Pazartesi , 21 Eylül 2020
Ana sayfa » Sağlık » Alerji için evde yapılabilecekler

Alerji için evde yapılabilecekler

Yaz ayları sıcacık günler getirirken, sonbahar ayları daha tarçın kokulu günler getirebiliyor. Kimisi bahar mevsimini çok severken, kimisi sonbaharı,kışı çok sever. Ancak bu mevsimsel değişiklikler herkes tarafından hoş karşılanmıyor. Çoğumuz için kaşıntılı gözler, hapşırma nezle ve diğer alerjilerin tıkanması onları gölgede bırakıyor.
———————————————
Peki ne yapsak iyi gelir?
———————————————-
Bazı alerjiler şiddetlidir ancak daha hafif vakalar için evde yapabilecekleriniz ihtiyacınız olan tüm rahatlamayı sağlayabilir. İlaca ihtiyaç duyan kötü alerjisi olan kişiler bile, bu ipuçlarını semptomları hafifletmek için faydalı bulabilir.
——————————————-
🔴1. Bal
Bildiğiniz bölgelerden, güvendiğiniz balları tüketmek alerjik reaksiyonlarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Doğal bal ayrıca amino asitler, vitaminler ve doğal antioksidanlar içerdiğinden bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.
———————————————
🔴2. Bitkiler ve Baharatlar
Soğan ve sarmısağın anti-inflamatuar özellikleri bağışıklık sisteminizi güçlendirip, allerjik reaksiyonların hafiflemesini sağlamaktadır. Kersetenin, semptomları iyileştirdiği kanıtlanmış doğal bileşikler listesinin başında yer almaktadır. Bunun nedeni, alerjileri yaşadığınızda, vücut alerjenlerle savaşmaya çalışırken histamin seviyelerinizin artmasıdır. Araştırmalar, sarımsağın sadece bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmediğini, aynı zamanda kersetinin doğal bir antihistamin olduğunu da göstermiştir.
—————————————

🔴3. Zerdeçal
Zerdeçal, Hint, Tayland ve diğer etnik mutfaklarda yaygın kullanılan bir baharattır. Bu lezzetli baharatın birçok ilaç kadar etkisi de oldukça fazladır. Zerdeçalın en güçlü aktif bileşeni olan kurkumin, hayvan çalışmalarında alerjik tepkileri önemli ölçüde azaltabildiğini ve engelleyebileceğini göstermiştir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji tarafından alerjik riniti olan 214 kişiden yayınlanan bir başka çalışmada, iki ay boyunca kurkumin alanların hapşırma ve tıkanıklığı hafiflettiği ve plasebo alanlara kıyasla burun hava akışını iyileştirdiği bulundu.
—————————————-
🔴4. Duş Almak
Buharlı, sıcak suyla alınan bir duş, yine bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve solunum yollarımızı açar.
——————————————
🔴5. Bitkiçayı
Nane çayında bulunan mentol hem burun kanallarınızı açar hem de burun ve boğazda bulunan mukusun temizlenmesine yardımcı olur. Aynı şekilde yeşil çayın içindeki metillenmiş epigallokateşin gallat, antioksidan özelliği ile allerjik reaksiyonların oluşumunu engellemektedir.

Bu yazı Doktor Ali Fuat Aytekin tarafından yazılmıştır.

Toplam Puan

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Organik köy ürünleri satışı ( Organik Köy Kaşarı ve Köy Tereyağı )

Çocuklarınıza ve ailenize tamamen organik, köy ürünü yedirmek hiç bi kadar kolay olmamıştı. İrtibat ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir