Pazar , 26 Eylül 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Adım Adım Facebook Hesabı Yedeği Alma İşlemi 

Adım Adım Facebook Hesabı Yedeği Alma İşlemi 

Şimdilerde ınstagram en popüler sosyal medya platformu gibi görünse de Facebook’un da hatırı sayılır aktif kullanıcısı vardır. Bu nedenle facebook hesabındaki bilgiler özellikle de mesajlar ve fotoğraflar ile videolar oldukça önemlidir. Şifrenizi kaybetmeniz ya da hesabınızın çalınması gibi durumlara hazırlıklı olmak için facebook yedekleme konusunu bilmek gerekiyor. Facebook hesabı nasıl yedeklenir, yedeklendiğinde hangi bilgiler alınabilir? 

Facebook yedekleme ve geri yükleme nasıl yapılır?

Öncelikle bu işlem için facebook hesabınızı açın. Kendi profilinize geldiğinizde sağ üst köşedeki hesap ayarları seçeneğini göreceksiniz. Buna tıklayın.

Hesap ayarları ekranı açıldığında karşınızda farklı seçeneklerin olduğu bir listeleme çıkacak. Bu listeden facebook verilerinin kopyasını indir kısmını seçmeniz gerekir.

Facebook verilerimi indir dediğinizde karşınıza yeni bir ekran geliyor. Bu ekranda facebook size hangi verileri indirebileceğinizi söyler. Bu nedenle bu ekrandaki bilgilerin iyice okunması ve anlaşılması lazım. Facebook yedekleme ve veri indirme işlemi sırasında sadece kendi verilerinizi indirebilirsiniz. Başkalarının paylaştıkları fotoğrafları, durum güncellemelerini, mesajları ya da videoları bu kısımdan indiremezsiniz. Etiketlenmiş olduğunuz fotoğrafları siz yüklemediyseniz indiremezsiniz. 

Hangi verileri indirebileceğinizi okuduktan sonra arşivi başlat diyerek indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Arşivleme işlemini başlattıktan sonra facebook a kayıtlı e posta adresinize bir mail geliyor. Bu mailde facebook verilerinin arşivlenmesinin başlatıldığı bildiriliyor. Sonrasında beklemeniz gerekiyor. Arşivleme işlemi sona erdiğinde facebook tan size yeniden mail geliyor.

Yaptığınız paylaşım miktarına göre gelen dosya büyük ya da küçük olabilir. Eğer çok fazla paylaşım yaptıysanız veri yedekleme işlemi daha uzun sürebiliyor.

Facebook yedekleme işlemi tamamlandığında mailine bir link gelir. Bu linke tıkladığınızda tüm facebook verilerinizi bir dosya içerisinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Facebook yedekleme 2018 yılında da aynı şekilde yapılmaktadır. Yeni bir güncelleme gelene kadar da bu şekilde verilerinizi indirmeye devam edebilirsiniz.

Facebook arşiv indirme linki hangisidir?

Bunuda okumalısın !  En güzel instagram fotoğrafları için 10 uygulama fikri 

Facebook arşiv indirme linki hesabınıza girdikten sonra verileri indir dediğiniz zaman mail olarak gelir. Kişiye özeldir ve sadece mail adresine gönderilir. Yani internette bulabileceğiniz facebook arşiv indirme linkleri yanıltıcı ve sahte olabilir.

Facebook yedekleme işlemini  en rahat masaüstünden yapabileceğiniz için facebook hesabınıza da masaüstünden girmeniz önerilir. Hesap ayarları kısmında arşiv indir seçeneğini görebilirsiniz.

Facebook verilerinin kopyasını indirmek neden önemlidir?

Facebook, ınstagram gibi sosyal medya platformlarının back uplarının yani yedeklerinin alınması oldukça önemlidir. Çünkü bu hesaplar kolaylıkla çalınabilir veya şifresi başkasının eline geçebilir. Sizin için değerli mesajlar, videolar ya da fotoğraflar varsa bu hesapları koruma altına almak önemlidir. Bunun için facenbook hesabınızın şifresini en az altı ayda bir değiştirmelisiniz. Tahmin etmesi zor şifreler ile hesabınızı korumalısınız.

Facebook profil kopyalama işlemini yaparak da proflinizin yedeğine sahip olabilir, herhangi bir çalınma durumunda tüm bilgileriniz ile fotoğraf ve videolarınızı koruyabilirsiniz. 

Facebook fotoğraf yedekleme dosyası

Facebook yedekleme işleminizi yaptıktan sonra mailinize gelen dosyayı indirin. Bu bir zip dosyasıdır. Eğer doğru seçimleri yaptıysanız zip dosyası olarak indirilmesi gerekir. Bu dosya içerisinde html uzantılı sayfanız yanında görsel ve video klasörleri de vardır. Sayfanızı onlineda göründüğü görmek ve gezmek isterseniz html dosyasını açabilirsiniz. Bu online sayfanızın kaydıdır. Sadece fotoğraf ve videoları görmek isterseniz de o zaman diğer dosyaları açmanız gerekir. 

Sık sık spam mesajlara, saldırılara, spam davetlere maruz kalıyorsanız hesabınızı yedeklemeniz daha önemlidir. Ayrıca spama karşı neler yapılabileceğini de öğrenmelisiniz.

Facebook’ta spama karşı ne yapılabilir?

İşe ilk olarak şifrenizi değiştirmekle başlayın. Şifrenizi değiştiremiyorsanız hesabınızı güvene alma formunu doldurarak yardım alabilirsiniz.  Geçmişinizde yaptığınız etkileşimleri inceleyin. Spam görünümlü olanlarını kaldırın. Spam olduğunu düşündüğünüz paylaşımlarınız varsa onları şikayet edin.

Size spam olduğunu düşündüğünüz davetler gönderen kişileri arkadaşlıktan çıkarın. Spam mesajları açmayın ve direk silin. Spam olduğunu düşündüğünüz her şeyi facebook a şikayet edin. Eğer hala spam hareketler devam ediyorsa Facebook yardım merkezine ulaşabilirsiniz. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir