Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Sosyal Medya » 5 dakikada sosyal medya yönetimi
5 dakikada sosyal medya yonetimi

5 dakikada sosyal medya yönetimi

Telefonunuzda veya masa üstünüzde bulunan herhangi bir fotoğrafı, fotoğrafa bile hiç bakmadan Facebook şirket sayfanızda hemen paylaşabilirsiniz. Yaklaşık olarak, biraz da eliniz alışıksa, bu paylaşım için 5 saniye ayırmanız yeterli. Zaten çoğumuzun bilgisayarında veya akıllı telefonunda, şirket sayfalarımıza ulaşmak an meselesi.

Bu hesapla, sadece 20 saniyede tam 4 farklı sosyal medya kanalında şirketinize dair paylaşımlar yapabilirsiniz! Sizce de harika değil mi?

Bence Harika!

Bence harika! Ancak, sosyal medya yönetimi bu şekilde yapılmıyor. Özellikle de şirket sayfalarında.

Ne yalan söyleyeyim; hem kendi markalarım hem de müşterilerim için uzun yıllardır sosyal medya yönetimi süreçlerini yürüten bir; metin yazarı, grafiker, içerik stratejisti olarak; bugün bana da sorsalar, ben bile sosyal medya yönetiminin öyle uzun uzun zaman ayırmayı gerektirmediğini düşünebilirim.

Fakat nedense (nedenlerini birazdan açıklayacağım) işin başına oturduğunuzda, sosyal medya yönetiminin her bir sürecinde, tahmin ettiğinizden çok daha fazla zaman harcamanız gerekiyor.

sosyal medya planlama

Örneğin, sözü hiç uzatmadan grafik tasarıma değineyim. Bir grafik tasarımdan beklentiniz her neyse, ayırmanız gereken zaman da buna göre değişiyor. Bu süreçlere yakın olan, biraz da olsa tanıyan insanlar bilirler. Photoshop’ta 5 katmanlı bir tasarım da yapabilirsiniz, 500 katmanlı bir tasarım da! Bu anlamda, tasarıma ayıracağınız süre, kaba bir hesapla 100 kat değişken olabiliyor!

Gelelim metinlere… Siz şimdi sosyal medyada birkaç cümle paylaştığınızda oldu bu işdiye düşünebilirsiniz. Ama genel olarak o iş öyle olmuyor. Mesela; paylaştığınız metin hangi tonda yazıldı? Sen diye mi hitap ediyor siz diye mi? Bu arada, paylaştığınız metin kime hitap ediyor?

Hedef kitlenize mi, yoksa yakın çevrenize mi? Peki metni yazdınız… Tonu da güzel, sesi de güzel… Peki imla hatası var mı? Metin yazmak size kolaymış gibi görünebilir; ancak, redaksiyon gibi bu işin apayrı bir mesleği var. Bazen bir kelimenin yanlış yazılması, markanızın itibarını kolaylıkla zedeler. Bizim kültürümüzde insanların birincil görevi “Hata aramaktır.”, siz de biliyorsunuz… Yani kısacası; işin metin tarafı da birazcık zaman alıyor. 20 saniye yeterli olmayabilir! :)

Bunuda okumalısın !  Facebook toplu mesaj silme 2019

Tasarımlarımızı yaptık, metinlerimiz harika. Hangi #hashtag‘leri kullandınız? Kaç tane? Peki LinkedIn‘de kaç tane kullandınız ve Facebook‘ta kaç tane? Her bir sosyal medya kanalının, kendine özgü kuralları mı var yoksa? Evet, var.

Bu noktada, işin tecrübe kısmına girmem gerekiyor. Siz de kendi şirket sayfanızı, kendiniz; organik bir şekilde yönetebilirsiniz, ancak bu işin teknik kuralları var ve her gün başka bir yenilikle karşılaşabilirsiniz! (Bu arada, paylaştığınız görseller; en, boy, yükseklik :) olarak uygun ölçüde mi? JPG. olarak mı paylaştınız PNG. olarak mı? Neden?)

Tamam, görsellerimiz her bir sosyal medya kanalına; hem teknik olarak, hem de iletişimin tüm detayları adına uygun. Renklerimizi bile profesyonelce seçtik (Örneğin; gıda markasıyız, kırmızıdan vazgeçmedik). Tekstler, #hashtag’ler, her şey mükemmel!

Harikasınız! 20 saniye olmasa da, 2 saatte tamamladınız bu işleri! Peki bu başarıya ulaşmak için neler yaptınız? Ben, neler yaptığınızı söyleyeyim.

Her zaman söylediğim gibi, herhangi bir stratejisi olmayan her bir içerik, çöptür! Bunu bu kadar sert ifade etmemin nedeni, altını çizmek ve yeterince vurgulamak. Ancak ben vurgulamasam bile, onlar birer çöptür! :)

Bu yüzden, yukarıdaki başarı için mutlaka markanızın, şirket hedeflerinizin dahil olduğu bir strateji süreci yaşadınız demektir. Hedef kitlenizi belirlediniz. Hangi segmentteler? Nasıl bir tonla sesleneceğiniz üzerine düşündünüz. Günümüzde içerik pazarlamadan bir hayli yaygın olarak bahsediliyor. Siz de içerik pazarlama yapmak istediğiniz için; hedef kitlenizle onları bilgilendirici, onların işine yarayan bilgiler paylaşmak istiyorsunuz. Harika!

Tüm bunlar için aşağıdakileri adım adım uygulamış olduğunuzu sezer gibiyim:

  1. İletişim Stratejisi
  2. İçerik Stratejisi
  3. Yıllık Stratejik Tema Planlaması
  4. Aylık İçerik Takvimi

Bu 4 maddeyi, 20 saniyede hayata geçiremezsiniz; ama yine de 4 gün ayırmanız işinizi görecektir. (Tabii o da KOBİ ölçeğinde bir markaysanız, veya kişisel marka konumlandırmanız adına çalışmalar yürütüyor olabilirsiniz…)

Bunuda okumalısın !  Facebook hesap silme

Şimdi tüm bunları bir araya getirdiğimizde, sosyal medya yönetiminin 20 saniyedendaha uzun sürebileceği olasılığı ile karşı karşıyayız.

Ne Kadar Sürer?

sosyal medya sure

Gerçek anlamda başarılı ve başarı getirecek bir sosyal medya yönetimi için, paylaşım yapacağınız her bir gün için en az 2 saat ayırmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim 4 madde için de ortalama olarak 4 gün ayırmanız yeterli. Bu da, örneğin haftada bir adet içerik paylaşımı yapıyorsanız, toplamda yine yaklaşık olarak aylık bir veya iki günanlamına geliyor.

Bu rakamları verirken oldukça hesapsız bir yuvarlama (ölçümleme) yaptığımın farkındayım ama tecrübelerime güvenebilirsiniz!

Demek ki, sosyal medya yönetimi için 20 saniye yeterli değil. Her ay en az 1 günlük çalışma saati kadar zaman ayırmanız gerekiyor. Yani; 20 saniye * 3 * 60 * 8 dersek (günde ortalama 8 saat çalıştığımızı varsayalım), 20 saniyenin en az bir 1.440 katı kadar zamana ihtiyacınız var.

Böyle bir vaktiniz yoksa; diğer yandan; hem kendinize, hem kişisel marka konumlandırmanıza veya şirketinize / markanıza değer veriyorsanız; bir sosyal medya uzmanından destek almakta fayda var.

Şu an iş hayatının içerisinde olduğum için şunu söyleyebilirim. İşe alacağınız başlangıç veya uzman seviyesindeki herhangi bir sosyal medya uzmanı için aylık olarak ayırmanız gereken bütçe ortada. Onun hesabını da size bırakıyorum.

Bunun yerine, bu işi oldukça uygun fiyatlarla yürüten sosyal medya uzmanlarından, veya bizim gibi şirketlerden “outsource” yani dış destek alabilirsiniz. “Çekiç ustası, her şeyi çivi olarak görür.“, sözünün de anlattığı gibi, benim gibi teoriye de yakın olan kişiler, bazen öğrendiklerinin sahada uygulandığı yanılgısına düşebiliyorlar.

EN iyi sosyal medya yönetim araçları

  • INSTAORDERS
  • PHOTOREPOST
  • TAGSFORLIKES
  • INSTAGETTER
  • INSTAFOLLOW
Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?   Instagram fotoğraf gizleme özelliği ile hem etiketlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.