Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Google » Adsense Vergi Beyanı Nedir, Nasıl Yapılır?
adsense vergi

Adsense Vergi Beyanı Nedir, Nasıl Yapılır?

Belirli bir yerden düzenli gelir elde edildiği taktirde bunun resmi olarak vergilendirilmesi gerekir. Ancak siz bir şirket olmadığınız sürece bunun vergilendirilmesi de takip edilmesi de çok zordur. Bu nedenle yıllardır Google Adsense kazançlarının vergisi var mı, adsense gelir vergi ödemesi nasıl yapılır veya adsense vergi cezası var mı gibi sorular cevapsız bir şekilde ortalıkta dolaşmaktadır. Bu yazımızda adsense geliri vergi ödemesi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Adsense geliri vergi ödemesi nedir?

Her ay google size düzenli olarak Google Adsense geliri sağlıyorsa bunun vergisi vardır. Ancak burada önemli bir nokta düzenli olması. Yani iki ayda bir gelir sağlıyor bir sonraki üç ay hiç gelir sağlamıyorsanız bu noktada vergi vermeniz gerekmez. Her ay belirli bir miktar ve artan oranlarda vergi varsa ancak o noktada vergi dilimine girersiniz.

Adsense gelirlerinin vergilendirilmesi nasıl olur?

Vergi beyannamesi yapabilmeniz için öncelikle sizin bir şirket olmanız ve başka bir şirketle iş yapıyor olmanız gerekir. Böylece karşılıklı olarak fatura kesebilir ve vergilerinizi ödeyebilirsiniz. Normal şartlar altında herhangi bir şirket fatura kestiğinde bu fatura tutarı içerisinde kdv yani vergisi de vardır. Ancak faturasız işlerde herhangi bir vergilendirme yapılmaz. Google, çalıştığı yani var olduğu ülkelerde vergi ödemek durumundadır. Siz vergi ödemiyorsanız bile google kazandığı paralar ülkeye vergi vermek zorundadır. Sizin vergi ödemelerinize gelince, belirli meblağlara gelene kadar vergi vermeniz gerekmeyebilir. Aylık bir kaç bin tl gibi küçük rakamlar için sorun olmayabilir. Eğer bir ay hesabınıza bir anda 20-30 bin tllik havaleler gelirse işte o zaman vergi memurları kapınıza dayanabilir.

Google Adsense gelir vergisi ödenmesi için kişinin şirket sahibi olması gerekir. Şirket sahibi olduktan sonra da karşısına yani bu durumda google a fatura kesmesi gerekir. Büyük şirketlerin facebook, google gibi reklam kalemlerinin faturalarını harcamalarından düşebilmelerinin de nedeni budur.

Bunuda okumalısın !  Search Console Dizin Kapsamı Raporu

Kimler adsense geliri vergisi vermez?

Eğer 29 yaşının altındaysanız ve ilk şirketinizi şahıs şirketi olarak kuruyorsanız gelir vergisi vermezsiniz. Tabi bunun için yıllık kazancınızın 75.000 tl altında olması gerekir. Yani şirket kurarsanız ve yıllık 75.000 tl altında bir adsense kazancınız varsa bu durumda vergi dilimine girmezsiniz.

Adsense vergi oranları nelerdir?

Adsense gelir vergisi oranları şu şekildedir ;

  • Kurumlar vergisi %22,
  • Gelir vergisi %15 ve %35,
  • Katma değer vergisi %18 bu her fatura için ayrı kesilir.

Adsense geliri nasıl faturalandırılır?

Google Adsense için nasıl fatura kesilir konusu aslında düşünülenden çok daha basittir. Çünkü adsene için fatura keserken herhangi bir yere göndermenize gerek yoktur. Ay boyunca gelen ödemeleri toplatıp sonunda bir fatura kesilebilir. Bu toplam fatura içerisinde de belirtilen tutarlarda vergi dilimleri hesaplanır. Faturalarınızı kendi arşivinizde saklayabilirsiniz.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

(Aphb) Aylık Prim ve Hizmet Belgesi nedir ?

Sgk sorgulamalarında sıklıkla görülen Aphb ile ilgili bir araştırma yazısı yayınlamayı uygun bulduk. İş ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.