Ana sayfa » Kültür » Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama işlemi adli yargıda hukuk veya ceza mahkemelerinde işi olan kişileri ilgilendirir. Örnek olarak Asliye hukuk, Sulh hukuk, ticaret mahkemesi, Aile mahkemesi, Asliye Ceza mahkemesi, İş Mahkemesi,  Sulh Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi, İcra ceza mahkemesi gibi mahkemelerin verdiği gerekçeli karara üst mahkeme sıfatı ile ilgisine göre Yargıtay Hukuk veya Ceza daireleri bakar.

Temyiz sorgulama hangi bilgilerle yapılır ?

Bu tercihler arasından yerel mahkeme bilgileri ile sorgulama yapmanız sizin için daha kolaydır. Çünkü elinizde bulunan gerekçeli kararda tüm yerel mahkeme bilgileri yazmaktadır. Eğer bu bilgilerden her hangi birini unuttuysanız Uyap SMS e abone olarak tüm bilgileri temin edebilirsiniz.

 • Yargıtay Daire Bilgileri ile
 • Yerel mahkeme bilgileri ile dosya sorgu
 • Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı bilgileri ile dosya sorgu
 • Yargıtay ilk derece bilgileri ile dosya sorgu

Yargıtay temyiz dosyası nasıl sorgulanır ?

Yerel mahkeme esas ve karar numarasından yargitay.gov.tr adresinden dosyanızın hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirsiniz. Yine aynı şekilde turkiye.gov.tr E-devlet üzerinden de elektronik imza veya ptt den alacağınız şifre ile dosyanızın yargıtayda hangi aşamada olduğunu sonuçlanıp sonuçlanmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu dosya inceleme aşamaları dosya tetkik hakiminde, dosya arşivde, karar verildi ve sonuçlandı şeklinde bir süreç olarak işler.

Dosyanız henüz sonuçlanmadıysa dosya inceleme sırasının gelip gelmediğini de aynı siteden öğrenebilirsiniz. Böylece dosya arşivde mi , inceleme de mi, kurulun önündemi, tetkik hakiminde mi aşama aşama öğrenebilirsiniz.

 • Yargıtay dosya sorgulama sistemine için öncelikle verdiğimiz adrese giriş yapın https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlam.html
 • İl Adı kısmına yerel mahkemenin ilini girin
 • Mahkeme Tür kısmında Ağır Ceza, Askeri Mahkeme, Aile Mahkemesi, Askeri İdari Mahkemesi, Askeri Yargıtay, Asliye Ceza, Asliye Hukuk, Bölge İdare,  Çocuk Ağır Ceza, Çocuk Mahkemesi, Denizcilik İhtisas, Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi, İcra hukuk, İcra Ceza, İdare Mahkemesi, İnfaz Mahkemesi, İş Mahkemesi, Kadastro Mahkemesi, Sulh Ceza Hakimliği, Ticaret Mahkemesi, Trafik mahkemesi, Tüketici mahkemesi ve Vergi mahkemesi türlerinden birini seçiniz.
 • Sonrasında mahkeme sorgula butonuna tıklayın.
 • Bundan sonraki aşamada listeye gelen yerel mahkeme birimini ilgisine göre seçin
 • Mahkeme Esas No yazan kısma esas numarasını girin örneğin 2016/1275 Esas
 • Mahkeme karar numarasını yol ve sıra no şeklinde size verildiği şekilde girin  Örneğin 2016 / 157 Karar
 • Bu bilgiler sizde yoksa savcılık esas ve karar numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz
 • En son olarak sorgula butonuna tıklayarak dosyanızın hangi aşamada olduğun yeni ele alınıp alınmadığını, sonuçlanıp sonuçlanmadığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Dosyanızı daha yakından takip etmek için Uyap SMS e abone olabilirsiniz. Bunu yapmak için Tckimlik boşluk  4060 a gönderebilirsiniz.

Eski sistemde dosya sorgulama yeni sistemden çok daha zordu. Yeni sistem daha akılcı ve hızlı hale gelmiş. Yargıtay Bilgi İşlem Dairesine teşekkür ediyoruz.

Yargıtayda dosya kaç günde sonuçlanır?

Yıllar önce Yargıtay’a giden dosyalar kimi zaman 5- 6 yıl zaman alabilirdi. Sırf bu nedenle zaman aşımından düşme kararları verilirdi.  Bir dosyayı incelemek ne kadar sürer diyebilirsiniz. Ancak burada yüzbinlerce dosyadan bahsediyoruz. Son yıllarda Uyap ile birlikte yargıtaydan dosya gelme süresi de hızlandı. Her ne kadar yeni yargılama sistemi ve uyap ile birlikte bu sürenin 4 aya indirileceği söylenmişse de bu şimdilik mümkün görünmemektedir. Fakat istinaf mahkemelerinin ( Bölge adliye mahkemesi ) kurulması ile birlikte belki yargıtaydan dosya dönme süreleri kısalabilir. Bu süreyi hızlandırmak ve kısaltmak için yapılabilecek her hangi bir işlem yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Dosyam kaçıncı sırada ve ne zaman sıra gelir ?

Hukuk ve Ceza mahkemeleri için ayrı olmak üzere 1-2 yıllık zaman diliminde artık dosyalar yerel mahkemeye gelmektedir. Tabi itiraza tabi bir dosya sehven temyiz incelemesi için gönderilmiş ise zaten yanlış bir inceleme olduğu için bu tür dosyalar çok daha hızlı dönerler.

Ceza mahkemeleri için Yargıtay Başsavcılığına gelen dosyalar esas masasından esas aldırılarak ilgili ceza dairesine gönderilir. Esas alma işleminden sonra tetkik hakimleri dosyayı inceleyerek ( sırası geldikçe ) heyete sunarlar ve Yargıtay kararı onama, bozma, düzelterek onama, ret gibi sonuçlarla geri döner.

Hukuk mahkemelerinde ise dosyalar direkt olarak ilgili hukuk dairesine yollanır. Burada da aynı şekilde tetkik hakimleri dosyaları sırası ile inceler. Ve kurula sunarlar.

Yargıtay dosya inceleme aşamaları

 • Dosya ilgili daireye gönderildi : Dosyanız Yargıtaya ulaşmış ve esas masası tarafından işleme alınmış demektir.
 • Cbs gönerildi: İlgili daireye gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiş demektir.
 • Dosya arşivde : Dosya esas numarası almış fakat henüz inceleme sırası gelmemiştir. Sırasına göre incelemeye alınacaktır.
 • Dosya tetkik hakiminde : Heyet incelemeden önce tetkik hakimleri dosyayı inceleyerek rapor hazırlar ve nihali kararı vermek üzere karar kurulu olan heyete sunar.
 • Dosya karar numarası aldı  : Karar  numarası alınmış demektir. Her an gerekçeli karar yazılarak dosya yerel mahkemeye gönderilme aşamasından bir önceki aşamadadır.
 • Dosya karara çıkmış : Dosyanız sonuçlanmış ve yerel mahkemeye göndermek üzere hazırlanıyor demektir. Karar sonucu olarak red, onama, bozma, düzelterek onama gibi sonuçlar olabilir. Yazı işleri müdürü kararı kontrol ederek posta işlemi için memura yönlendirir.
 • Taraflara yargıtay kararı tebliğ edilir.
 • Dosya yerel mahkemeye PTT yolu ile gelir. Yerel mahkemenin yazı işleri müdürü eğer dosya onanmışsa. Dosyayı kesinleştirir. Eğer ceza davası ise ve infaz işlemi varsa dosya infaza gönderilir.Hukuk mahkemesi ise örneğin boşanma dosya işlenmek üzere nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Yargıtay ‘ın karar türleri :

 • Dosya onama : Yerel mahkemenin kararı aynen onaylanmış demektir.
 • Dosya bozma : Yerel mahkemenin kararı uygun görülmeyerek bir bütün olarak bozulmuştur. Temyize giden dosya bozulursa ne olur ?  Yerel mahkeme tarafından yargılama yeniden gerçekleştirilir.
 • Düzelterek onama : Eğer yeniden yargılamayı gerektirmeyecek şekilde düzelterek onanmışsa. Onama işlemi ile yanıdır.
 • Red : Temyiz talebinin reddine karar verilmiştir. Bu bazen temyiz talebinin uygun görülmediği bir sebeple olabileceği gibi bazen de itirazen gitmesi gereken dosyanın temyizen gitmesi sonucu da olabilir. Malumunuz üzere itirazlar Ağır Ceza Mahkemelerinde sonuçlandırılır.
 • Kısmen onama , Kısmen bozma : Yerel mahkemenin ilamında belli kişilerin yadı belli suçların onanarak, belli kişilerin yada belirli dava sebeplerinin bozulduğu anlamına gelir.

Bir dosyaya öncelik verilmesi veya hızlandırılabilmesi için taraflar tarafından mazeret ne ise açık ve net olarak belirten bir dilekçe yazılması yolu ile gerçekleşebilir. Bu başvuru için ilgili daireye başvurulur. Dilekçedeki yazılı mazeret incelenen hakim tarafından uygun görülürse dosya öne alınır ve işlemi hızlandırılır.

Yargıtaydan dosyaların hızlı dönmesi ne fayda sağlar ?

 • Yargıyı hızlandırır
 • Kesinleşme sürecini hızlandırır
 • Daha adil ve hızlı bir yargı sunar
 • İnsanların adalete olan güveni artar
 • Ceza davalarında suçlu kişilerin ceza evinde olması gerekirken dışarıda gezmesi engellenir.
BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Uyaptan dosya sildirme

Turkiye.gov.tr ‘nin Türkiyenin E-Devlet portalı olduğunu biliyoruz. Bütün devlet kurumlarının yüzlerce hizmetini buradan online olarak …

19 yorumlar

 1. benim boşanma davam 8 senedir sürüyor bunun 15 ayı temyiz süresinde hala temyiz süresi beklemekteyim daha ne kadar beklemem gerekiyor öncelik dilekçeside verdim hayati tehlike var diye 1 aydır oda sonuçlanmadı

 2. İş mahkemesinde kıdem tazminatı davam vardı 2015 eylül ayında karara bağlandı ve davayı kazandım fakat karşı taraf temyize gitti dosya 2015 kasımdan beri yargıtay 22. hukuk dairesinde arşivde bekliyor. Ne kadar sürede sonuçlanır?

 3. Bölge idare mahkemesine giden dosyalar çok hızlı dönmektedir. Ancak Yargıtaydan daha uzun sürede dönmektedir. Boşanma davanızın ne kadar sürede döneceği hakkında net bilgi verememekle birlikte 1 veya 1. buçuk sene şeklinde bir fikir yürütebiliriz.

 4. 29/01/2016 da yargıtaya varmış boşanma temyiz dosyam var acaba ne zaman biter…15 temmuz olayları süreci yavaşlattı mı acaba?

 5. HUKUKTA DOSYAM VAR 20 AY OLDU HALA BEKLEMEDE DURUYOR. 2 YILDAN ONCE KIMSE BELKEMESIN DOSYASINI

 6. Dosyanın mahkemenize gönderilmesi biraz zaman alabilir. Posta takibi yaptınız mı ?

 7. 21.Hukuk Dairesinde en son verilen karar 28.12.2016 yani 03.03.2017 itibariyle sonuçlanmış hiçbir dosya yok. Neden olduğunu bilen birisi var mı?

 8. Yargıtay 21. Hukuk Dairesini telefon ile arayıp hiç görüştünüz mü ?

 9. Benim iş kazası mahkemem var yargıtaya gıttı sonra 9. Hukuk mahkemesine sonra hukuk bölümüne şimdi 21. Hukuk mahkemesine gitti dosyam 1.5 senedir burda ve arşivde diye yazıyor bu dosya nezaman sonuçlanır bilgisi olan var mı acaba

 10. Uyap Vatandaş Portaldan dosyanızın durumunu takip edebilirsiniz.

 11. En az bir , bir buçuk sene sürer.

 12. merhaba tüketice mahkemesinde temyize başvuralı 8 ay oldu. tüketici mahkemesinde de sonuçlanması 2-3 seneyi mi bulur?

 13. İyi günler kolay gelsin öncelikle benim işe iade davam oldu ve kazandım sonrasınıda is veren 1 aylık bnı geri cagırma olangı cıktı ya tazminatım verıp bnı almcaktı yada işe baslatmak zorundaydı ve isveren 1 ay süreden sonra işe cagırınca ben sure gectiği için samimeyetsiz buldgum tekrardan tüm haklarımı almak için tekrar tazminat davası actım ve kazandım ve sonrası iştinaf mahkemeleri diye birsey cıkmış dosyam buraya gitti ve bkliyorum dosyanın durumu suandan sonra ne olur merak ediyorum

 14. 2008 Yılında geçirdiğim trafik kazası tazminat davamı 2015 Aralık ayında kazandım, karşı taraf alacağım ücreti icra hesabına yatırdı ve temyiz etti. 03/13/2016 tarihinde tazminat davam ile ilgili dosyam yargıtaya gitti. bugün ayın 02/11/2016 ve halen sonuçlanmadı, bilen biri var ise cevap yazarsa. çok sevinirim iyi günler dilerim

 15. Benim kocam hec c yapmadigi kardewinin yapdigi cinyet yuzinden tutuklandi ve yardim yataklikdan ama eleyhine hec bir dellil yox hakimde gunahsizisin deyeren uste muhabbet verdi bu nasil biwey temize salsik hala cvb yok sorarim iwte gunahsiz insan in omrunen calmaya ne hakkimiz var

 16. Ceza dava dosyam nisan ayında yargıtaya gitti. Dosyayı öne aldırmam mümkün mü nasıl bir yol izlemeliyim. Öne aldırmazsam kaç yılda biter ortalama

 17. Dosyayı öne aldırmak gibi bir şey mücbir sebepler dışında pek olası değildir. Bir , bir buçuk sene sürer diye düşünüyorum.

 18. Yargıtay da dosyalar ne zaman zaman aşımına uğrar dosyam bir yıldır bekliyor

 19. yasal mal rejimi mal ayırımına dönüşümü ben kazandım yargıtaya karşı taraf temize yolladı 26.11.2015 de yargıtaya gitti hala gelmedi karasu 1 asliye huhuk mahkemesinin 2013/279 karar sayılı dosyam yargıtaydan ne olur cabuk gelsin son derece perişanım bana bilgi verilebilimi ne zaman gelir sıra kaçta dosyam yargıtayda yollarını sabırsıızlıkla beklemekteyim.. allah rızası için bana bilgi verirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir