Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaGüvenlikCep telefonu nasıl dinlenir

Cep telefonu nasıl dinlenir

Cep telefonu , internet gibi interaktif aygıtlar hayatımıza girdikten sonra özel hayatın gizliliği diye bir şeyden bahsetmek epeyce zorlaştı. Cep telefonlarını dinlemenin bu kadar kolay olacağını tahmin dahi edemezdik diyebileceğiniz bir yazı yazmaya karar verdik.

Ünlü sanatçıların bilgisayarlarına girilerek mahrem resimleri alınıyor, sıradan vatandaşların telefonları rahatlıkla yine sıradan insanlar tarafından gerek konuşurken gerek ortam dinleme şekli ile uygulanabiliyor. Cep telefonundan gönderdiğimiz mesajlar rahatlıkla takip edilebiliyor , bilgisayarlarımızda yaptığımız hareketleri an be an bir merkeze gönderilebiliyor.

Aslında ülkemizde illegal faaliyetlerin daha rahat yapılabiliyor olmasının temel nedeni yasalardaki aksaklıklar ve boşluklar. Bugün bilişim suçları mahkemeleri kurulmuş olsa da kanunlarımız yeterince gelişmiş değil. İnternet  sitelerinde web sitesi hackleme araçları, bilgisayarlara girmek için programlar, cep telefonu dinlemek için yazılımlar rahatlıkla internet üzerinden satılıyor.

Cep telefonu nasıl dinlenir ?

Cep telefonu dinleme programlarının  mantığı bilgisayarı uzaktan yönlendirme ve hackleme ile aşağı yukarı aynı. Bilgisayarla nasıl trojan yüklenerek bilgisayar zombi haline getiriliyor ve uzaktan kumanda edilebiliyorsa. Cep telefonuna da yüklenen dinleme yazılımları ile uzaktan cep telefonları yönlendirilebiliyor, mesajların içerikleri okunabiliyor.

Ev ve iş yeri sabit telefonları için paralel çekmek gibi basit yöntemleri zaten biliyorsunuzdur. Burada anlatılan sistemler Android, iphone ve windows yüklü tüm telefonlar için geçerlidir.

Casus yazılım programlarının özellikleri :

 • Takip etmek istediğiniz şahsı ve bulunduğu ortamı cep telefonu ile görüşme gerçekleşmiyor olsa bile ortam dinleme yöntemi ile karşı tarafın haberi olmayacak şekilde dinleyebilirsiniz.
 • Karşıdaki kişinin telefonunu yeniden başlatabilirsiniz.
 • Telefon görüşmelerini kaydedebilirsiniz.
 • Takip ettiğiniz kişinin cep telefonu mesajlarının bir örneği sizin belirlediğiniz bir numaraya iletilebilir.
 • Sim kart değişikliği durumunda size mesajla iletilir.
 • Gps ile cep telefonundan kişinin erini bulabilirsiniz.
 • Ücretsiz telefon dinleme ve takip yazılımı veya cihazı bulmanın mümkün olmadığını belirtelim.
Bunuda okumalısın !  Numara engelleme

Telefon dinleme programı olduğu nasıl anlaşılır ve engellenir ?

Günümüzde teknik takip ve mahrem hallere dair videoları ele geçirmek çok yaygınlaştı. Bu yazıyı okuduktan sonra gerekli önlemleri almanızı tavsiye ederiz. Cep telefonunu dinleme ve takip yazılımları olduğu gibi cep telefonunuzu dinlenmesini engelleyen yazılımlarda mevcut. Gizli kamera ile çekim olduğu gibi gizli kameraları bulan aygıtlar da mevcut. Yani bu piyasa önce mahreminizi bozacak bir alet üretiyor sonrada o mahreminizi bozacak aleti bulan bir alet üretiyor.

Cep telefonunun tamamen temiz olduğundan emin olmak için tamamen formatlamanızda fayda olacaktır. Hard reset çekilmesinin ardından akıllı telefonda bulunan her şey silinecektir. Böylece içiniz rahat bir şekilde telefonu kullanabilirsiniz.

Tabi her teknolojik icat gibi bu cihazlar da hayırlı işler için kullanılabiliyor. Örnek olarak ;

 1. Suçluların yakalanması
 2. Ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu ve ne yaptığını takip etmeleri
 3. Her türlü adli araştırmalar
 4. Karı koca arasındaki huzursuzlukların sebeplerinin araştırılması
 5. İllegal ve yasa dışı sebepler için yapılan takipler

İzinsiz bir şeklide ses kaydı, veri iletimi takip gibi işlemler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre cezai yaptırım gerektiren suçlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişisel bilgilerinizi, özel hayatınızı dinlemeye takılmasını istemiyorsanız güvenliğinizi alın içiniz rahat etsin.

RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar