Pazar , 3 Temmuz 2022
Ana sayfa » Sağlık » Bel fıtığı – Disk Hernisi

Bel fıtığı – Disk Hernisi

Omurganın bel bölgesinde beş adet omur ve diskler bulunmaktadır. Bu diskler kıkırdak ve içerisinde jel bulunan bir yapıdadır. Bel fıtığı, zamanla bu disklerin yapısında oluşan bozulmalar sonucu omuriliğin ve sinirlerin geçiş kanalına doğru yer değiştirmeleri ile ortaya çıkan sorunlara verilen isimdir. Bu yer değiştirme bel bölgesinden kalça ve bacaklara kadar vücudun geniş bir kısmında ciddi ağrılara sebep olabilir. Lomber disk hastalığı ya da disk hernisi olarak da tanımlanan bu hastalığın tanı ve tedavisi, nöroşirurji ve algoloji ile fizik tedavi –rehabilitasyon bölümlerinin çalışma alanine girmektedir.

 

Diskler, vücudun temel iskelet yapısını oluşturan omur adı verilen kemiklerin arasında destek görevi yapmaktadır. Omurlar arasındaki sürtünmeyi en aza indirerek bu kemik yapısını korur.  Bu disklerin yapısı zamanla yaşa bağlı olarak bozulabilir. Ancak bunun yanında ani bir hareket, ağır kaldırma gibi nedenlerle bu diskler yerinden oynayabilir. Bu durumda diskal yapı yerinden oynadığında omurlar altından çıkıp bacaklara giden sinirler üzerine baskı uygular hale gelir.  Bu baskı sonucunda da bacaklarda ağrı, kuvvetsizlik, uyuşma ortaya çıkar.  Bacak ağrısı, bel fıtığının en önemli ve ayırt edici belirtisidir.

 

  • Bel fıtığının belirtileri
  • Bacak ağrısının eşlik ettiği bel ağrısı,
  • Ayak uyuşması,
  • Yürürken çabuk yorulma,
  • Hareket halindeyken denge kaybı,
  • Oturup kalkmak gibi hareketleri yaparken zorlanma
  • İleri seviyede idrar tutamama sorunu
  • İktidarsızlık

 

 

Bel fıtığı tanı ve tedavisi

 

Bel fıtığı tanısında klinik muayene çok önemlidir. Klinik muayene bulguları MR görüntüleme raporları ile  desteknelerek değerlendirilir. Ayak ve bacaklarda his kaybı varsa bunun değerlendirilmesi için EMG kullanılır.  EMG ile tedavi sürecinde oluşan değişimler de takip edilebilir.

Bel fıtığı tedavisi, cerrahi yöntemler ve cerrahi olmayan yöntemlerle yapılır. Cerrahi olmayan yöntemler çoğunlukla ilerlememiş boyuttaki bel fıtığı problemlerinde kullanılır. Doktolar, hastaya ilk olarak dinlenme önerir. Ancak dinlenmenin yetersiz kaldığı noktalarda diğer tedavi yöntemleri kullanılır.

Bunuda okumalısın !  Champix ile sigarayı bıraktım

 

Bel fıtığı tedavisinda en çok kullanılan yöntemlerin başında fizik tedavi gelir.  Fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları ile bel fıtığı problemlerinin %80-85 i düzelebilir.

Fizik tedavi sırasında, derin ve yüzeysel ısıtma yöntemleri ile kan akışı hızlandırılır.  Kas güçlendiren elektrik akımları ile hastanın zayıflayan kasları güçlendirilir. Bu süreçte ağrı kesiciler ile hastanın ağrıları azaltılır.

 

Bel çekme ve germe yöntemi de cerrahi olmayan bir diğer bel fıtığı tedavisi yöntemidir. Traksiyon adı verilen bu yöntemde elektrikli bel çekme mekanizmaları kullanılır. Bel çekme uygulamasında omurların arası açılarak fıtığın küçülmesi sağlanabilir. Ancak bu tedavi yönteminin kesinlikle bir fizik tedavi uzmanı veya fizyoterapist tarafından uygulanması gerekir. Aksi durumda bu işlem geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

 

Kilolu kişilerin kilo vererek bel bölgesindeki yükün azaltılması da bel fıtığı tedavisinda önemli bir noktadır.

 

Bel fıtığı tedavisinda çeşitli ilaçlar ve korse de kullanılabilir.  Korseler, genelde bel ağrısını hafifletmek için kullanılır. Omurlar arasındaki disklerdeki sorunları tedavi etmez.

 

Ilaç tedavisi bel fıtığında genellikle semptomları baskılamak ve yok etmeye yöneliktir. Bacak ve bel bölgesinde oluşan yoğun ağrılar çoğunlukla aspirin veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilere cevap verir.  Ancak ağrının azaltılamadığı vakalarda non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ismi verilen analjezik-antiinflamatuar ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar bel fıtığının oluşturduğu tahrişi kontrol altına almaya  yönelik etkileşim gösterir.

 

Bel ağrısının kontrol edilemediği noktalarda bazı ilaç enjeksiyonları da yapılabilir. Epidural enjeksiyonların dozları ve zamanları ağrı durumuna göre doctor tarafından belirlenir.

 

Bel fıtığı ameliyatı

 

Bel fıtığı ameliyatı, vakaların %2-5 inde gerekli hale gelir.  Cerrahi girişimi belirleyen en önemli endikasyon bacakta ve ayakta kuvvet kaybının ortaya çıkmasıdır. Fıtık bu noktaya geldiğinde cerrahi yöntemler ile sinirlere baskı yapan diskler çıkarılır. Bazı fıtık ameliyatlarında diski çıkarmak yerine sinirlerin geçtiği kanallar da genişletilebilir.

Bunuda okumalısın !  Shealth ile sağlıklı yaşam
Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 8 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Çocuk obezitesine iyi gelen probiyotik takviyeleri

2016 yılında 340 milyon çocuk ve ergen, küresel ölçekte aşırı kilolu çocukların, . obezite, diyabet, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.