Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Kültür » Bilirkişi raporu

Bilirkişi raporu

Bilir kişi nedir ?

Bilirkişi mahkemede bilgisine ve görgüsüne başvurulan kişidir. Mahkemenin karar veremeyeceği teknik bir konuda danışılan kişi dosyayı tetkik ederek raporunu hazırlar ve mahkeme için bu rapor bağlayıcıdır. Ancak raporlara karşı itiraz edilebilir. Ve yeni bir rapor istenebilir. Örneğin heyet yada kurul raporu istenebilir. Savcılıkta uzmandan istenen raporlara karşı bilirkişiraporu olarak değerlendirilmediğinden itiraza tabi değildir. İtiraz süresi ise hukuk veya ceza mahkemesi olma türüne göre değişiklik gösterir.

Bilirkişi nasıl olunur ve nasıl başvurulur ?

Başvuru işlemlerini kısaca anlatalım. Her hangi bir konuda sertifika, diploma ve diğer belgeleri ibraz eden kişiler arasında senede iki kez olmak üzere bilirkişi olarak seçilenler her adliye tarafından Örneğin İstanbul, Ankara Adalet Komisyonu Başkanlıklarınca Uyap Bilirkişi listesinde isimleri yayınlanır. Ve mahkemeler bu listelerden seçim yaparlar.

Bilirkişi raporu nedir ?

Kendisine tevdi edilen dosyada istenilen ve görüşü sorulan hususlarla ilgili olarak detaylı olarak hazırlanan rapordur. Bilirkişiler kendilerine verilen dosyaları uyap bilirkişi portal ekranından takip edebilirler. Bu portal ekranı inernet explorer ile kullanmanızı öneririz. https://bilirkisi.uyap.gov.tr/bilirkisi/index.jsp adresinden tüm işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Bilirkişi raporu nasıl hazırlanır ?

Format olarak bir word belgesi açın ve en üst kısma hangi mahkemeye raporu sunacaksanız o mahkemenin adını yazın. Onun altına bilir kişi raporudur yazın ve sonra sırası ile dosya numarası, davadaki taraflar, suçun nevi gibi bilgileri girin. Sonrasında açıklamalar yazarak düşüncelerinizi yazın. Örneğin bilişim ile ilgili cd çözümü raporu hazırlıyorsanız. Bana verilen şu cd incelendi. Şu tür olayların geçtiği görüldü gibi genel kelimeler kullanın.

Bunuda okumalısın !  Türkiye'nin en kaliteli hukuk fakültesi

bilirkişi rapor örneği

Raporun teslim edilmesinden sonra mahkeme veya savcılık bir ücret takdir edecektir. Rapor ücretini az bulursanız ayırdığınız mesainin daha çok karşılık gerektirdiğine dair bir dilekçe ile fiyatın artırılmasını talep edebilirsiniz.

Bilirkişi raporu örnekleri

Word formatında bilişim bilirkişisi cd inceleme raporu örneği (  Doc )

Pdf formatında bilirkişi rapor örneği 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 6 Average: 4.2]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

On parmak hızlı yazmak

TypingWeb sitesi bildiğimiz Logo firmasının 10 parmak uygulamasının interaktif ortamda çalışması uyarlanmış değişik bir versiyonudur. Hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir