Pazar , 16 Aralık 2018
Ana sayfa » Kültür » Evde yoğurt nasıl yapılır

Evde yoğurt nasıl yapılır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Sütü kaynatın, daha sonra soğumaya bırakın içine parmağınızı sokacağınız sıcaklığa geldiğinde yoğurt mayasını tencerenin içindeki bir miktar sütle karıştırarak güzelce karıştırın ve sütünüzün içine döküp kışın soba yanan bir odada dört beş saat , duruma göre altı saat bekletip. Olgunlaştığını gördüğünüzde dinlenmesi için bir , bir buçuk gün boyunca dolaba koyun. Daha sonrada afiyetle yiyin. Yoğurt yapmak işte bu kadar kolay. Şehirde bulunan ve mandıra sütü ,normal süt temin edemeyenler pastörize süt kullanabilir. Uht sütü kullanmamaya özen gösterin. Uht ısıl işlem sonucunda sütün içindeki yararlı bakteriler ve mikro canlılar yok olmakta tabiri caizse beyaz bir suya dönüşmektedir.

Sonuç olarak evde yoğurt yapmak için öyle yoğurt makinelerine falan gerek yok. yoğurt makinelerinin tek faydası sütü belirli bir ısıda tutarak mayalamayı kolaylaştırmaktır. Hiç bir makine almadan da geleneksel yöntemlerle yoğurt yapabilirsiniz.

Evde peynir yapmak nasıl olur anlatalım.

 

Bunuda okumalısın !  Windows 7 klasik masaüstünü göster ikonu
BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Bitkisel yağlar ve faydaları

Yazı İçindekilerAspir YağıCeviz YağıÇörek Otu YağıKabak Çekirdeği YağıKeten Tohumu YağıNar Çekirdeği YağıRüşeym YağıÜzüm Çekirdeği YağıZeytinyağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir