Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Cildinizi genç tutmanın yolları

Cildinizi genç tutmanın yolları

Cildiniz yaşlandıkça birçok değişikliğe uğrar, yağ kaybeder, incelir ve kurur. Bazen Rosacea adı verilen kırmızı sivilce lekeleri bile ortaya çıkabilir. Bazı lekeler, özellikle Seboreik Dermatit adı verilen burun, kulak, saç çizgisi ve kaşların çevresi mumlu ve pembe hale gelebilir ve yıllarca güneşe maruz kalmak, birkaç ekstra kırışıklık ve koyu lekeye neden olabilir.

Ancak zamanın ve hayatın cildiniz üzerindeki tahrip edici etkilerine etkilerinden kurtulabilirsiniz. Basitçe, yaşamın ilerleyen dönemlerinde temel bir cilt bakımı rutini benimsemek, bazı cilt hasarlarını tersine çevirmeye ve yaşlanmanın daha fazla etkilerini önlemeye yardımcı olabilir. Yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutinlerinin aşırı derecede karmaşık olması gerekmez, bazen en basit şeylerin çok büyük bir etkisi olabilir.

Cildiniz kuru olma eğilimindeyse yüzünüzü ve boynunuzu günde bir kez, kuru değilse günde iki kez yıkayın. En iyisi, dış katmanın cildini sıyırıp nemli kalmayı zorlaştırdığı için normal kalıp sabun kullanmaktan kaçınmaktır. Hassas ciltler için nazik bir temizleyici edinebilirsiniz. Ancak bu ürün, cildi tahriş edip daha fazla soruna neden olabileceğinden, küçük partiküller içeren yüz temizleme ürünlerinden kaçının. Burun çevresinde, kaşlarda ve saç çizgisinde kuruluk ve pul pul dökülme eğiliminde olanlar için, özel cilt bakım kremlerini kullanabilirler.

Yıkadıktan sonra nemlendirici bir losyon veya krem uygulayın, ancak yağlı cilde sahip olanlar bu adımı ciltlemek zorunda kalabilir. Nemlendirme, nemin kaçmasını ve yabancı maddelerin içeri girmesini engellemek için cilt üzerinde bir dış bariyer oluşturmaya yardımcı olur. Bunu cilt hala biraz nemliyken uygulayın ve 10’dan daha az bileşen içeren bir nemlendirici arayın. hassas ciltler için.

Niasinamid, skualen, glikolik asit ve hyaluronik asit gibi bileşenler cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir ve C vitamini veya azelaik asit özellikle koyu lekelere yardımcı olabilir. Kış aylarında daha yoğun bir nemlendiriciye ihtiyacınız olabilir ve vücudunuzun geri kalanının yaşlanma belirtilerini pek göstermeyebileceğini, ancak cildin de nemlendiriciden yararlanabileceğini unutmayın.

Bunuda okumalısın !  Çinko koronavirüsü öldürebilir mi?

Güneşte çok fazla zaman geçiriyorsanız, yüzünüze, özellikle gözler, burun, ağız, boyun ve kulak çevresine hafif bir güneş kremi sürmeyi düşünebilirsiniz. Bu, cilt kanserinden ve güneşe maruz kalmanın yaşlanma etkilerinden korunmanın yanı sıra kahverengi lekelerin ortaya çıkmasını önlemeye ve var olanların kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Alkol içerebilen spreylerden kaçının ve hassas ciltler veya çocuklar için etiketlenmiş olanları arayın. Verimlilik arayanlar için, nemlendirici ve güneş koruyucu bir kombinasyon ürünü bile arayabilirsiniz.

Ayrıca kolajeni artırmaya, cildi güçlendirmeye, kırışıklık ve güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olan retinoidler içeren losyonlar / kremler kullanılarak cilt yaşlanmasını engelleyebilirsiniz. Aktif bileşen olarak retinol veya adapalen içeren ürünleri arayın, ancak cildi güneş ışığına duyarlı hale getirebileceklerini ve bu nedenle yatmadan önce gece kullanılması önerildiğini unutmayın.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir