine Takılmamak İçin 5  Harika Yöntem!

Instagram’ın spam ve kötüye kullanımı tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek için uyguladığı günlük limitler, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir