Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Sağlık » Diş Çekimi

Diş Çekimi

 • DİŞ ÇEKİMİ NEDİR?

Kişinin dişlerinde revize edilemeyecek derece çürük veya kırık olması halinde ana dişin soket denilen çene kemiğinden ayrılması işlemidir. Bu işlem genelde lokal anestezi altında yapılmaktadır. Diş çekimleri normal diş çekimi ve cerrahi diş çekimi olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • NORMAL DİŞ ÇEKİMİ

Bu işlem yukarıda da tanımı verilen ve lokal anestezi altında uygulanan diş çekim işlemidir. İşlemde çekimi yapılacak diş köküne lokal anestezi uygulanır ve diş çekim aparatı ile diş yerinden alındıktan sonra eğer açık yere başka uygulanacak tedavi varsa ona geçilir yoksa bölge kapatılarak hasta taburcu edilir. Bu işlem ortalama 5 dakika gibi bir süre alır.

 • CERRAHİ DİŞ ÇEKİMİ

Bu yöntem genelde doğuştan gömülü olan veya sonradan çürüme ve kırılma ile zarar görmüş, diş kökleri çekme aparatının tutacağı kadar çene kemiği dışında olmaması durumlarında tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde dişin üzeri çene kemiği ile örtülü de olabilir. Bu durumda diş hekimi cerrahi çekim yöntemini uygulayarak dişin üzerini açar ve çekilecek diş çene kemiğinden ayrılarak işlem tamamlanır. İşlem lokal anestezi altında uygulanır ve ortalama 15 dakika sürer.

HANGİ DURUMLARDA DİŞ ÇEKİMİ YAPILIR?

Sağlıklı bir ana dişin kaybedilmesi tercih edilecek bir durum değildir. Bu sebeple diş çekimi yapılabilmesi için de uygun şartlar gerçekleşmiş olmalıdır. Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Çürük veya kırık sebebiyle zarar görmüş diş; dolgu, kuran veya kanal tedavisi ile kurtarılabilecek durumda değilse diş çekimi yapılabilir.
 • Düşme zamanı gelmiş olmasına rağmen düşmemiş ve alttan gelen dişin üzerine baskı yapmış süt dişleri çekilebilir.
 • Diş etinde meydana gelen hastalık sebebiyle dişi destekleyen çene kemiğinin dokusunda deformasyon meydana gelmişse, diş sallanmaya başlamışsa ve diş eti tedavisi ile dişin kurtarılamayacağı anlaşılmışsa diş çekimi yapılabilir.
 • Gömülü ya da yarım gömülü diş (20’lik diş) varsa, çene yapısına zarar veriyor ve ağrı yapıyorsa diş çekimi yapılabilir.
 • Kist ve/veya tümör oluşumuna sebep olmuş dişlerin çekimi yapılabilir.
 • Ortodonti tedavisi ile braket (diş teli) takılacak ise, dişlerin sağlıklı bir dizilime sahip olması amacıyla diş hekiminin tercihi ile sağlıklı olan dişin çekimi yapılabilir.

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bunuda okumalısın !  İp atlamanın faydaları

Diş çekimi öncesinde hasta kullandığı herhangi bir ilaç varsa bunu diş hekimine bildirmelidir. Kan durmaması gibi bildiği problemlerini de yine doktoruyla paylaşmalıdır. Bunun yanı sıra hasta diş çekimine gelirken tok karnı gelmeli, ağzını çekim sonrası meydana gelebilecek iltihaplanmalara karşı antiseptik (mikrop öldürücü); gargara veya ağız çalkalama suları ile çalkalamalı, dişlerini fırçalamış olmalıdır. Diyabet hastalarının o güne ait kan şekerlerini ölçtürmeleri de istenilmektedir. Bunun yanında dental fobisi olan veya bulantı yaşayanlarda diş çekimine başlamadan önce durumu hekimiyle paylaşmalıdır.

DİŞ ÇEKİLDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Diş çekimi yapıldıktan sonra lokal anestezinin etkisinin geçmesi ile ağrı ve sızlama olabilir. Hekimin tavsiye ettiği ağrı kesiciler kullanılırsa bir sorun yaşanmayacaktır. İltihaplanma ve kan pıhtısını oluşumu ağız içindeki yaranın iyileşmesini olumsuz yönde etkileyeceği için ağız çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir. Ilık bir bardak suya yarım (½ ) kaşık tuz atılarak bu suyla gargara yapılabilir.

Çekim yapılan bölge üzerine steril gazlı bez tampon konulmalı ve bir süre sıkıca ısırılarak kan akışının daha fazla olmasının önüne geçilmelidir. Çekim yapılan bölge artık bir çeşit yara olduğu için kürdanla veya dil ile bölge kurcalanmamalı, yara üzerini açacak herhangi bir şey değdirilmemelidir. Çekimden sonraki 2 saat lokal anestezinin etkisinde olunacağından herhangi bir şey yiyip, içilmemelidir. Aksi halde istemsiz olarak yaralı bölge ısırılarak yaranın zarar görmesine sebebiyet verilebilir ayrıca çekimden sonraki iki 2 gün de aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, mümkün olduğunca ılık ve meyve-sebze püresi, ekmek içi, puding gibi yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

İlk 24 saat içerisinde küçük çaplı kanamaların olması muhtemeldir fakat aşırı kanama ve ağız kokusu meydana gelmeye başlamışsa zaman kaybedilmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Diğer dişlerin bakımı için diş çekimi yapılmasının üzerinden 24 saat geçmiş olması gerekmektedir. 24 saatin sonunda diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi işlemler dikkatli olmak ve yaraya temas ettirmemek kaydıyla yapılabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bunuda okumalısın !  Ülker 'den cevap var.

 

 • DİŞ ÇEKİMİ NEDİR?

Çeşitli nedenlerle sağlığını kaybetmiş ve kurtarılması mümkün olmayan dişin, çene kemiğinden ayrılması işlemidir.

 • HER DİŞ ÇEKİLİR Mİ?

Ağrıyor diye her dişin çekilmesi söz konusu değildir. Öncelikle ana dişin kaybedilmemesi için yapılabilecek diğer tedaviler uygulanır. Dişin çekilebilmesi için aşırı derece çürümüş veya kanal, dolgu, kuran gibi tedavilerin yapılmasının imkânsız hale gelmiş olması gerekmektedir.

 • DİŞİM ÇEKİLMEDEN ÖNCE NELER YAPMALIYIM?

Diş çekiminden önce kullandığınız bir ilaç, dental fobi (dişçi korkusu) veya bulantı gibi problemleriniz varsa bunları hekiminizle paylaşmalısınız. Eğer diyabet hastasıysanız o günkü kan şekeri ölçümünüzü yaptırmalı, tok olmalı ve çekimden önce ağzınızı gargara veya ağız çalkalama suları ile çalkalamalı ve dişlerinizi fırçalamalısınız.

 • DENTAL FOBİ NEDİR?

Kişinin; hayatının bir döneminde diş hekimine giderek yaşadığı bir problemi genelleyerek ve her zaman aynı acıyı yaşarım hissiyatına kapılarak bundan sonra bir daha diş hekimine gitmeye korkmasıdır. Dental fobi özellikle küçük yaştaki çocukların “Seni dişçiye götürürüm” gibi korkutulmaları sonucu ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlık türüdür. Günümüzün teknik ve teknolojilerindeki gelişmeler dental fobinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

 • DİŞİM ÇEKİLİRKEN CANIM ACIR MI?

Hayır, diş çekimi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi sonrasında herhangi bir acı hissi duymaksızın dişiniz çekilir.

 • LOKAL ANESTEZİ NE DEMEKTİR?

Lokal Anestezi Türkçe karşılığı sınırlı uyuşturma anlamına gelen bir çeşit uyuşturma yöntemidir. Sınırlı bölgede yapılacak bir cerrahi müdahalenin hastaya ağrı veya sızı hissettirmemesi için uygulanan ve genelde bir iğne veya sprey kullanılarak yapılan işlemdir.

 • DİŞİM ÇEKİLİNCE YÜZÜM ŞİŞER Mİ?

Bu durum hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Yüzün şişmemesi için diş çekimi yapılan bölgeye soğuk tampon uygulanması önerilmektedir. Bir miktar şişlik ise iyileşme aşaması için önemlidir.

 • DİŞİM ÇEKİLDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Bunuda okumalısın !  Organik köy ürünleri satışı ( Organik Köy Kaşarı ve Köy Tereyağı )

Lokal anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir şey yiyip içmemeli, diş çekilen bölgeye kürdan veya dil ile temas etmemeli, ilk 24 saat içerisinde alkol ve sigara tüketilmemelidir. Ayrıca çekimden sonraki ilk 2 gün aşırı sıcak veya aşırı soğuk gıdalardan uzak durulmalı; yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.

 • ÇEKİLEN DİŞ YERİNE NE YAPILMALIDIR?

Diş çekildikten sonra oluşan boşluk hekimin tavsiyesi ve hastanın tercihi ile implant, porselen köprü gibi işlemlerle doldurulmalıdır. Aksi halde boşluğun yanındaki diş zamanla oluşan boşluğa doğru kayarak yeni bir diş problemine yol açabilir.

 • BİR DİŞ ÇEKİMİ KAÇ DAKİKA SÜRER?

İki tür diş çekimi işlemi vardır. Bunlar; normal diş çekimi ve cerrahi diş çekimidir. Anestezinin etki etmesine de bağlı olarak normal diş çekimi ortalama 5 dakika, cerrahi diş çekimi ise ortalama 15 dakika sürmektedir.

 • DİŞ ÇEKTİRMENİN RİSKLERİ VAR MIDIR?

Eğer sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip değilseniz, diş çekiminden sonra bölgede enfeksiyon riski mevcuttur. En yaygın görülen komplikasyon ise diş çekimi yapılan bölgede kan pıhtısı oluşmaması veya oluşan kan pıhtısının enfeksiyon sebebiyle kuru kemik iltihabı meydana getirmesidir.

 • KURU KEMİK İLTİHABI NEDİR?

Diş çekiminden sonra meydana gelen iltihaplanma sonucu çene kemiği hava ve besinlerle temas edebilecek derecede açığa çıkar. Bu da hastanın ağzında ağrıya, kötü bir tada ve kokuya neden olur. Bu durumla karşılaşılması halinde hekim tarafından bölge belli periyotlarla pansuman edilir ve bölgenin diş etiyle kaplanarak iyileşmesi sağlanır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir