Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » D vitamini eksikliği belirtileri ve tedavi yolları

D vitamini eksikliği belirtileri ve tedavi yolları

Yeni bir çalışma, dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın kronik hastalık ve D vitamini eksikliği olduğunu ortaya koyuyor.

Yakın zamanda The Journal of the American Osteopathic Association’da yayınlanan bir klinik incelemenin sonuçları, dünya çapında yaklaşık bir milyar insanın yetersiz D vitamini seviyelerine sahip olabileceğini gösteriyor.

Aşırı güneş kremi kullanımının, yeteri kadar D vitamininden zengin gıdaların tüketilmemesi, güneşe yeteri kadar çıkamamak D vitamini eksikliğine neden olan faktörlerdendir.

Çalışma ayrıca, Afrikalı Amerikalı yetişkinlerin% 95’inin D vitamini eksikliğine sahip olabileceğini belirledi. Irklar arasındaki D vitamini varyasyonları, benzersiz cilt pigmentasyon seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Endokrin Derneği’ne göre, D vitamini eksikliği 20ng / ml’nin altında bir seviyedir. Yetersizlik, 21 ile 30 ng / ml arasında bir seviyedir.

Güneş Kremi ile İlgili Sorun

İnsanların dışarıda daha az zaman geçirdikleri doğru olsa da, güneşin bol olduğu zamanlarda bile güneş kremi kullanıyorlar. Güneş kremi, vücudun D vitamini üretimini azaltır. Bu nedenle güneş koruyucu, stratejik bir şekilde kullanılmalıdır. Güneşe bir miktar korunmasız maruz kalma, vücudun D vitamini üretimini katalize etmek için gereklidir.

D Vitamini Üretimini Engelleyen Ek Yollar

Çölyak hastalığı, Chron hastalığı, böbrek hastalığı ve Tip 2 Diyabet gibi emilim bozukluğu ile ilgili kronik hastalıklar, vücudun gıdalardan D vitamini üretme yeteneğini büyük ölçüde azaltır. Bu vitamin bir hormon olarak kabul edilir. Deri güneş ışığına maruz kaldığında oluşur.

Vücuttaki hemen hemen her hücrede D vitamini reseptörleri bulunur. İşte tam da bu nedenle D vitamini, bağışıklık sistemi işlevselliğinden iltihaplanmanın en aza indirilmesine, hücre büyümesinin modülasyonuna ve ötesine kadar vücudun işlevlerinde hayati bir rol oynar.

🔴 D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D vitamini eksikliği veya yetersizliği olan bir birey, kemik kırılmalarına ve kas güçsüzlüğüne daha yatkındır. Yukarıda özetlenen kronik hastalıklar da D vitamini eksikliğinin bir başka göstergesidir. D vitamini eksikliği olan bir kişinin seviyelerini kontrol ettirmesi gerekir. Seviyelerin düşük olduğu belirlenirse hasta tedavi seçeneklerini değerlendirmelidir.

Bunuda okumalısın !  Akupunktur ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir ?

Sağlıklı D vitamini seviyelerini artırmak ve sürdürmek, haftada birkaç kez öğleden sonra güneşinde beş dakika ile yarım saat arasında vakit geçirmek kadar basittir.

Güneşte harcanması gereken belirli zaman miktarı, kişinin kendine özgü cilt pigmentasyonuna ve coğrafi konumuna bağlıdır. Açık ten, koyu tenden daha fazla miktarda D vitamini sentezler. SPF 15 içeren güneş koruyucunun D3 vitaminini% 99 oranında azaltacağını unutmayın.

🔘Ek D Vitamini Kaynakları

Güneş tek D vitamini kaynağı değildir. Somon, yumurta, süt ,mantar gibi pek çok gıda da D vitamini sağlar.Diğer bir seçenek ise, belirtilen şekilde kullanılmaları ve bir hekim tarafından kullanılması koşuluyla, etkili ve düşük riskli oldukları için takviyelerdir.

🔘Ek Araştırma

D vitamini eksikliğinin otoimmün bozukluklarda, multipl sklerozda, solunum hastalıklarında, kanserde, enfeksiyonlarda, yüksek kırık riskinde ve kardiyometabolik hastalıkta rol oynayıp oynamadığını belirlemek için araştırmalar yapılmaktadır. Sonuç olarak, D vitamini vücutta bir dizi önemli rol oynar. Zaman ilerledikçe, giderek daha fazla bilim insanı ve doktor, D vitamininin insan sağlığının iyileştirilmesi için faydalarını kamuoyuna açıklıyor.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir