Cumartesi , 16 Ekim 2021
Ana sayfa » Seo » Başarılı Bir SEO için Sosyal Medyanın Önemi

Başarılı Bir SEO için Sosyal Medyanın Önemi

Seo yani arama motoru optimizasyonu, web sitenizin aranan kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Özellikle e ticaret sitelerinde arama kelimelerinde üst sıralarda çıkmak son derece önemlidir. SEO’daki sosyal medya, sosyal medya etkileşimi kavramını ve site arama sıralamasında önemli bir rol oynayan bağlantıları ifade eder. Bu karmaşık gelebilir, ancak SEO, arama sıralamasında daha yüksek bir konumda görünmesi için, ister sosyal medya platformunda isterse kendi web sitenizde olsun, web sitelerindeki içeriği optimize etmekle ilgilidir.

Sosyal Medya Profillerini Optimize Etme

SEO dostu bir sosyal medya profilinin bir yönü de olabildiğince açıklayıcı olmak. Bir sosyal medya platformunun her zaman “bilgi” ve “hakkında” bölümlerini doldurmalısınız. İşletmenizi tanımlayabilen öbekleri veya kelimeleri ve insanların işinizi ararken kullanabilecekleri terimleri kullanın. Unutmayın ki internet dünyası bir bütün ve bu dünyada yer alan her şey birbiri ile bağlantılı. Sosyal medya profillerinin sizin markanızı ifade eden bir platform olduğunu hatta ürünlerinizi sergilediğiniz bir vitrin olduğunu unutmayın. 

Örneğin, bir Facebook sayfasını yerel arama için optimize ederken posta kodunuzu, eyaletinizi, şehrinizi ve adresinizi eklemek çok önemlidir. Web sitenizde sosyal medya butonlarınızın olması, sizin aynı zamanda google gibi arama motorlarında daha ulaşılabilir ve güvenilir görünmenizi sağlar.

Sosyal Medya Güncellemelerini ve İçeriğini Optimize Etme

Sosyal medya güncellemelerinize işletmenizle alakalı bazı anahtar kelimeleri dahil ederek optimize edin. SEO öğesini de artırmak için blogunuzdan veya web sitenizden içerikleri sosyal medyada paylaşmak son derece önemlidir.

Örneğin Twitter’da yeni bir içerik paylaşıldığında, Google bu sayfayı daha hızlı dizine ekleyebilir (indexleyebilir)  Bu, Google’ın URL’yi veritabanına eklemesi anlamına gelir. İşletmenizin adını sosyal yayınlarda kullanmak, arama motorlarının işletmenize ait tanımlayıcı anahtar kelimeleri işletme adınızla ilişkilendirmesine yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaşılabilir İçeriğe Sahip Bağlantılar Kurma

Link kurma, arama motoru optimizasyonunun temel unsurları arasındadır. Bu sadece web siteleri arasında bağlantılar aracılığıyla iyi ilişkiler demektir. Sitenize veya gelen bağlantılara ve diğer kaliteli sitelere ya da giden bağlantılara bağlantı veren daha kaliteli web sitelerine sahip olmak, arama motorlarının sitenizi daha yetkili olarak algılayacağı anlamına gelir. Daha fazla otorite, arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi bir sıralamaya götürür.

Retweetler, repinler, yorum ve beğenileriniz bağlantılarınızın otoritesine katkıda bulunur. İnsanların paylaşmak istediği içeriği oluşturmak, sitenize daha kaliteli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olur.

İçerik, bir blog yazısı gibi sınırlı değildir.  Facebook mesajlarına veya tweetlerine de atıfta bulunabilir. İlgi çekici içerik yayınlamak, SEO’nuzun değerini artırır. Artan paylaşımlara yönelik ileri yaklaşımlardan biri, blogunuzdaki veya web sitenizdeki içerik sayfalarına sosyal paylaşım butonlarının eklenmesidir.

Seo için sosyal medya yönetiminde kaçınılması gereken yaygın hatalardan bazıları şunlardır:

  • Eğer bir şey SEO’nuzu geliştirmenin kolay ve hızlı bir yolu gibi görünüyorsa, etik dışı bir taktik kullanmak arama motorlarının bu tür teknikler üzerine kaşlarını çatması ve onları uygulayanların cezalandırılması daha olasıdır.
  • Diğer web sitelerinden kopyalama. Kaynaklarınız ve zamanınız bir işletme sahibi olarak sınırlı olsa da, eğer google in daha önceden indexlediği bir sayfadan içerik kopyalar, ondan ilham alır ve çok benzeri içerikler oluşturursanız bu sizi google in gözünde küçültür. 
  • Fotoğrafları anlamsız veya genel dosya adlarıyla sosyal medyaya yükleme. Anlamlı adları olan resimler otoritenizi artırmanıza yardımcı olabilir.
  • İşletmenizin adını Twitter veya Facebook adınız olarak kullanmamak. Işletme ya da marka adınızı mutlaka facebook ve twitter hesaplarınızda kullanmanız gerekir. 
  • İşletmeniz için sosyal medya sitelerini özel yapmak.  

Sosyal Medya için SEO

SEO’yu geliştirmek genellikle zaman alıyor ve arama motoru sonuç sayfalarındaki değişiklikler bir gecede gerçekleşmiyor. Her zaman açıklayıcı olmalı ve bilgilerinizi güncellemelisiniz. SEO konusunda takıntılı olmak yerine, işletme sahipleri, müşteriler için büyük bir deneyim sağlamak için çaba sarf etmelidir, çünkü işletme organik pazarlama ile büyüyecektir. Genel bir tanımı ile marka tanıtımı dediğimiz şey gerçekleşecektir.

Sosyal Medya Stratejinizi Geliştirmek İçin Nedenler

SEO, daha görünür hale gelmek ve sitenizi organik olarak ziyaret eden kişilerin sayısını artırmakla ilgilidir. Sosyal medya pazarlaması, sosyal ağlarda maksimize edilir ve doğru kişiler tarafından bulunmanızı sağlar. 

SEO ve sosyal medya pazarlaması farklı görünebilir ancak benzer hedefleri vardır ve ancak birlikte hareket edildiğinde birbirine faydalı olurlar. Sosyal ağlar becerikli arama motorlarına dönüşürken arama motorları daha sosyal hale geldi. Her ikisi de el ele geçtiğinden, etkili bir sosyal medya planı için sağlam bir SEO stratejisi gereklidir. Son beş sene içerisinde Youtube ciddi bir arama motoru gibi çalışmaya başladı. Hatta sesli arama için ne kadar etkili sonuçlar verdiğini gördüğümüzde Google kendisi ile mi yarışıyor demekten kendimizi alamadık.

Sosyal Medya İçeriğinin İndexlenmesi

Doğru türdeki içeriği sosyal medyada düzenli olarak yayınlamak, içerik pazarlama kampanyanız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Sosyal medya yayınınız arama motorları tarafından tarandığında ve dizine eklendiğinde işler daha iyi hale gelir. Yaptığınız gönderi veya tweet, insanların benzer içerik ararken karşılaşabilecekleri kadar iyi olmalıdır. 

Sosyal medya ayrıca web sitenizdeki içeriğin daha hızlı dizine alınmasına yardımcı olabilir. Sosyal medyada dikkat çeken bir blog yazısı, dizine daha hızlı girer.  Arama faktörü, arama motorları örümceklerinin bu tür içeriği bulmasını kolaylaştırır. 

Sayfa otoritesi oluşturma

Arama motorları için bir web sitesinin otoritesi çok önemlidir. Arama motorlarına göre, değeri yüksek bir domain (alan adı)  veya sayfa aynı zamanda, yüksek yetkiye sahip olmayan web sitelerinin üstünde daha iyi bir sıralama şansına sahiptir. Web sitesi veya web sayfası otoritesi zamanla yükselir. Kaliteli içerik yayınlamaya devam ettikçe ve ilgili geri dönüşler arttıkça otorite artar. Değerli içerik yayınlamak, takipçilere aradıklarını verir. İnternette büyük miktarda içerik sosyal medya aracılığıyla dağıtılmaktadır. Bu, sosyal medya platformlarındaki yetkinizin veya etkinizin ne kadar olduğunu doğrudan etkileyebileceği anlamına gelir. Sık paylaşılan içerikler sizin daha fazla ilgi çekmeniz ve sitenizin daha otoriter olması anlamına gelir. 

 

Bunuda okumalısın !  Youtube telif sorunları

Sonuç olarak ; Sosyal medya, daha kaliteli bağlantılar elde ederek, güçlü bir takip veya izleyici kitlesi kurarak, markalı aramaları artırarak ve izleyicilerinizin gerçekte ne istediğini belirleyerek SEO’yu güçlendirir. Sosyal medya pazarlamacılığını geliştirmek için attığınız adımlar, herhangi bir taraftaki trafiği kaybetmemek için SEO ile aynı hizada olmalıdır. Sosyal medya platformlarındaki arama sonuçlarının genel arama sonuçlarını etkilediğini unutmamak gerekir. Ayrıca özellikle haber sitelerinin içeriklerini tamamen sosyal medya üzerinden yayma politikası olduğunu ve bunun da gayet iyi sonuçlar verdiğini biliyoruz. Hedef kitlenize bağlı olarak hangi sosyal medya kanalını kullanmanız gerektiğini belirleyebilir bu kanallara özel içerikler oluşturabilirsiniz. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

En Verimli Şekilde Instagram Kullanmak için  Hashtag(Etiket) Kullanımı

Daha iyi bir Instagram deneyimi için, insanları takip etmek yerine hashtag’leri yani postlarda kullanılan etiketleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir