Ana sayfa » Kültür » Uyaptan dosya sildirme

Uyaptan dosya sildirme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Turkiye.gov.tr ‘nin Türkiyenin E-Devlet portalı olduğunu biliyoruz. Bütün devlet kurumlarının yüzlerce hizmetini buradan online olarak sorgulayabilir ve hizmet alabilirsiniz. Bunlar arasında Adalet Bakanlığı ve Mahkemeler, Savcılık ve İcra Müdürlükleri ile ilgili sorgulamalarda bulunmaktadır.

Bu güne kadar sitemize gelen bir çok soruda E-devlet , Devletin Kısayolu portalı üzerinde yapılan işlemler yer almaktadır. Yine aynı şeklide E-devlet portalı üzerinde yer alan dava bilgilerinin dava bittikten sonra nasıl kaldırılacağı sorusu da bunlardan birisidir. Yani özetle açık gözüken davaların uyap yada edevlet kapısı üzerinden silerek kaldırabilir miyiz ? Bu sorunun cevabını arıyoruz.

Biten dosyalar e-devletten ve uyaptan nasıl kaldırılır ?

Bazı durumlarda uyap üzerniden icre ve mahkeme dosyaları açık görünür. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bu durum akla üç seçeneği getiriyor. İlk olarak mahkemede kapatılmış bir dosyanın edevlet üzerinde artık gözükmesi. İkinci olarak mahkeme tarafından verilen karar sonrası yasal süre geçmesi  akabinde sabıka kaydının silinmesi, son olarak ise uyap üzerinde görülen tüm işlemlerin hiç bir şekilde gözükmemesidir. Bunlardan hangisinin nasıl yapılacağını madde madde anlatalım.

 1. Her hangi bir mahkemede bir davanız olabilir. Bu mahkemeler hukuk veya ceza mahkemesi olabilir. Veya savcılık aşamasında takipsizlik kararı verilmişte olabilir. Bu dosyalar ortadan kalktıktan ve kapandıktan sonra edevlet üzerinden da kaldırılması için her hangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Zira Mahkeme kararını verdikten ve karar kesinleştikten sonra Uyap üzerindeki bilgiler E-devlet ile entegre çalışarak turkiye.gov.tr üzerindeki sonucu da anında günceller.
 2. Kastedilen şey sabıka kaydının silinmesi bu da suçlara karşı verilen cezanın niteliği bakımından yasal bir süreyi beklemeyi gerektirir. Örneğin beş yıl içinde silinecek bir sabıkadan bahsediyor olduğumuzu düşünelim. Kesinleşme tarihinden beş yıl sonra Adli Sİcil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurarak sabıka kaydımızı uyaptan ve edevlet üzerinden sildirebiliriz. Sadece polis GBT kayıtlarında ve resmi kayıtlarda gözükmeye devam edecektir.
 3. Ancak kastedilen sildirme işlemi uyap üzerinde daha önce görülmüş olan dosyaların esas ve karar numarası gözükmemesi ise durum değişiyor. Zira bunun kaldırılması çok da mümkün değildir. Yapılan işlemlerin kütüğünün uyap üzerinden silinmesi mümkün değildir. Bu durum tüm mahkemeler ve icra müdürlükleri için geçerlidir.

Hakkınızda aktif olan dava dosyalarını, varsa verilen cezaları, mahkemelerde bulunan dosyalarınıza ait evrakları, davaların hangi aşamalarda olduğunu, sabıka kaydı gibi tüm bilgileri edevlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca vatandaş portal üzerinden dosya sorgulamalarını yapabilir ve aşağıda listelenen diğer hizmetler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Uyap Vatandaş portalı kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler makalemiz içinde bulunmaktadır.

Uyap Vatandaş Portal üzerinden alınabilecek online hizmetler

 • Tüm dava dosyalarını sorgulayabilir ve bilgi alabilirsiniz ( Ceza Mahkemesi, Hukuk Mahkemesi, İdari Mahkemeler, Danıştay , Yargıtay, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi )
 • Hukuk davalarında harç hesaplama gerçekleştirebilirsiniz
 • Hukuk mahkemelerine online dava açabilirsiniz ( boşanma, vasi tayini, alacak , tazminat vs. )
 • Online edevlet evrak doğrulama yapabilir
 • Hakkınızda bulunan davalarla ilgili görülen duruşmaları takip edebilirsiniz
 • Hakkınızda mahkemelerde görülen davaları safahat bilgilerini sorgulayabilirsiniz
 • Hakkınızdaki davaların içerik dökümanlarına ulaşabilirsiniz

E-devlet ve vatandaş portalı nasıl ve neyle kullanılır ?

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve Uyap kapsamında değerlendirilen Vatandaş Portalı kullanabilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Öncelikle vatandaş portal internet sitesi https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp üzerinden veya https://www.turkiye.gov.tr/uyap-portali-vatandas-girisi üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Giriş seçenekleri ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Mobil İmza
 • E-devlet şifresi
 • Elektronik imza
 • Edevlet kapısı üzerinden

Edevlet üzerinden gözükmeyen dosyalar ?

Bazı dosyalar edevlet ve uyap üzerinden görülemeyebilir. Bu dosyalar ceza mahkemesi dosyası, hukuk mahkemesi dosyası veya icra takibi dosyası olabilir. Peki neden bazı dosyalar e-devlet portalı olan turkiye.gov.tr üzerinden görüntülenemez. Bunun birinci sebebi TC kimlik numarası olmadan taraf girişi yapılmış dosya olmasıdır. Yani sistem TC kimlik numarasını şart koştuğundan bu kişi sizle eşleştiremeyecek ve davanız olmasına rağmen hakkınızda dava yokmuş gibi listeleyecektir.

Bana ait olan mahkeme davalarını internetten nasıl sorgulayabilirim ?

Türkiyenin her tarafında her hangi bir mahkemede üzerinizde gözüken davaları https://www.turkiye.gov.tr/davalarim adresinden görüntüleyebilirsiniz. Bu adresten hem açık hem kapanan dosyaları kontrol edebilirsiniz.

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Liseler için sınavsız mahalli yerleştirme ( MYS )

Teog sınav sisteminin yerine gelen ve velilerin evlerine en yakın okula sınavsız şekilde gitmelerini sağlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir