Cuma , 20 Nisan 2018
Ana sayfa » Sağlık » İmplant kanser yaparmı ?

İmplant kanser yaparmı ?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Son yıllarda diş kayıplarında en etkin tedavi yönetim olarak önerilen ve çene kemiğine bir vida koyulması üzerine de porselen kaplama geçirilmesi suretiyle uygulanan yöntemi anlatmak istiyoruz.

İmplant nedir ?

Çene kemiği içine diş görevini görecek şekilde titanyum kökenli yerleştirme tekniğine diş implantı denir. Sabit protez yöntemi ile kron köprü yapma şansına sahip olunur. Ağızdan çıkmayan, oynamayan protezlere ancak bu yöntem ile sahip olunabilir. Doğal dişlere en yakın tekniktir. Çıkarıp temizleme vs. gibi sorunları yoktur. Ülkemizde bu tedavi yöntemi oldukça ilerlemiştir. Avrupa’dan bir çok hasta Türkiye’ye dişlerini tedavi ettirmek ve yenilemek için gelmektedir.

Gelelim kanser ve implant ilişkisine bu konudaki riskler nedir diye soracak olursanız. Cevabımız bugüne kadar ikisi arasında tıbben bir ilişki tespit edilememiştir. Buda bu tedavinin oldukça güvenilir oluğu anlamına gelir. İmplant çivisi dibinde meydana gelen bir virüsün çene kanserine yol açtığı gibi söylemler tıbbi söylemler değildir. Çok eski bir tedavi türü olmadığından hastalardan alınan şikayet ve geri dönüşlerin sonrasında ciddi bir veritabanı oluşmamıştır. İmplantın yol açtığı sorunlar ve yan etkiler ile ilgili bir veritabanı oluşması için bir süre daha kullanım alanın genişlemesi ve daha fazla insan tarafından kullanılması gerekebilir.

Hangi implant markasını seçmeliyim ?

İmplant malzemesi ve üreten firmanın güvenilirliği son derece önemlidir. İsrail, Alman, Türkiye, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Malezya, Taywan gibi bir çok ülkede vida üretimi yapılmaktadır. Ancak ülkemizde sıklıkla kullanılan markalar şunlardır.

  • Humantech : Almanya
  • AB İmplant ( İsrail menşeeli Almanya üretimi bir üründür. Uygun fiyatlı olduğu için tercih edenler vardır. )
  • Nobel Biocare(branemark) : İsveç
  • ITI (straummann) : İsviçre
  • Biomet3i: ABD de üretilir Amerikada çok kullanılır ve kaliteli bir üründür.
  • Astra Tech: İsveç
  • SKY(bredent): Almanya
  • Laser lok(biohorizon):ABD
  • Hıossen ve Osstem: Güney Kore
  • Xıve- Ankylos(Friadent-Dentsply): İngiltere ve Almanya.
Bunuda okumalısın !  Spartacus vücut geliştirme programı

İmplant fiyatları ve hastane seçimi !

Size tavsiyemiz implant yaptıracağınız yerin çok güvenilir olmasına özen gösterin. Örneğin bizim bir editörümüz Ankara Etimesgut ilçesinde yer alan Etimed hastanesi diş kliniğinde işlemlerini gerçekleştirdi. Yapılan iki implant sonrasında hastane ile doktorların yaşadığı sorunlar sonrası hastalar ciddi sıkıntılar yaşadı. Editörümüz geçenlerde hastaneyi arayıp yaptırdığı implantın sertifikalarının kendisine bir senedir verilmediğini söyledi. Ancak hastanedeki görevliler bu sertifikaların kendilerinde olmadığını anlaşamadıkları doktorun giderken götürdüğünü söylediler.

Editörümüz her na kadar kendisinin etimed markasına güvenerek oraya gittiğini  doktoru doğal olarak tanımadığını ve bilmediğini söylese de. Bu konuda hiç bir sonuç alamadı. Israrla doktorların buradan ayrıldığını ve artık yeni bir ekibin diş bölümünü çalıştırdığını, diş bölümünün hastaneye ait olmadığın vs. söylemişler. Düşünsenize siz bir hastaneye güvenerek gidiyorsunuz sonra bir gün onlar size diyor ki aslında bu geldiğiniz yer bizim hastanemizin içinde farklı ve özel bir klinikti… İnanılması güç ama Türkiye ‘de böyle şeyler yaşanabiliyor.

Dişinizi yaptırmak istediğiniz yer kaliteli gözüken bir hastane veya muayenehene olabilir hatta çok pahalı fiyatlara da işlemleri yapıyor alabilirler. Ama bunların hiç birisi güvenmek için yeterli değildir.

İmplant ve ağız kanseri arasındaki ilişki

Dünyada  35 senedir güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle çivinin çakılmasından sonra 3 ay içinde her hangi bir sorun yaşanmamış olması son derece önemlidir. Titanyumdan üretilen bu madde 1960 tan bu yana diş tedavisinde uygulanmaktadır. Bu madde vücut için yabancı bir madde değildir. Çoğu kemik kırıklarında da aynı madde kullanılmaktadır. Diş implantı kanser yapar mı sorusunun şimdilik her hangi bir kaynağı yoktur. Eğer gerçekten titanyum kullanılırsa biyolojik uyumu son derece mükemmel ve güvenilirdir. Ağız sağlığı bozulup dişlerine kaybedenler için diğer alternatif tedavilere göre tercih edilebilir. Köprü tekniği ile sağlam olan iki dişinizin de yontulması sureti ile mahvedilmesi söz konusudur. Hiç çekinmeden ve korkmadan bu tedaviyi uygulayabilirsiniz

Bunuda okumalısın !  Ülkerden sitemize yeni cevaplar var

Dikkat edilmesi gereken merdiven altı ürünlerin kullanılmaması ve bilinen iyi bir dişçiye işlemlerin yaptırılmasıdır. Daha ekonomik olsun diye kullanılan titanyum olmayan vidalar çene kemiğinin erimesine ve uzun vadede sürekli iltihaptan dolayı kansere yol açabilirler. Bu nedenle sadece saf titanyum dışında bir tercih asla yapılmamalıdır. Türkiye ‘ de ekiplerin yaptığı düzenli baskınlarda diş hekimlerinin muayenehanelerinden neler çıktığı alttaki haberde görülmektedir. Bu yüzden güvenilir doktorlar tercih edilmelidir. Sadece ücretinin yüksek olması sebebi ile ağzını sulanan ve sizi bu tedaviye yönlendirerek işini tam yapmayan insanların ihtimaline karış uyanık olmalısınız.

İmplant tedavisinde riskler nelerdir ?

İmplant tedavisinde oluşabilecek en büyük riski  implant yapılan bölgede enfeksiyon olmasıdır. Enfeksiyon olduğu vakit tabiki o implantı ağızda tutabilmek çok mümkün değildir. Enfeksiyonun şiddetine göre bazen lazer desteği, bazen kök hücre tedavisi ile enfekte olan alanları tedavi edilebilmektedir.

Ancak belli bir seviyeyi aşmış durumlarda implantı çıkarılması gereklidir. genellikle bu enfeksiyon tedavi yapan kişinin tecrübesi ile alakalı sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bazen güvenilir bir marka , iyi bir hekim tercih edilmediği zaman enfeksiyon sorunları oluşmaktadır. Peki tek sorun enfeksiyon mudur hayır ? Yanlış tedaviye bağlı alt çeneye zarar verme mümkün olabilmektedir. Yine sinüs zarı delinebilir ve implant bu bölgeye kaçabilir. Bu veya buna bağlı riskler protez işlemine bağlı olarak yaşanmaktadır. Bu risklere karşı gerçektende çok dikkatli olmak gerekir.Sonuçta karşımızdaki doktorda bir insandır. Örneğin sinirlere ciddi bir zarar verilmişse ömür boyu bunun geri dönüşü olmayabilir. Bu komplikasyonları baştan hekimin kendisinin bilmesi ve ona göre hastayı bu konuda bilgilendirmesi gerekir. Bir öneri daha amalgam dolgu yerine zirkonyum kaplamayı öneriyoruz. Amalgam dolgular üzerinde civa ile alakalı şüpheler ilk günden beri vardı. Hatta bazı doktorlar daha ileri gidip amalgam diş dolguları ile reflü arasında ve bir çok organa zarar vermesi ile ilgili bağlantı bulunduğunu söylüyorlar.

Bunuda okumalısın !  Yağ yakıcılar zararlı mı?

İmplant yaptırmayı düşünenlerin gözünü korkutmak için bunları yazmadık. Sadece olası komplikasyonları bilgilendirmek amacı ile bunları yazıyoruz.

En iyi diş doktoru nasıl anlaşılır ?

Bana göre Ankara ‘da bulunan en iyi diş doktoru diye bir tabir çok yanlış olur. Örneğin çene cerrahisi ayrı bir işlemdir, diş dolgusu ayrı bir işlem. Bu yüzden İstanbul ‘daki en iyi diş doktoru şu, Ankara ‘daki en iyi diş hekimi bu gibi sorular tavsiyeden öte gelemez. Başkası için uygun olan bir doktor yada tedavi sizin için uygun olmayabilir. Bu yüzden kendi doktorunuzu kendiniz tespit etmelisiniz.

Diş doktorunuzu doğru seçmeniz diş sağlığınız için birinci önceliklidir. Güzel gülüşler dilerim.

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Ramazana özel kilo verme programı

2017 Ramazan ayı da yavaş yavaş geliyor. Bu ayda yapılacak ibadetlerinizi Allah şimdiden kabul etsin. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir