Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Sağlık » Çocuk obezitesine iyi gelen probiyotik takviyeleri

Çocuk obezitesine iyi gelen probiyotik takviyeleri

2016 yılında 340 milyon çocuk ve ergen, küresel ölçekte aşırı kilolu çocukların, . obezite, diyabet, kronik hastalıklar ve hatta erken ölüm riskiyle karşı karşıya gelme olasılığı oldukça yüksekti. Araştırma, artan yüke potansiyel çözümün bağırsak sağlığının olabileceğini öne sürüyor.

ECE 2020, 22. Avrupa Endokrinoloji Kongresi’nde sunulan küçük bir araştırmaya göre, kalori kontrollü bir diyetle birlikte bir probiyotik türü olan Bifidobacterium breve kombinasyonu, obezite tedavisinde kullanılabilir.

Bağırsak mikrobiyotası, gastrointestinal sistemde 100 trilyondan fazla mikroorganizma içerir ve bu mikroorganizmlar, bağışıklık fonksiyonunu, metabolizmayı patojenlere karşı korur. Diyetin, bağırsak mikrobiyotasında etkili güc olarak kabul edilir ve bağırsak florasındaki dengesizlikler hastalık ve enfeksiyonlarla neden olabilir.

ABD Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, probiyotikler, canlı bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan oluşur. Yoğurtta, diğer fermente gıdalarda ve besin takviyelerinde probiyotikler bulunabilir. Bakterilerin bazıları sindirime, vitamin üretimine ve hastalığa neden olan hücrelerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

Bifidobakteriler en çok probiyotiklerde kullanılır. Mide ve bağırsaklarımızda doğal olarak yaşarlar. Patojenlere karşı korunmaya yardımcı olup, bağışıklık sistemini düzenlerler. Ek olarak, bu tür bağırsak sağlığını, açlığı ve ağırlığı düzenlemede rol oynayan kısa zincirli yağ asitleri üretir.

18 yaş arası 100 obezite ve insülin direnci olan çocuk ve ergen incelendi. Tüm katılımcılar, ihtiyaçlarına göre ayarlanmış bir kalori limiti ile Akdeniz tarzı bir diyete yerleştirildi ve 8 hafta boyunca bir grup probiyotik takviyesi ve diğer grup da plasebo aldılar.
——————————————
Her iki grup da, bağırsaklarında BMI, bel çevresi, kan basıncı, insülin direnci ve E. coli bakteri konsantrasyonunda bir azalma yaşadı. Probiyotik gruptakiler daha fazla kilo kaybı, insülin duyarlılığı ve azalmış E.coli konsantrasyonu yaşadı. Şaşırtıcı bir şekilde, probiyotiklerin etkileri, katılımcılar onu almayı bıraktıktan birkaç hafta sonra devam etti.
——————————————
Kilo yönetimi ve genel sağlık için çocuğun bağırsak mikrobiyotasına bakmakla ilgilenen ebeveynler, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan ve kaçınıp doğal gıda kaynaklarına bakmalıdır.
——————————————-
Moran, “Farklı bir diyet yemek ve çok sayıda işlenmiş gıdalardan kaçınmak en önemli şey” dedi. “Ne kadar çok işlenmiş yiyecek yerseniz, mikrobiyom üzerinde kötü bir etkiye sahip olma olasılığınız o kadar artar. Bu, potansiyel olarak obeziteye, ancak potansiyel olarak (gastrointestinal) sıkıntıya ve Crohn hastalığı gibi gastrointestinal sistemin iltihaplı koşullarına yol açabilir. ”
——————————————
Moran, “Beslenmeyle ilgili birçok büyük değişikliğin (özellikle kısıtlayıcı diyetlerin) mikrobiyomumuz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu da biliyoruz.”
——————————————-
Texas Çocuk Hastanesi’nde pediatrik gastroenterolog ve yardımcı doçent olan Dr. Baylor “Ebeveynler, herhangi bir probiyotik rejime başlamadan önce çocuklarının doktorlarına danışmalıdır.” Diye ekledi.

Bunuda okumalısın !  Adet Dışı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?
Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Bağışıklık sistemini zayıflatan 5 yeme alışkanlığı

Koronavirüs salgını devam ederken, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak, şu anda yapabileceğiniz en önemli ve etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.