Ana sayfa » Sağlık » İmplant kanser yaparmı ?

İmplant kanser yaparmı ?

Çene kemiği içine diş görevini görecek şekilde titanyum kökenli yerleştirme tekniğine diş implantı denir. Sabit protez yöntemi ile kron köprü yapma şansına sahip olunur. Ağızdan çıkmayan, oynamayan protezlere ancak bu yöntem ile sahip olunabilir. Doğal dişlere en yakın tekniktir. Çıkarıp temizleme vs. gibi sorunları yoktur. Ülkemizde bu tedavi yöntemi oldukça ilerlemiştir. Avrupa’dan bir çok hasta Türkiye’ye dişlerini tedavi ettirmek ve yenilemek için gelmektedir.

Gelelim kanser ve implant ilişkisine bu konudaki riskler nedir diye soracak olursanız. Cevabımız bugüne kadar ikisi arasında tıbben bir ilişki tespit edilememiştir. Buda bu tedavinin oldukça güvenilir oluğu anlamına gelir. İmplant çivisi dibinde meydana gelen bir virüsün çene kanserine yol açtığı gibi söylemler tıbbi söylemler değildir.

İmplant ve kanser arasında ilişki var mı ?

Dünyada  35 senedir güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle çivinin çakılmasından sonra 3 ay içinde her hangi bir sorun yaşanmamış olması son derece önemlidir. Titanyumdan üretilen bu madde 1960 tan bu yana diş tedavisinde uygulanmaktadır. Bu madde vücut için yabancı bir madde değildir. Çoğu kemik kırıklarında da aynı madde kullanılmaktadır. Diş implantı kanser yapar mı sorusunun her hangi bir kaynağı yoktur. Biyolojik uyumu son derece mükemmel ve güvenilirdir. Ağız sağlığı bozulup dişlerine kaybedenler için diğer alternatif tedavilere göre tercih edilebilir. Köprü tekniği ile sağlam olan iki dişinizin de yontulması sureti ile mahvedilmesi söz konusudur. Hiç çekinmeden ve korkmadan bu tedaviyi uygulayabilirsiniz

İmplant tedavisinde riskler nelerdir ?

İmplant tedavisinde oluşabilecek en büyük riski  implant yapılan bölgede enfeksiyon olmasıdır. Enfeksiyon olduğu vakit tabiki o implantı ağızda tutabilmek çok mümkün değildir. Enfeksiyonun şiddetine göre bazen lazer desteği, bazen kök hücre tedavisi ile enfekte olan alanları tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak belli bir seviyeyi aşmış durumlarda implantı çıkarılması gereklidir. genellikle bu enfeksiyon tedavi yapan kişinin tecrübesi ile alakalı sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bazen güvenilir bir marka , iyi bir hekim tercih edilmediği zaman enfeksiyon sorunları oluşmaktadır. Peki tek sorun enfeksiyon mudur hayır ? Yanlış tedaviye bağlı alt çeneye zarar verme mümkün olabilmektedir. Yine sinüs zarı delinebilir ve implant bu bölgeye kaçabilir. Bu veya buna bağlı riskler protez işlemine bağlı olarak yaşanmaktadır. Bu risklere karşı gerçektende çok dikkatli olmak gerekir.Sonuçta karşımızdaki doktorda bir insandır. Örneğin sinirlere ciddi bir zarar verilmişse ömür boyu bunun geri dönüşü olmayabilir. Bu komplikasyonları baştan hekimin kendisinin bilmesi ve ona göre hastayı bu konuda bilgilendirmesi gerekir. Bir öneri daha amalgam dolgu yerine zirkonyum kaplamayı öneriyoruz. Amalgam dolgular üzerinde civa ile alakalı şüpheler ilk günden beri vardı. Hatta bazı doktorlar daha ileri gidip amalgam diş dolguları ile reflü arasında ve bir çok organa zarar vermesi ile ilgili bağlantı bulunduğunu söylüyorlar.

İmplant yaptırmayı düşünenlerin gözünü korkutmak için bunları yazmadık. Sadece olası komplikasyonları bilgilendirmek amacı ile bunları yazıyoruz.

Ankara ve istanbul ‘da en iyi diş doktoru kimdir ?

Bana göre Ankara ‘da bulunan en iyi diş doktoru diye bir tabir çok yanlış olur. Örneğin çene cerrahisi ayrı bir işlemdir, diş dolgusu ayrı bir işlem. Bu yüzden İstanbul ‘daki en iyi diş doktoru şu, Ankaradaki en iyi diş hekimi bu gibi sorular tavsiyeden öte gelemez. Başkası için uygun olan bir doktor yada tedavi sizin için uygun olmayabilir. Bu yüzden kendi doktorunuzu kendiniz tespit etmelisiniz.

Diş doktorunuzu doğru seçmeniz diş sağlığınız için birinci önceliklidir. Güzel gülüşler dilerim.

İsterseniz bunları okuyun !

Evde peynir nasıl yapılır

Yoğurt, peynir ve diğer süt ürünleri artık mikrobiyel kültürler ile yapılıyor. Maalesef doğal maya kullanılmamaktadır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir