Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Seo » 6 Kolay Adımda Teknik SEO Kontrolü Nasıl yapılır ?

6 Kolay Adımda Teknik SEO Kontrolü Nasıl yapılır ?

Teknik SEO adından mı yoksa yapılacak işlerinden biraz karmaşık olmasında mı kaynaklanıyor bilmiyorum site sahiplerine bu yöntem biraz karmaşık gibi gözükebilir; ama korkulacak bir durum yok :)

Sitenizdeki içeriğin yüksek kaliteli olmasının yanı sıra taranabilir, hızlı ve güvenli olması gerekiyor. Teknik SEO çok geniş bir konu olduğundan tam olarak her şeyi kapsamaz; ancak ben bunu 6 maddeyle özetlemek istedim. Bu maddelerdeki eksikleriniz gidererek site sağlığınızı ve SEO görünürlüğünü arttırma noktasında önemli bir adım atmış olacaksınız.

  1. Sitenizin Taranabilir Olduğundan Emin Olun!

Arama motoru botları eğer sayfalarınıza erişemiyor üstelik bunları tarayamıyorsa webde hiç yoksunuz demektir. Bu nedenle teknik SEO’ya başlamanın ilk adımı Robots.txt dosyanızı kontrol etmek olmalıdır.

Robots.txt dosyası kısaca hangi sayfaların taranması ve taranmaması üzerine oluşturulan ve kök dizinde yer alan bir dosyadır. Robots.txt dosyası herkese açık olup /robots.txt olarak alan adının sonuna eklenerek bulunabilir. Yandex, Bing ve Google gibi arama motorları burada yer alan komutlara uyacaklardır.

Şu anda yeni Google Search Console’da Robots.txt düzenleme bölümü bulunmuyor; lakin hemen eski sürüme dönerek Robots.txt dosyasında yaptığınız değişiklikleri tekrar göndererek Google’ın görmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Dizin Kontrolü

Yukarıda belirttiğim işlemlere göre sitemizde hangi sayfaların dizine eklenip eklenmeyeceğine karar verdik. Sıra geldi dizine eklenip eklenmediğine yani indexleme kontrollerine.

Google Search Console burada bizim ücretsiz olması ve dataları fazla sunması sebebiyle elimiz ayağımız olacaktır. GSC’de yer alan Kapsam raporlarına bakarak hatalı veya başarılı sayfalarınızı bulabilirsiniz.

URL inceleme aracını kullanarak belirli URL’leri test edebilirsiniz. Ayrıca 500 URL’ye kadar URL’yi tarayan Screaming Frog Spider aracıyla tarama yaparak non-indexable sayfalarınızı vb. durumları hızlıca görüp düzeltilmesi noktasında planlama yapabilirsiniz.

Son olarak sitenizin indexlerini canlı görmek isterseniz Google’da site:sametozsuleyman.com.tr gibi şeklinde bir arama yaparak sitenizin tüm indexlerini görebilirsiniz. Sahip olunan sayfa ile indexlenen sayfalar arasında nasıl bir fark olduğunu böylece görebilirsiniz. HTTPS kullanıyorsanız HTTP’li sayfaların hangileri dizinde kalmış gibi birçok durumu görebilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Seo nedir ? Nasıl yapılır ?

  1. Site Haritasını İnceleyin

Hatasız ve indexlemeye değer URL’lerin yer aldığı site haritalarının SEO’ya katkısı çok önemlidir. XML site haritalarınızı, Google gibi diğer arama motorlarına sitenizdeki URL’leri sunmak ve daha iyi dizine eklenmek için oluşturabilirsiniz. İndexlenmesini istemediğiniz URL’lerin site haritasında olmadığından emin olun.

WordPress gibi CMS’lerde Yoast vb. birçok SEO eklentisiyle beraber site haritalarını ekleme ve düzenleme işlemlerini hızlıca yapabilirsiniz. Bunları ayarladıktan sonra Google Search Console’a site haritanızı gönderin ve dizine alınmasını bekleyin.

  1. Mobil Uyumluluk

Geçtiğimiz yıl içerisinde Google mobil first index ile siteleri taramaya başlayacağını duyurmuştu. Ayrıca ziyaretçilerin birçoğu ANalytics datalarından da görebileceğiniz üzere mobil cihazlarla sitelerimize giriş yapıyor. Sayfaların mobil uyumlu olması sadece SEO’da size trafik değil dönüşümleri arttırmak noktasında da yardımcı olacaktır.

Hemen sizde eğer sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığı noktasıdna tereddüt yaşıyorsanız https://search.google.com/test/mobile-friendly adresine göz atabilirsiniz. Tüm bu otomatik işlemlerle beraber bir kez de kendi telefonunuzla sayfalarınız gezin ve manuel olarak sitenizi UX (Kullanıcı Deneyimi) açısından kontrol edin.

  1. Site Hızı

Tüm SEO uzmanları bu konu üzerinde duruyor: Hız, hız ve hız…

Sayfa hızı resmi olarak 2019’dan itibaren sıralama sinyali olmuştur. Sadece ana sayfanızın hızlı olması yetmez sitenizin alt sayfalarının da daha hızlı açılması özellikle mobil cihazlardaki açılışı daha iyi olmalıdır. Google PageSpeed ​​Insights aracıyla site hızı denetimlerinizi yapabilirsiniz. Basitçe CSS ve Javascript dosyaların boyutlarını küçültmek, resimleri daha optimize halde sunmak gibi yöntemler site hızı puanınızı yeşil seviyelere çekebilirsiniz.

Yazıda belirttiğim konular gerçekten Teknik SEO’nun temellerini oluşturur ve ciddi düzenlemeler yapıldığında Google Analytics ile bunun nasıl etki ettiğini ölçümleyebilirsiniz.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 10 Average: 4.2]

Hakkında Samet Ozsuleyman

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olduktan hemen sonra ajans bünyesinde birçok farklı sektörden şirkete SEO danışmanı olarak hizmet vermeye başladı. Çalıştığı kurumun özel olarak yazdığı e-ticaret yazılımının tüm SEO & dijital pazarlama modullerinin gelişiminde yer aldı. SEO çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmekte olup kişisel blogunda alanıyla ilgili makaleler yayınlamaktadır.
BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Google Analytics raporları için 5 özel boyut

Her internet sahibi Google Analytics sitesine mutlaka her gün giriş yapıyordur. Peki Analytics raporlarını yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir