Pazar , 17 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

Güçlü bir bağışıklık sistemi, bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Spesifik gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirebilir mi?
Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bunlar birlikte, enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.
Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bir bağışıklık tepkisini tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üzerindeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır.
———————————————
Vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı korunmasında oynadığı rol nedeniyle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Bağışıklık sistemi düzgün bir şekilde çalıştığında bakteri, virüs ve diğer patojenleri kendi hücrelerimizden ayırarak tanımlayabilir. ————————————————
Ne yazık ki bağışıklık sistemi, zayıf beslenme ve genel sağlık dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı tehlikeye girebilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, alerji, baş ağrısı ve soğuk algınlığı gibi normalde zararsız olabilecek rahatsızlıkları şiddetlendirebilir ve grip, zatürree, HIV ve AIDS gibi daha şiddetli durumlar riskini artırabilir.
————————————————-
Vücudunuzun bağışıklık sistemi işlevlerine yardımcı olabilecek diyetinize dahil edebileceğiniz birçok bağışıklık arttırıcı gıda vardır. Meyve ve sebzeler, metabolizma, sindirim ve solunum gibi çeşitli vücut fonksiyonlarında önemli roller oynayan temel besin maddeleri ve yaşlanma karşıtı antioksidanlarla dolu mükemmel seçimlerdir. ————————————

Zerdeçal
Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirmede kullandığı sarı bir baharattır. Bazı alternatif ilaçlarda da bulunur. Zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık tepkisini artırabilir. Bu, zerdeçaldaki bir bileşik olan kurkumin özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
Bir araştırmaya göre (2017) inceleme , kurkumin antioksidan ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Yağlı balık
Somon, ton balığı, pilchards ve diğer yağlı balıklar zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 2014 tarihli bir araştırma raporuna uzun süreli alımı, omega-3 yağ asitleri riskini azaltabilir romatoid artrit (RA). RA, bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun sağlıklı bir bölümüne saldırdığında ortaya çıkan kronik bir otoimmün durumdur.

Bunuda okumalısın !  Yağ yakıcılar zararlı mı?

Brokoli
Brokoli başka bir C vitamini kaynağıdır . Ayrıca sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli olarak yemek yemek iyi bir seçimdir.

Tatlı patatesler
Tatlı patatesler, patateslerin cildine turuncu rengini veren bir tür antioksidan olan beta karoten bakımından zengindir .
Beta karoten A vitamini kaynağıdır. Cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve hatta ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan cilt hasarına karşı biraz koruma sağlayabilir .

Ispanak
Ispanak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemini artırabilir :

  • flavonoidler
  • karotenoidler
  • C vitamini
  • E vitamini
  • C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir .

Araştırmalar ayrıca flavonoidlerin sağlıklı insanlarda soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zencefil
İnsanlar çeşitli yemeklerde ve tatlılarda ve çaylarda zencefil kullanırlar .
Bir incelemeye göre, zencefil anti-enflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahiptir ve muhtemelen sağlık yararları sunacaktır. Bununla birlikte, hastalığı etkili bir şekilde önleyip önleyemeyeceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Sarımsak
Pinterest’te paylaşSarımsak soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir.
Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için yaygın bir ev ilacıdır. Bir gözden geçirme, allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığına baktı.
Bir plasebo alan katılımcı grubunun , sarımsak takviyeleri alanlardan iki kat daha fazla soğuk algınlığı vardı. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna vardı.

Yeşil çay
Yeşil çay sadece az miktarda kafein içerir, bu nedenle insanlar siyah çay veya kahveye alternatif olarak tadını çıkarabilirler . İçmek de bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
Yaban mersini gibi yeşil çay da soğuk algınlığı riskini azaltabilen flavonoidler içerir.

Kefir
Kefir, sağlık için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir.
İlk araştırma, içme kefirinin bağışıklık sistemini artırabileceğini göstermektedir. Bir araştırmaya göre (2017), çeşitli çalışmalar kefir düzenli tüketimi ile yardımcı olduğunu göstermiştir:

  • bakteriyle savaşmak
  • inflamasyonu azaltmak
  • antioksidan aktivitenin arttırılması
Bunuda okumalısın !  Alerji için evde yapılabilecekler

Bunu destekleyen araştırmanın büyük kısmı hayvanlar üzerinde ya da bir laboratuvarda gerçekleştirildi. Araştırmacılar, kefirin insanlarda hastalığı nasıl önleyebileceğini anlamak için ek çalışmalar yapmalıdır.

Ayçiçeği tohumları
Ayçiçeği tohumları salatalara veya kahvaltı kaselerine lezzetli bir katkı yapabilir. Bir antioksidan olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini diğer antioksidanlarla aynı şekilde bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir . Bunu hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşarak yapar.

Badem
Badem bir başka mükemmel E vitamini kaynağıdır . Ayrıca manganez, magnezyum ve lif içerirler .
Küçük bir avuç veya bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Portakal veya kivi
Portakal ve kivi mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, bu da birçok insanın soğuk geliştiğini hissettiklerinde ortaya çıkan vitamintir. Bilim adamları hala tam olarak nasıl yardımcı olduğundan emin olmasalar da, C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

Kırmızı dolmalık biber
Meyvelerdeki şekeri önlemeye çalışan insanlar için kırmızı biber mükemmel bir alternatif C vitamini kaynağıdır.
Kızartma ve kavurma , pişirme yöntemleriyle ilgili bir araştırmaya göre, kırmızı biberlerin besin içeriğini buharda veya kaynatmadan daha iyi korur.

Bu yazı Doktor Ali Fuat Aytekin tarafından yazılmıştır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir