Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Kültür » Beyin yakan yanıltıcı illüzyonlar

Beyin yakan yanıltıcı illüzyonlar

Gözlerimizin ve dolaylı olarakta beynimizi kolayca manipule edildiğini bu yazımızdan sonra daha net bir şeklide anlayacağız. İllüstratistler tarafından tasarlanmış bu illuzyonlar ile görünenin ötesinde çok farklı şeyler göreceksiniz. Bazen şaşıracak bazense çok tuhaf duygular hissedeceksiniz.

Aşağıda yer alan fotoğraflar arasında yer alan ve şaşırdığınız bir tanesini seçip sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Sizce kutular aynı renk mi ?

Resme direkt olarak baktığınızda iki kutunun da aynı renk olduğunu görüyorsunuz. Şimdi iki kutunun kesişim noktasındaki çizgiyi parmağınızla yada bir kalem ile kapatın. Sonuç : ) İki kutuda aynı renkmiş. Göz yanılmasına çok iyi bir örnek bu resimde yer alıyor. Eğer hala aynı renk olarak göremiyorsanız ayağa kalkarak bu işlemi gerçekleştiriniz.

 

Sizce kutular aynı renk mi ?

Satranç kareleri gibi gözüken bu resimdeki ayrıntıyı fark edebildiniz mi ? Siyahın yanındaki gri kareler ile beyazın yanındaki gri kareler sanki farklı tonda imiş gibi gözüküyor değil mi ? Oysa bütün karelerin renk tonu tamamen aynı. Bu illüzyonu sevdiyseniz facebookta yada diğer sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Resme odaklanabilecek misiniz bakalım ?

Bu resme uzun süre bakabilir misiniz ? Hiç sanmıyoruz 2 dakikadan uzun süre bu resme bakabilen varsa yorum yazarak bunu bize söylesin :)

Gri mi mavi mi ?

Turuncu bir ekranın içinde gri bir çizgi aşağı inip yukarı çıkıyor değil mi ? Buraya kadar her şey normal. Şimdi resmin sağ alt tarafında bulunan siyah noktaya odaklanın o gri çizgi mavi renge dönüştü mü ? :) Hah bizde onu diyoruz işte :)

Bunuda okumalısın !  Türkiyede en çok izlenen popüler yabancı ve yerli diziler.

Pembe olur mu yeşil ?

Normalde pembe daireler yanıp sönüyor gibi bir video izliyorsunuz. Ancak bu göz yanıltıcı resimde ki olayda şudur. Ortadaki artı işaretine odaklandığınız zaman yanıp sönme işleminin yeşile dönme olduğunu görüyorsunuz. Ben bile buna cidden çok şaşırdım.

Noktalar sizce hangi renk ?Çizgi kesişimlerin arasında bulunan noktalar sanki siyah gibi görünüyor değil mi ? Bir kez daha dikkatlice bakın. Aslında o yuvarlak noktalar siyah değil, beyaz renktedir.

Kadın nerede yürüyor göz yanılması ?

Kadın sanki iki büyük bina arasında bir çubuk üzerinde yürüyormuş gibi gözüküyor. Gerçek ise hiç öyle değil. Kaldırıma çizilmiş bir resmin üzerinde yürüyen kadını görmektesiniz.

Sonuç olarak ; Göz ve beynimizin kolayca yanılabildiği açıkça bellidir. Bu durumda iken sadece gözümüz ile gördüklerimize inanırım demek son derece yanlış bir düşüncedir. Zira gözümüzün gördüklerini bile yanlış görebiliyoruz. Bu göz yanılmaları aslında bizler için güzel bir ibrettir.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

On parmak hızlı yazmak

TypingWeb sitesi bildiğimiz Logo firmasının 10 parmak uygulamasının interaktif ortamda çalışması uyarlanmış değişik bir versiyonudur. Hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir